آموزش طراحی وب سایت دینامیک

یکی از مشکلاتی که کاربران ایرانی به دلیل سرعت پایین اینترنت خود زیاد با آن برخورد میکنند استفاده از سیستم ایمیل Gmail است؛ به طوریکه به دلیل تکنولوژی های به کار رفته در Gmail لود صفحات آن با سرعت بسیار کندی صورت میگیرد و یا اصلأ گاهی پیغام های خطایی نظیر 502 (temporary) نمایش داده میشود. اما شما برای دسترسی به Inbox خود در Gmail راه های دیگری نیز دارید! راه هایی که به وسیله آنها میتوانید به Gmail با سرعتی بسیار بالاتر دسترسی پیدا کنید. در این ترفند به معرفی 8 راه غیر متعارف برای دسترسی به سرویس Gmail میپردازیم.

 

بدین منظور شما میتوانید از هر یک از 8 آدرس مخصوص زیر به دلخواه استفاده نمایید.

هر صفحه دارای ویژگی های خاص خود است:

 

حالت پایه:

http://mail.google.com/mail/?ui=html

 

ورژن قدیمی:

http://mail.google.com/mail/?ui=1

 

حالت Secure یا امن:

https://mail.google.com

 

حالت Safe یا ایمن:

http://mail.google.com/mail/?labs=0

 

حالت موبایل:

http://mail.google.com/mail/?ui=mobile

http://m.gmail.com

 

حالت آیفون:

http://mail.google.com/mail/x/gdlakb-/gp

 

حالت  : iGoogle gadget

http://www.google.com/ig/gmailmax

 

حالت عدم چک نمودن نوع مرورگر:

http://mail.google.com/mail?nocheckbrowser

(این حالت مخصوص زمانی است که نمیخواهید Gmail اتوماتیک نوع ورودی شما را تشخیص دهد و خود را با آن تطابق دهد).

 

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 12:49  توسط حمید رضا حباب | 

در صورتی که شما نیز همانند بسیاری از کاربران دیگر اینترنت برای بهره گیری از سرویس ایمیل ، Gmail را انتخاب کرده باشید ، ممکن است دوست داشته باشید تا از این پس ایمیل هایی که از جانب فرد یا سایت خاصی که معمولأ به طور روزانه برای شما ایمیل ارسال میکند را برای حفظ نظم سرویس ایمیل خود دسته بندی کنید. بدین شکل که ایمیل از جانب فرد یا سایت به طور اتوماتیک در یک دسته خاص قرار گیرد. در این ترفند قصد داریم به معرفی این روش به طور ساده در Gmail بپردازیم.

 

براي اين كار كافي است وارد محيط Gmail شويد .

حال در كنار كادر جستجو ، بر روي گزينه Create a filter كليك كنيد و يا به بخش Setting رفته و سپس بر روي زبانه Filters كليك كرده و سپس عبارت Create a new filter را برگزينيد.

حال در صفحه اي كه به چشم مي خورد ، مي توانيد عبارتي كه مد نظر شماست را با توجه به ايميلهاي خود در كادر هاي مختلف وارد كنيد .

در كادر From مي توانيد مشخص كنيد ايميلهايي كه از طرف شخص يا شركت خاصي ارسال شود . (مثلا Tarfand30T@yahoo.com برای ایمیل های ترفند سی تی (

در كادر To ايميلهايي كه به آدرس مشخصي ارسال شده اند . مثلا فرض كنيد تمامي ايميلهاي يك اكونت ديگر شما در سايتهاي ديگر يا يك اكانت ديگر گوگل به اكانت فعلي Forward مي شود . حال مي توانيد براي ايميلهاي خود دسته بندي هاي مختلف تعريف كنيد .

در كادر Subject هم مي توانيد مشخص كنيد اگر كلمه خاصي در موضوع ايميل شما قرار داشت شامل دسته بندي (filter) شود

در كادر Has the words نيز مي توانيد جمله يا كلمه خاصي كه در متن ايميل وجود داشت را تايپ كنيد

در صورت وارد كردن كلمه اي در كادر Doesn’t have ، چنانچه در متن ايميل شما آن كلمه وجود نداشته باشد آن ايميل شامل دسته بندي واقع مي شود . (ترفند سی تی.بلاگفا)

با كليك بر روي دكمه Test Search مي توانيد نتايج را بلافاصله مشاهده كنيد .

شما مي توانيد تنها يكي از كادرهاي فوق و يا چندين كادر مختلف را پر كنيد .

حال با كليك بر روي دكمه Next Steps به مرحله بعد برويد .

حال در پنجره موجود مي توانيد نتايج را بنا به دلخواه خود تنظيم كنيد .

Skip the Inbox = ايميلهايي كه داراي خصوصيات تعريف شده باشند را درInbox ايميل شما نمايش نخواهد داد و تنها در دسته بندي كه تعيين مي كنيد جمع اوري خواهد شد (Labels)

Star it = ايمليهاي تعريف شده را ستاره دار خواهد كرد .

Apply the label = ايمليهايي كه داراي خصوصيات تعريف شده باشند را در يك Label خاص قرار خواهد داد .

Forward it to = ايميلهاي فوق را به يك آدرس ايميل ديگر Forward مي كند .

Delete it = نيز ايميلهاي ذكر شده را به صورت اتوماتيك حذف مي كند .

همچنين با انتخاب گزينه Also apply filter to نيز نتايجي كه در مرحله قبل يافت شده اند نيز شامل اين اعمال قرار خواهند گرفت ؛ در غير اين صورت تنها ايميلهايي كه از اين به بعد داراي خصوصيات فوق باشند شامل عمل Filter قرار خواهد گرفت .

از آنجايي كه قصد ما تنها جمع آوري يكسري ايميل خاص بود لذا گزينه Apply the Lable را انتخاب كرده و يك Label تعيين مي كنيم .

حال در صفحه اصلي Gmail ، در كادري كه در سمت چپ به چشم مي خورد با كليك بر روي Label خودتان مي توانيد ايميلهاي مربوطه را مشاهده كنيد . همچنين در صورت وجود ايميل خوانده نشده اي در هر Label عددي در مقابل label به چشم خواهد خوvد كه نشان دهنده تعداد ايميلهاي خوانده نشده است.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 12:47  توسط حمید رضا حباب | 
کلیه کلیدهای میانبر در محیط Gmail


یکی از ویژگی های جالبی که گوگل برای سرویس میل خود ، Gmail ، در نظر گرفته است ، امکان استفاده از کلیدهای تک و کلیدهای ترکیبی میانبر توسط کیبورد برای سهولت در دسترسی به قسمتهای مختلف این سرویس میل است. به ویژه پس از آنکه امکان ثبت نام در Gmail بدون دعوت نامه نیز امکان پذیر شد کاربران آن بسیار بیشتر شدند. در این ترفند قصد داریم لیست کامل کلیه کلیدهای تکی و ترکیبی میانبر قابل استفاده در Gmail را به زبان فارسی برای شما معرفی کنیم.


عملکرد
کلیدهای تک
جستجو در ایمیل در جعبه‌ی جستجو با نوشتن کلمه‌ای که می‌خواهید جستجو کنید
/
ایجاد Compose
در صورتی که کلید Shift+C را بزنید، پنجره‌ی Compose در پنجره‌ای جدید باز می‌شود
C
رفتن به قسمت Conversation جدید
K
رفتن به قسمت Conversation قدیم
J
ایمیل (پیام) بعدی
N
ایمیل (پیام) قبلی
P
Conversationهای شما را باز می‌کند. حال چه در حالت Expands یا Collapses باشد
O یا Enter
بازگشت به لیست Conversation
U
آرشیو. آنچه را که در حال دیدن آن هستید را به قسمت آرشیو ایمیل شما می‌فرستد
Y
انتخاب Conversation. برای آنکه آن را بخواهید پاک، آرشیو و کارهای از این نوع کنید
X
ستاره‌دار کردن پیام یا Conversation
S
جواب دادن (Reply) به پیام.
در صورتی که کلید Shift+R را بزنید، پنجره‌ی جواب دادن در پنجره‌ای جدید باز می‌شود (ترفند سی تی.بلاگفا)
R
جواب دادن به همه (Reply All). در صورتی که از کلیدهای Shift+A استفاده کنید، پنجره‌ی Reply All در پنجره‌ای جدید باز می‌شود
A
فوروارد کردن.
اگراز کلیدهای Shift+F استفاده کنید، پنجره‌ی فوروارد در پنجره‌ای جدید باز می‌شود.

F
خارج شدن
Esc
گزارش دادن اسپم بودن یک پیام یا Conversation
!

عملکرد
کلیدهای ترکیبی
فرستادن پیام
Tab + Enter
آرشیو کردن Conversation و رفتن به Conversation بعدی
Y + O
رفتن به قسمت All Mail
G + A
رفتن به قسمت Starred
G + S
رفتن به قسمت Contacts
G + C
رفتن به قسمت Draft
G + D
رفتن به قسمت Inbox
G + I
__________________
قرن21،قرن فناوري

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 12:41  توسط حمید رضا حباب | 
GMail خود را سریعتر چک کنید


مدت زمان زیادی از بازگشایی سیستم ایمیل گوگل Gmail میگذرد. این سرویس به مرور تکمیل یافت و در حال حاضر یکی از ارائه دهندگان پر طرفدار خدمات ایمیل در جهان میباشد. به ویژه پس از آن که عضویت در آن دیگر نیازی به دعوت نامه ندارد. اما کاربران ایرانی که از خطوط اینترنتی با سرعت پایین استفاده میکنند ، همواره از مشکل دیر باز شدن اولیه صفحه Gmail گله داشته و دارند. در این ترفند قصد داریم روشی را معرفی کنیم که با بهره گیری از آن میتوانید به نوعی میانبر زده و به صفحه Gmail خود به شکلی سریع وارد شوید.

بدین منظور:
کافی است به جای وارد کردن صفحه مربوط به لوگین کردن به Gmail ، از آدرس http://m.gmail.com مراجعه کنید.
اکنون میل شما با سرعتی بالاتر و البته بدون نمایش متعلقات اضافی باز خواهد شد.
+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 12:41  توسط حمید رضا حباب | 
10 ترفند gmail
به جرأت میتوان گفت پس از سرویس ایمیل یاهو ، اکنون Gmail پرطرفدارترین صندوق پستی الکترونیکی محبوب کاربران است. Gmail با داشتن ظرفیتی تقریبأ نامحدود و نوآوری های مختلف توانسته است امکانات سودمندی را برای استفاده کنندگان فراهم کند. اما Gmail هم بمانند تمامی نرم افزارها و سرویس های اینترنتی دیگر ، قابلیتهای تقریبأ مخفی ای دارد. در این ترفند قصد داریم به معرفی 10 کار جالب که احتمالأ تاکنون با Gmail خود انجام نمیداد بپردازیم!

1- سازمان‌دهی جلسات و قرارها در جی‌میل
البته این ویژگی به درد کسانی می‌خورد که خیلی از سیستم تقویم گوگل استفاده می‌کنند و کارهایشان را با استفاده از آن سازمان‌دهی می‌کنند.
وقتی یک میل برای شخصی می‌فرستید و قراری با او می‌گذارید ، می‌توانید در خود جی‌میل قرار را با کلیک بر روی Add event info سازمان‌دهی کنید ، به این ترتیب قرار به صورت خودکار وارد تقویم گوگل شما می‌شودو شخص دریافت‌کننده میل هم می‌تواند به سادگی قرار را وارد تقویم خود کند.

2- چت آفلاین
تقریبا مثل یاهو مسنجر می‌شود در جی‌میل هم برای یک شخص آفلاین گذاشت.

3- جستجوی پیشرفته
بسیاری از کاربران جی‌میل برای پیدا کردن یک میل خاص از قسمت جستجوی جی‌میل استفاده می‌کنند. اما کاربران بسیار کمتری از جستجوی پیشرفته جی‌میل استفاده می‌کنند. جستجوی پبیشرفته می‌تواند پیدا کردن میل‌ها را بسیار آسان کند ، چرا که می‌شود برای مثال جستجو را محدود به میل‌های ارسالی فقط یک نفر ، یک بازه زمانی مشخص یا میل‌های حاوی پیوست کرد.

4- تذکر به روز شدن گفتگو
فرض کنید میل‌های زیادی را با فردی رد و بدل کرده‌اید و مرتب میل نوشته‌اید و پاسخ گرفته‌اید ، جی‌میل در این طور مواقع میل‌ها را در قالب یک گفتگو یا Conversation مرتب می‌کند. گاهی وقتی دارید پاسخی برای یک گفتگو می‌نویسید ، مخاطب شما میل می‌فرستد. در این طور مواقع یک تذکر به روز شدن گفتگو Conversation update notification ظاهر می‌شود:

5- لینک‌های هوشمند سمت راست
جی‌میل به صورت خودکار متن میل‌ها را پردازش می‌کند ، اگر در متن میل به جای خاص و یا به قراری در وقت معینی اشاره شده باشد ، در سمت راست لینک‌هایی ظاهر می‌شود که کاربر را به سرویس گوگل مپ راهنمایی می‌کند تا مکان مورد نظر را ببنید و یا به کار پیشنهاد می‌شود که قرار مورد نظر را وارد سرویس تقویم گوگل کند تا فراموش نکند.

6- از جی‌میل برای موبایل استفاده کنید
البته اگر موبایلتان امکان دسترسی به اینترنت را دارد.

7- چرا با چت جواب نمی‌دهید؟!
برای من بارها پیش آمده که میلی برای یکی از دوستان فرستاده‌ام و چون دوستم آنلاین بوده ، بلافاصله پاسخ میل را گرفته‌ام. این طور وقت‌ها آدم متوجه می‌شود که گیرنده میل ، در همان لحظه آنلاین است.
در این طور مواقع اگر مجددا با شخص مورد نظر مجددا کار داشتیم بهتر است به جای رد و بدل کردن میل به صورت عادی در قالب چت به گفتگو با وی بپردازیم : replying by chat

8- ابزار یا گجت جی‌میل را به صفحه شخصی گوگل اضافه کنید
صفحه شخصی گوگل ، صفحه‌ای است که شما می توانید با اضافه کردن آدرس خروجی فید سایت‌های مختلف ، تقویم و یک سری ابزار یا gadget به آن ، صفحه بسیار جالبی به میل خود درست کنید که که حاوی چکیده‌ای از اطلاعات و خبرهای روز باشد : از وضعیت آب و هوا گرفته تا آخرین اخبار روز و از عکس‌های زیبای نشنال جئوگرافیک گرفته تا مناسبت‌های تاریخی روز.
بهتر است به صفحه شخصی خودتان ، گجت جی‌میل را هم اضافه کنید.

9- اسناد ضمیمه میل را در Google Docs & Spreadsheets ببینید
فرض کنید میلی برای شما فرستاده شده که یک فایل word یا Excel دارد و شما برنامه word یا Excel را به هر علت در سیستمتان ندارید. چه می‌کنید؟
- شما می‌توانید با کلیک روی open as a Google Docs & Spreadsheets در پایین فایل‌های پیوست‌شده ، فایل‌ها را با استفاده از سرویس آنلاین گوگل ببیند و حتی انها را ویرایش کنید!
- شما می‌توانید فایل word را با فرمت HTML ببنید.
- شما می‌توانید فایل PowerPoint را به صورت یک اسلایدشوی فلش ببینید.

پس میِ‌بینید که در یک سیستم بدون برنامه ، تنها با یک مرورگر هیچ وقت در هنگام چک کردن میل‌هایی با این فایل‌ها دچار مشکل نخواهید شد.

10- اضافه کردن آدرس میل‌های دیگر در قسمت مبدأ میل :
فرض کنید شما میل‌های دیگری مثلا در شرکتی که کار می‌کنید و یا دانشگاهی که تحصیل می‌کنید ، دارید و مسئولان شرکت و دانشگاه ، فقط با همان میل به شما جواب می‌دهند. در عین حال نمی‌خواهید برای فرستادن میل به صورت مرتب ، وارد دیگر حساب‌های میل خودتان بشوید.
جی‌میل چنین کاری را ممکن می‌کند:
- وارد حساب کاربری خود در جی‌میل شوید.
- روی settnig در گوشه شمال شرقی صفحه میل! کلیک کنید و بعد برگه Accounts را باز کنید.
- در قسمت Send mail as روی Add another email address کلیک کنید.
- نام و آدرس میل دیگرتان را بنویسید.
- روی Next Step کلیک کنید. جی‌میل برای اینکه تشخیص دهد آدرس میل دیگر واقعا متعلق به ماست یک ایمیل تأییدی می‌فرستد ، شما باید آن میل را باز کند و روی لینکش کلیک کنید تا این مرحله هم انجام شود.
- کار تمام است و از این به بعد می‌توانید وقتی در جی‌میل هستید ، ایمیل‌هایی با آدرس میل‌های دگرتان بفرستید. شخص دریافت‌کننده میل چنین چیزی را می‌بیند:
"From customaddress@domain.com on behalf of yourusername@gmail.com."
__________________
قرن21،قرن فناوري

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 12:40  توسط حمید رضا حباب | 
ترفند اينترنت


یکی از مشکلاتی که برای بسیاری از کاربران پیش میاید، مشکل ایمیل های دریافتی زیاد در طول روز است. به طوریکه اگر به دلیلی چند روز ایمیل چک نشود و پیام ها خوانده نشود مقداری زیادی ایمیل خوانده نشده در Inbox جای میگیرد و حتی گاهی تا چندین صفحه ایمیل خوانده نشده خواهید داشت. طبعأ باز نمودن تک تک ایمیلها کاری وقت گیر است به ویژه اینکه محتوای تعداد زیادی از ایمیل ها مشابه هم هستند. در این زمان اگر از سرویس Gmail برای ارسال و دریافت ایمیل استفاده میکنید مشکل شما در چند ثانیه حل خواهد شد! شما میتوانید به سادگی کلیه ایمیل های خوانده نشده خود در Gmail را انتخاب کنید و با یک کلیک آنها را به عنوان ایمیل های "خوانده شده" تنظیم کنید. با اینکار ایمیل های جدید شما در Inbox به همان عدد صفر تغییر میکند.

بدین منظور:
به Gmail خود از طریق سایت www.gmail.com وارد شوید.
دقت کنید در حالت Standard صفحه Gmail را مشاهده کنید، نه در حالت basic HTML یا Older version.
حال در قسمت جستجوی ایمیل، عبارت label:unread را وارد کرده و دکمه Search Mail را بزنید.
خواهید دید که کلیه ایمیل های خوانده نشده شما لیست میشود.
اکنون به قسمت بالای ایمیل ها دقت کنید، قسمتی با عنوان Select: All, None, Read, Unread, Starred, Unstarred قابل مشاهده است.
در این قسمت بر روی All کلیک کنید.
بلافاصله پس از کلیک، در زیر آن نوار جدیدی ایجاد شده و عبارت All 20 conversations on this page are selected. Select all conversations that match this search در آن درج میشود.
شما بایستی بر روی Select all conversations that match this search کلیک کنید.
جمله به Select all conversations that match this search تغییر میکند.
اکنون در نوارد بالایی و در منوی کشویی که با عبارت More Action مشخص شده است کلیک کرده و Mark as Unread را انتخاب کنید.
سوالی از شما پرسیده خواهد شد که با انتخاب OK، کلیه ایمیل های خوانده نشده شما به عنوان ایمیل "خوانده شده" تغییر حالت میدهد.

از این ترفند میتوانید استفاده های مختلف دیگری نیز بکنید. به عنوان مثال به عکس این عمل یعنی تبدیل تمام ایمیل ها به عنوان "خوانده نشده"، پاک نمودن کلیه ایمیل ها و... میتوان اشاره نمود.
__________________
قرن21،قرن فناوري

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 12:39  توسط حمید رضا حباب | 
تعدادی مرجع آموزشی برای طراحان وب


در این مطلب قصد دارم تا برای دوستانی که تازه قصد یادگیری مباحث ابتدایی مربوط به طراحی وب سایت را دارند چند منبع با ارزش و بسیار سودمند معرفی کنم.

برای اینکه بخواهید یک طراح وب باشید ابتدای ساکن می بایست با کدها و تگهای html و نحوه کد نویسی آن آشنا شوید. بواقع اسکلت یک وب سایت را همین html تشکیل می دهد و نما و شکل و ظاهر آن را css. بدین ترتیب اگر به مفهوم خوبی از این دو دست پیدا کنید با کمی مطالعه و تمرین بقیه چیزها را نیز فرا می‌گیرید.


 • اولین معرفی ما سایت معتبر و مطرح w3school است به جرات می‌توان این سایت را یکی از بزرگترین مرجع آموزشی برای فراگیری مقدماتی تا حرفه ای طراحی وب دانست. مثالهای خوب این سایت باعث تسریع در یادگیری برای کارآموزان می شود و کدنویسی را به صورت استاندارد و تمیز فرا می‌گیرید. این سایت با داشتن مقالات بسیار خوبی در رابطه با طراحی باعث آشنا شدن شما با یک طراحی استاندرد و ایده آل می گیردد و روش ها و تکنیک هایی برای بهبود طراحی وب بیان شده که بسیار برای کاربران مثمر ثمر خواهد بود. شما در این سایت مقالات آموزشی و مطالب مفیدی از html و css و جاوا اسکریپت و php و asp.net می‌آموزیید.

 • دومین معرفی ما سایت htmldog است. در این سایت شما آموزشهای خوبی در رابطه با html , css ‌ می‌آموزید. این سایت گنجینه فوق العاده‌ای برای مبتدیان علاقمند به یادگیری ‌httm , css می‌باشد.
 • منبع آموزشی ِدیگری که دررابطه با طراحی وب پیشنهاد می‌کنیم، سایت how-to-build-websites است. این سایت خود را این چنین معرفی کرده که پایگاهی آموزشی است برای تمام مبتدیان و کسانی که برای طراحی از برنامه هایی چون فرانت پیج و دری میر و غیره استفاده می کنند… و به این نکته بسیار مهم اشاره داشته که “اگر می خواهید واقعاً یک طراح وب شوید باید در بدو شروع زبان کد نویسی html را به صورت مفهومی یاد بگیرید. یادگیری این زبان(کدنویسی دستی) نیز ساده تر ازاون چیزی هست که به‌اش فکر می‌کنید.

  برای مشاهده این عکس در ابعاد واقعی اینجا را کلیک کنید


  در این سایت ویدیوهای آموزشی ِ خوبی در رابطه با طراحی وب سایت نیز قرار داده شده که کاربران می‌توانند از آنها نیز استفاده کنند.

 • در سایت htmlcodetutorial همانطور که از نامش پیداست مرجعی آموزشی برای یادگیری زبان html برای مبتدیان می‌باشد. این سایت فروم خوب و قوی هم دارد که اگر به زبان انگلیسی کمی آشنا باشید می‌توانید جواب اشکالات خود را از آنجا بیابید. ضمن اینکه در رابطه با سی اس اس نیز آموزش های خوبی دارد که اگر از پایه و با برنامه جلو بروید آشنا شدن با این مبحث برای شما از این سایت چندان کار سختی نیست.

 • سایت tizag نیز از لحاظ محتوای آموزشی دست کمی از سایت‌های بالا که معرفی شدند ندارد و مرجع کاملی برای آموزش html , css , php‌ است. علاقمندان به یادگیری این زبان‌ها می‌توانند مباحث آموزشی مورد نیاز خود را از این سایت مطالعه کنند.

 • به سایت w3c که در زمینه توسعه استاندارهای وب فعالیت می‌کند می‌رسیم. به قول دوستان این کاره بچه‌های طراح کار خودشان را با کمک این سایت valid ‌ می‌کنند. در این سایت شما از اینجا و اینجا و اینجا در رابطه با html ,css و نحوه کد نویسی آن‌ها به صورت حرفه‌ای و اصولی و مطابق با کنسرسیوم جهانی w3 اطلاعات خوبی کسب می‌کنید.
امیدوارم این سایت‌ها که به شما علاقمندان طراحی وب معرفی شد کاربردی و مفید واقع شود. کار سختی نمی‌آید. پس شروع کنید از همین الان.


منبع: نشرینه اینترنتی پریانا
+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 12:35  توسط حمید رضا حباب | 

چگونه ويروسها گسترش مي‌يابند؟
چگونه ويروسها گسترش مي‌يابند؟

زماني كه يك كد برنامه آلوده به ويروس را اجرا مي‌كنيد، كد ويروس هم پس از اجرا به همراه كد برنامه اصلي، در وهله اول تلاش مي‌كند برنامه‌هاي ديگر را آلوده كند. اين برنامه ممكن است روي همان كامپيوتر ميزان یا برنامه‌اي بر روي كامپيوتر ديگر واقع در يك شبكه باشد. حال برنامه تازه آلوده شده نيز پس از اجرا دقيقاً عمليات مشابه قبل را به اجرا درمي‌آورد. هنگامیکه بصورت اشتراکی یک کپی از فایل آلوده را در دسترس کاربران دیگر کامپیوترها قرار می دهید، با اجراي فايل كامپيوترهاي ديگر نيز آلوده خواهند شد. همچنين طبيعي است با اجراي هرچه بيشتر فايلهاي آلوده فايلهاي بيشتري آلوده خواهند شد.
اگر كامپيوتري آلوده به يك ويروس بوت سكتور باشد، ويروس تلاش مي‌كند در فضاهاي سيستمي فلاپي ديسكها و هارد ديسك از خود کپی هایی بجا بگذارد. سپس فلاپي آلوده مي‌تواند كامپيوترهايي را كه از روي‌آن بوت مي‌شوند و نيز يك نسخه از ويروسي كه قبلاً روي فضاي بوت يك هارد ديسك نوشته شده نيز مي‌تواند فلاپي‌هاي جديد ديگري را آلوده نمايد.
به ويروسهايي كه هم قادر به آلوده كردن فايلها و هم آلوده نمودن فضاهاي بوت مي‌باشند اصطلاحاً ويروسهاي چند جزئي (multipartite) می گویند.
فايلهايي كه به توزيع ويروسها كمك مي‌كنند حاوي يك نوع عامل بالقوه مي‌باشند كه می توانند هر نوع كد اجرائي را آلوده ‌كنند. براي مثال بعضي ويروسها كدهايي را آلوده مي‌كنند كه در بوت سكتور فلاپي ديسكها و فضای سيستمي هارد ديسكها وجود دارند.
نوع ديگر این ويروس ها كه به ويروسهاي ماكرو شناخته می شوند، مي‌توانند عمليات پردازش كلمه‌اي (word processing) يا صفحه‌هاي حاوي متن را كه از این ماكروها استفاده مي‌كنند، آلوده کنند. اين امر براي صفحه‌هايي با فرمت HTML نيز صادق است.
از آنجائيكه يك كد ويروس بايد حتماً قابل اجرا شدن باشد تا اثري از خود به جاي بگذارد از اينرو فايلهايي كه كامپيوتر به عنوان داده‌هاي خالص و تميز با آنها سر و كار دارد امن هستند.
فايلهاي گرافيكي و صدا مانند فايلهايي با پسوند gif . ، jpg ، mp3، wav،…هستند .
براي مثال زماني كه يك فايل با فرمت picture را تماشا مي‌كنيد كامپيوتر شما آلوده نخواهد شد.
يك كد ويروس مجبور است كه در قالب يك فرم خاص مانند يك فايل برنامه‌اي .exe يا يك فايل متني doc كه كامپيوتر واقعاً آن را اجرا مي‌كند، قرار گیرد
منبع: www.ostadonline.com
+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 11:39  توسط حمید رضا حباب | 

ورود به هر سايتي که گوگل به آن وارد مي شود!

روز به روز تعداد سايتهايي (بخصوص سايت نشريات خارجي) که براي مشاهده از شما شناسنامه کاربري و رمز عبور مي خواهند افزوده مي شود . براي ديدن اينگونه سايتها شما بايد اول در سايت مذکور ثبت نام کنيد و بعد مطلب يا خبر مورد علاقه تان را مشاهده کنيد . با اين حال معمولاً محتويات اين سايتها در Database گوگل ثبت شده است .


بر خلاف مشترکين “معمولي” گوگل احتياج به شناسنامه کاربري و رمز عبور و ثبت نام ندارد . خيلي از سايتهايي که ديدن آنها احتياج به ثبت نام و يا اشتراک و هزينه دارند معمولاً دريچه‌اي را باز نگه مي دارند تا موتورهاي جستجوي گوگل بتوانند وارد آنها شوند ، چون اين جستجوگرها براي آنها نوعي تبليغ مجاني است و بينندگان بيشتري را با سايتشان آشنا مي‌کند . ولي به محض اينکه شما بعنوان يک کاربر “معمولي” بخواهيد مقاله و يا خبر مورد علاقه خود را که از طريق گوگل پيدا کرده‌ايد ببينيد از شما رمز عبور و شناسنامه کاربري و گاهي پول درخواست مي شود ...

وقتي گوگل بتواند وارد يک سايت بشود مشترکين ديگر هم مي توانند وارد آن سايت شوند . ترفند اين کار بسيار ساده است ، تنها کافيست با ما همراه باشيد …


اگر شما از مرورگر فايرفاکس استفاده مي کنيد از اين آدرس User Agent را ، که يکي از Plugin هاي مجاني فايرفاکس است ، ذخيره کنيد . بعد از ذخيره ، نصب و باز کردن مرورگر وارد User Agent Switcher Options شويد . از طريق مسير :


Tools > User Agent Switcher > Options


بعد از وارد شدن به U.A.S.O بر يکي از User Agentها کليک کرده و بعد بر گزينه Edit کليک کنيد تا پنجره زير باز شود .در قسمت User Agent کد زير را بنويسيد و بعد از تائيد تغييرات پنجره ها را ببنديد .توجه مهم : در اين مثال ما گزينه Internet Explorer 6 را تغيير داديم و آنرا به مانند روبات گوگل شبيه سازي کرديم . بنابراين بايد در فايرفاکس نيز در قسمت User Agent Switcher بجاي عبارت Default عبارت Internet Explorer 6 انتخاب شود .


کساني که مرورگر فايرفاکس ندارند و فقط از اينترنت اکسپلورر استفاده مي کنند مي توانند براي تغيير User Agent خود از جمله از برنامه WinGuides Tweak Manager استفاده کنند که براي مدت يک ماه مي توان از آن رايگان استفاده کرد .


بعد از تغيير User Agent ديگر احتياج به ثبت نام نداريد تا براي مثال از سايتهايي مثل Washingtonpost.com و Nature.com ديدن کنيد . و مي توانيد تقريباً وارد هر سايتي شويد که موتورهاي جستجوگر گوگول مي توانند وارد آنها شوند .


منبع خبر: وين بتا

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 9:34  توسط حمید رضا حباب | 

گوگل وب مسترز

شرکت گوگل روز جمعه از راه اندازي سرويس جديدي خبر داد که به اين شرکت امکان مي دهد تعامل بهتري با وب مسترها در سراسر جهان داشته باشد.اين سايت حاوي ابزار مختلفي است که همگي با موتور جستجوي گوگل در ارتباطند. از جمله اين ابزار مي توان به قابليتي اشاره کرد که به وب مسترها نشان مي دهد آيا گوگل به درستي يک URL خاص را ايندکس مي کند يا نه...

اين سايت در آدرس http://www.google.com/webmasters حاوي يک وبلاگ هم هست که به کاربران نشان مي دهد گوگل چگونه در وب مي خزد و اطلاعات جمع آوري مي کند.


کاربران اين سايت مي توانند آدرس يک سايت را به حساب کاربري گوگل خود اضافه کنند و از نحوه ايندکس شدن صفحات آن مطلع شوند.

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 9:26  توسط حمید رضا حباب | 

آموزش استایلها 1

استايل (CSS) چيست؟
 - CSS مخفف کلمه Cascading Style Sheets ميباشند.
 - اولين ورژن استايلها در سال ۱۹۹۶ ساخته شد. که اولين ورژن آن CSS1 بود.
 - ديگر وژن آن CSS2 مي باشد که در سال ۱۹۹۸ ساخته شد که بيشتر براي ويرايش صفحات، نحوه نمايشها تگها و ... کاربرد دارد.
 - فايل استايلها با فرمت CSS ذخيره ميشوند.
 
انواع استايلها:

  ۱. Inline Style: اين نوع استايل در داخل تگهاي HTML به كار گرفته ميشوند، و اين استايل فقط بروي همان تگ به خصوص تاثير خواهد گذاشت و به صورت زير نوشته خواهد شد. 
 


Example:

This is a paragraph

 در مثال بالا با استفاده از حالتهاي مختلف در استايلها نوع فونت آنرا تغيير داديم و همانطوري که در تعريف اين نوع استايل نوشتم اين استايل فقط و فقط تغييرات را بروي همين پاراگراف اعمال خواهد کرد.
۲. Embedded or Global Style: در اين نوع، استايل نوشته شده در تمامي صفحه تاثير خواهد گذاشت، اينرا بين دو تگ () به صورت زير نوشته خواهد شد. 
Example:


 

اين نوع حالت از تغييرات تعريف شده بروي تمامي تگها پاراگراف اعمال خواهد شد که رنگ متن: قرمز، جهت متن: چپ، و اندازه فونت ۸ پوينت خواهد بود. توجه داشته باشيد در اين مثال سه حالت مختلف يک استايل را براي تگ پاراگراف تعريف کرديم که با استفاده از (;) حالتهاي مختلف آن از هم جدا شدند.
اگر بخواهيد اين حالت نوشته شده را براي چند تگ ديگر اعمال کنيد مي توانيد تگها را بااستفاده از کاما (,) از هم جدا کنيد براي مثال:

 h1, h2, h3, h4 { color: gold; font-family: sans-serif }
۳.  Linked or External style sheet: نوع آخر هم معروف به استايلهاي خارجي هستند كه به صورت لينك فايل استايل را به صفحات خود لينك ميدهيد. فايلهاي استايل با فرمت CSS ذخيره ميشوند و به صورت زير به صفحات لينك داده ميشود.

 Example:در اين نوع از استايلها بعد از اينکه فايل استايل خود را آماده کرديد آنرا با فرمت CSS ذخيره کرده و آنرا همانند بالا فايل استايل را به قالب لينک مي کنيم. براي راحت بود در کار مي توانيد ابتدا استايلها را به صورت Internal استفاده کرده و بعد از اينکه کارتان تمام شد کدهاي نوشته شده بين دو تگ () را در نت پد کپي کرده و آنرا با فرمت CSS دخيره کرده و سپس با استفاده از فرمول بالا آن فايل را به قالب لينک دهيد.
يکي از مزيتهاي اين نوع استايل اين ميباشد که مي توانيد با داشتن يک فايل استايل براي چندين صفحه استفاده کنيد و از ديگر مزيت هاي آن با اين کار کدهاي قالب را به چند فايل تقسيم کرده و قالب را منظم تر ميشود.
 منبع : http://tools.bolghan.com/archives/000173.html

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 9:21  توسط حمید رضا حباب | 
 scrollbar-colours.gifبراي تغيير رنگ اسکرول بار کدهاي زير را بين قرار دهيد:

شما ميتوانيد با تغيير دادند رنگهاي سکرول بار رو به طرح دلخواه خود بسازيد.

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 9:20  توسط حمید رضا حباب | 
فونتها و خواص آنها:
۱. خانواده فونتها (Font-families)
خواص font-family اين ميباشد که مي توانيد فونت صفحه خود را انتخاب کنيد. استايلها با دو نوع فونت کار خواهند کرد:
- فونتهاي خاص (Specific): اين فونتهاي عبارتند از: Arial, Garamond, Times New Roman. اين فونتها در واقع بروي کامپيوتر اشخاص به صورت پيش فرض موجود ميباشد.
- فونتهاي عام (Generic): اين فونتها عبارتند از: Serif, Sans-serif, monospace, cursive, & fantasy که اين فونتها توسط استايلها ساپورت ميشوند.
براي تعريف صورت (اشکال) فونتها در استايلها از فرمول زير استفاده ميشوند:
 


font-family: font_name1, font_name2, ...
براي اينکه در نحوه نمايش فونتهاي بروي نمايشگرهاي متفاوت مشکل نداشته باشيد مي توانيد چند فونت دلخواه خود را بنويسيد تا اگر يکي از آنها توسط مرورگر ساپورت نشد به فونت بعدي برود، براي اينکار مي توانيد فونتها را با کاما از هم جدا کنيد. براي مثال:
 
font-family: tahoma, times new roman, arial, serif

۲. اندازه فونتها (Font Size)
در حالت استاندارد براي کنترل اندازه فونتها در HTML، با استفاده از SIZE دز تگ ميباشد. در استايلهاي براي تعريف اندازه فونتها بايد از فرمول زير استفاده کنيد:

font-size: size
 براي تعريف واحد در فونتهاي به چهار روش استفاده ميشوند:
- واحدهاي طول(Unit of length): اين واحدها عبارتند از: mm, cm, in, pt, pc, em, ex
-  توضيحات کليدي (Keyword Description): اين واحدها عبارتند از: xx-small, x-small, small, large, x-large, xx-large
- واحد به صورت درصد (٪)
- نوع آخر بيان کردن حالتهاي کليدي در آن همانند: larger, smaller
حال اين اندازه ها به دو حالت منطقي (Absolute) و نسبي (Relative) تقسيم ميشوند. تفاوت اين دو نوع در اين ميباشد که در حالت منطقي اندازهاي را برحسب واحدهاي استاندارد اندازه گيري ميباشد اين اندازه مي اندازه را به صورت عدد و يا اعشاري تعيين کرد و واحدها در اين نوع عبارتند از: mm(millimeter), cm(centimeter), in(inch), pt(point), pc(pica) در حالت نسبي اندازه فونتها برحسب نوع کارکترها (حروف) ميباشد. براي اين حالت تنها دو واحد em, ex ميباشند. که اندازه em معادل حرف بزرگ M و ex معادل حرف کوچک x ميباشند.
بهترين نوع واحدها در اندازه گيري فونتها px ميباشد که برحسب تعداد پيکسلهاي مانيتور ميباشد.

۳. فاصله در بين کلمات، حروف و خطها
با استفاده از فومولهاي زير مي توانيد سه حالت بالايي رو مشخص کنيد:
 

word-spacing: size
letter-spacing: size
line-height: size
 
در حالتهاي بالا به ترتيب فاصله بين دو کلمه، فاصله بين دو حرف، فاصله بين دو خط را مشخص مي کنيد.

۴. جهتهاي افقي و عمودي متنها:
 

text-align: alignment
vertical-align: alignment

در حالت اولي (حالت افقي) جهتها عبارتند از: left, center, right و در حالت دومي (حالت عمودي) جهتها عبارتند از: baseline, bottom, middle, sub, super, text-top, text-bottom, top

۵. حالتهاي خاص
 
1. text-decoration: decoration
decoration: blink, line-throught, overline, underline, none

2. text-transform: transform
transform: capitalize, lowercase, uppercase, none

3. font-variant: variant
variant: small-caps, none

۶. خواص فونتهاي
خواص فونتها در حالت کلي به صورت زير ميباشد:


font:font-style; font-variant; font-weight; font-size/line-height; font-family

براي مثال اينرا مي توانيد به حالت زير بنويسيد:


h2 {
 font-style: italic;
 font-variant: small-caps;
 font-weight: bold;
 font-size: 3em;
 line-height: 0.5em;
 font-family: Times New Roman, Serif
 }

h2 { font: italic small-caps bold 3em/0.5em Times New Roman, serif }
منبع : http://tools.bolghan.com/archives/000175.html
+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 9:19  توسط حمید رضا حباب | 

CAPTCHA چطور کار می‌کند؟
CAPTCHA چطور کار می‌کند؟

اگر به دنبال باز کردن ایمیل جدید یا خرید آنلاین هستید؛ حتماً به کلمات کج و معوجی که برای تست کردن شما روی صفحه پدیدار می‌شوند برخورده‌اید.

مطمئن باشید این کار برای تست کردن هوش و استعداد شما نیست! کامپیوتر‌ها و سایت‌ها از شما می‌خواهند که این تست را بگذرانید تا معلوم شود شما کامپیوتر هستید یا نه. پس اگر این تست را با موفقیت پشت سر گذاشتید به ماشین نبودن خودتان شک نکنید!
این تست CAPTCHA نام دارد. CAPTCHA یعنی:
Completely Automated Public Turing Test ToTell Computers And Humans Apart یا به عبارتی “تست عمومی کاملاً خودکار Turing برای تشخیص انسان از کامپیوتر”
این تست را در سایت‌های زیادی دیده‌اید. رایج‌ترین نوع آن کلماتی بهم ریخته است و شما باید ترتیب درست کلمات را وارد کنید تا وب سایت شما را تأیید کند.
راستی چرا سایت‌‌ها نیاز دارند؛ انسان‌ها را از کامپیوتر‌ها تشخیص دهند؟ این دقیقاً و تنها به این دلیل است که بعضی‌ها با استفاده از نقاط ضعف کامپیوتر‌ها؛ کمی شیطنت به خرج می‌دهند و همین کار می‌تواند خسارت‌ها زیادی به سایت‌ها و شرکت‌ها و حتی باقی کاربران بزند.
برای مثال سرویس‌های رایگان ایمیل، خود را با میلیون‌ها درخواست کاذب روبرو می‌بینند و کار آن‌ها برای ساعت‌ها مختل می‌شود. این درخواست‌ها می‌توانند قسمتی از یک برنامه خودکار باشد.

اگر تا اینجا کمی به فکر فرو رفته‌اید بهتر است این را هم بدانید که نرم‌افزار‌هایی که این تست‌ها را تولید می‌کنند نیز نمی‌توانند جواب آن را تشخیص دهند چه برسد به برنامه‌های دیگر.
CAPTCHA ریشه در یک آزمایش بنام Turning Test دارد. آلن تورینگ AlanTuring که بعضی او را پدر علوم کامپیوتر جدید می‌خوانند، این تست را برای این طراحی کرد که بفهمد آیا کامپیوترها می‌توانند مثل انسان‌ها فکر کنند یا خیر. این تست به این صورت است که فردی یک سری سوال را از یک کامپیوتر و از یک انسان می‌پرسد بدون اینکه بداند کدام کامپیوتر است و کدام انسان.
اگر پرسش کننده بتواند با توجه به پاسخ‌های انسان و کامپیوتر تشخیص دهد که کدام یک کامپیوتر است، کامپیوتر تست Tuning را پشت سر گذاشته است.
هدف CAPTCHA این است که تستی را بسازد که انسان بتواند آن را بگذراند و ماشین نتواند و همچنین برای هر کاربر یک سوال مشابه نسازد و تمام سوال‌ها متفاوت باشند.
CAPTCHA بر این واقعیت تکیه می‌کند که ذهن ما توانایی تشخیص دیداری را دارد. ذهن انسان این توانایی را دارد که از روی تصاویر ، ترتیب و ریتمی که در آن وجود دارد را تشخیص دهد. حتی می‌تواند برای تصویری که هیچ ترتیبی ندارد، یک ترتیب فرضی ایجاد کند. آیا تا به حال در ابر‌ها تصاویر عجیب و غریب پیدا کرده‌اید؟ این قابلیت مدل سازی و ترتیب سازی به تصاویر همان قابلیت ذهن ما انسان‌هاست.
ولی با این حال جایگزین دیگری برای معلولین نیز وجود دارد. بعضی از CAPTCHAها سری از کلمات به صورت صداهای تغییر یافته و با صداهای اضافی را تولید و پخش می‌کنند.
یکی از کاربرد‌های مهم CAPTCHA در آمار گیری‌های آنلاین است. در ۱۹۹۹ آمارگیری با طرح سوال اینکه بهترین رشته کامپیوتر متعلق به کدام دانشگاه است انجام شد.
دانشگاه‌های کارنگی ملون (Carnegie Mellon) و MIT با ساختن برنامه‌ای کامپیوتری که به طور خودکار به آن‌ها رای می‌داد؛ بیشترین نتایج را کسب کردند در صورتی که دانشگا‌ه‌های دیگر تنها چند صد رای کسب کرده بودند.
از کاربرد‌های دیگر CAPTCHA می‌توان به سرویس‌دهنده‌های ایمیل اشاره کرد و یا سایت‌های خرید آنلاین.
افرادی که برای نفوذ به CAPTCHA تلاش می‌کنند معمولاً بر روی تغییر تصاویر و شناسایی انکه چطور کامپیوتر‌ها فکر می‌کنند، متمرکز می‌شوند.
برای اینکار نیاز به انجام چند کار است. اول اینکه برنامه‌ای بنویسیم که تصویر را از قسمت‌های مزاحم پاک کند. سپس به سراغ مقایسه حروف با حروف بانک اطلاعاتی خود کند. و اگر ترتیبی در بین کلمات پیدا کرد که با کلمه‌ای در لغت نامه یکی است از همان ترتیب استفاده کند. البته بسیاری از سایت‌ها از کلمات واقعی استفاده نمی‌کنند و کلماتی که CAPTCHA آن‌ها نشان می‌دهد معنی خاصی ندارد.
CAPTCHAهای دیگری مثل Gimpy هستند که چهار حرف را نشان می‌دهد و شما تنها ۳نای آن‌ها را باید تشخیص دهید. به این ترتیب رقابت بین هکر‌ها و برنامه نویسان و مسئولان امنیتی سایت‌ها ادامه پیدا می‌کند.

یکی از اساتید دانشگاه کارنگی ملون (CarnegieMellon) به نام لویس ون آن که یکی از خالقان CAPTCHA نیز است در سخنرانی در سال ۲۰۰۶ به این نکته اشاره کرد که CAPTCHA دروازه‌ای به درک بهتر هوش مصنوعی است. در حقیقت هکر‌ها هر بار که سعی می‌کنند کامپیوتری بسازند که از موانعی مانند CAPTCHA گذر کند؛ قدمی دیگر در شناخت و تحقیق روی هوش مصنوعی بر می‌دارند. در حقیقت یک قدم عقب نشینی برای CAPTCHA؛ یک قدم به جلو برای هوش مصنوعی می‌تواند باشد.
منبع:
+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 9:22  توسط حمید رضا حباب | 

صفحه دسکتاپ،معرف شخصیت افراد

بر پایه پژوهشی كه با بودجه مایكروسافت انجام شده، اعلام شد كه طرح پس‌زمینه نمایشگر و چیدمان اجزا روی آن نمایانگر، شخصیت، عادات و رفتار كاربر است. ‌

به گزارش جام جم‌، دونا داوسون، متخصص روان‌شناس در زمینه رفتارشناسی و شخصیت‌شناسی، برای نمونه مطالعاتی از صفحه نمایشگرهای كارمندان یك اداره استفاده كرده است.

وی گفت كه شخصیت‌ها به چند دسته و شاخه تقسیم می‌شوند، كه می‌توان از میان آنها به عمومی بودن، منزوی بودن، هدفمند بودن، هنرمند بودن و اجتماعی بودن هر فرد پی برد. ‌

دسکتاپ

وی همچنین گفت: «میزكارهای ما فضای شخصی ما هستند و اطلاعات دقیقی از خود ما منتقل می‌كنند.» داوسون همچنین به دیلی‌تلگراف اعلام كرد كه شیوه چیدمان آیكن‌ها در صفحه نمایشگر، نمایانگر برخی از ویژگی‌های شخصیتی است:

– آیكن‌هایی كه در صفحه ‌پخش هستند، نشان می‌دهند كه صاحب آن از عدم تمركز رنج می‌برد.

– آیكن‌های جفت شده در دو طرف صفحه نمایش و به‌تعداد مساوی نشان می‌دهد صاحب آن دارای قدرت خوبی در تصمیم‌گیری در شرایط سخت است. ‌ ‌

– صفحه‌های شلوغ و پر از آیكن نشان می‌دهد كه شخص همه چیز را دم دست نیاز دارد و دوست دارد در زندگی همه‌چیز تحت كنترلش باشد، اما ممكن است این موضوع به عدم‌سازماندهی امور وی نیز برگردد. ‌ ‌

– صفحه پس‌زمینه شخصی نشانگر اولویت و دغدغه ذهنی فرد است. معمولا والدین تصویر كودكان را می‌گذارند یا مسافران تصویر محل‌های بدیع را در بك‌گراند خود خواهند داشت. تصویر دوستان، نشان‌دهنده محبوبیت فرد است. ‌ ‌

– صفحه آبی ساده نشان دهنده این است كه صاحب كامپیوتر علاقه چندانی به نشان دادن زندگی شخصی خودش ندارد. ‌

 

تنظیم برای تبیان: ناظمی

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 9:19  توسط حمید رضا حباب | 

ذخيره‌سازي کامل يک سايت

اين سايت خيلي خوبه، همه‌شو مي‌خوام!

downloading

پيش از اين نحوه دانلود سايت توسط نرم افزار Teleport Pro را در 2 قسمت آموزش داديم. اين‌بار به کمک HTTrack، روش ديگري را بکار مي‌گيريم.

HTTrack يك مرورگر آفلاين ساده ولي در عين حال مفيد است. اين نرم‌افزار به شما اجازه مي‌دهد تا وب‌سايت‌ها را از روي اينترنت به يك دايركتوري محلي منتقل كنيد، تمام ساختارها را به‌طور بازگشتي ذخيره كنيد، HTML را دريافت كنيد و بتوانيد تصوير و ديگر فايل‌ها را از روي سرور بر روي كامپيوتر خود انتقال دهيد.

اين نرم‌افزار لينك‌هايي كه با هم رابطه دارند را دوباره مي‌سازد و شما مي‌توانيد سايت‌هاي دانلود شده را بطور آفلاين بخوانيد. لازم به ذكر است كه اين نرم‌افزار مي‌تواند روي هر مرورگري كار كند.

شما مي‌توانيد سايت‌هاي مختلف را پشتيبان ‌(Mirror)‌ همديگر كنيد تا بتوانيد از يكي از سايت‌ها به‌راحتي به سايت ديگر برويد. همچنين مي‌توانيد سايت پشتيان را به‌روز كنيد يا فرآيندهاي متوقف شده انتقال را ادامه دهيد. از آنجا كه اين نرم‌افزار منبع‌باز است، انتظار مي‌رود روبوت اين برنامه با گزينه‌ها و قابليت‌هاي بيشتري به‌زودي قابل دسترس باشد.

اين نرم‌افزار داراي چهار منوي اصلي است، كه سر و كار شما حتما به آنها خواهد افتاد. اين منوهاي كشويي شامل فايل، ترجيحات، پشتيبان و تنظيمات هستند. بقيه توابع مورد نياز كاربر در اين منوهاي اصلي جاسازي شده‌اند. مثلا در منوي فايل شما مي‌توانيد با انتخاب يكي از منوهاي فرعي، با وارد كردن URL موردنظر وب‌سايت‌ها و صفحه‌ها را دانلود كنيد. يا در منوي ترجيحات، مي‌توانيد انتخاب كنيد سايت موردنظر با چه فرمتي ذخيره شود (مثلا HTML كه فقط كد آن ذخيره مي‌شود يا MHTML كه همه صفحه را يك‌جا در يك فايل ذخيره مي‌كند.) در منوي پشتيبان شما مي‌توانيد هر زماني كه مي‌خواهيد، دريافت خود را متوقف كنيد. البته زماني مي‌توانيد آن را انتخاب كنيد كه عملياتي در حال انجام باشد.

با استفاده از تنظيماتي كه براي دانلود وب‌سايت‌ها در اين برنامه قرار داده شده ‌است، شما در واقع فقط استراحت مي‌كنيد و كار خاصي انجام نمي‌دهيد. نگران اين هم نباشيد كه خط اينترنت شما مدام قطع مي‌شود، زيرا اين برنامه مي‌تواند دانلودهايي كه متوقف شده‌اند را در هر مرحله‌اي كه باشند، ادامه دهد.

computer

يكي از گزينه‌هاي بسيار عالي اين برنامه در منوي تنظيمات قرار داده شده ‌است كه به‌شما اجازه مي‌دهد تا از Http عبور كنيد و مستقيما از Ftp دانلود كنيد. اين روش بسيار سريع‌تر است ولي نيازمند كمي اطلاعات اوليه از Ftp است تا بتوانيد به‌درستي از آن استفاده كنيد. اين گزينه همچنين به‌شما امكان مي‌دهد كه صفحه‌هايي از وب را كه لازم نداريد، رد كنيد؛ قابليتي كه تقريبا هميشه (مگر در مواقع پشتيبان‌گيري) از آن استفاده خواهيد كرد. ‌ ‌

جالب است بدانيد كه مي‌توانيد تعيين كنيد وب‌سايت تا چه عمقي بايد ذخيره شود. براي مثال آيا شما قصد داريد تمام وب‌سايت‌هاي خارجي‌اي كه در اين سايت لينك دارند، را هم ذخيره كنيد يا فقط قصد ذخيره همين سايت را داريد؟ اگر شما گزينه «همه‌چيز» را انتخاب كنيد، احتمالا مجبور خواهيد شد زمان بسيار زيادي را منتظر winHTTrack بمانيد تا تمام سايت‌هاي مرتبط با هم را دانلود كند. حتي شايد مجبور شويد تا دانلود كل وب‌سايت‌هاي اينترنت هم منتظر باشيد! البته شما مي‌توانيد محدوديت زماني تعيين كنيد تا بعد از مدت زماني مشخص، دانلود تمام شود و كل روز را منتظر نمانيد.

يكي ديگر از گزينه‌هاي كاربردي اين نرم‌افزار اين است كه مي‌توانيد انتخاب كنيد تا زماني‌كه دانلود يك وب‌سايت تمام شد، كامپيوتر خاموش شود. دانلود برخي از سايت‌ها زمانبر است و اگر اين گزينه را انتخاب كرده باشيد، مي‌توانيد كامپيوتر خود را روشن بگذاريد و ديگر نگران اين نباشيد كه دستگاه شما تا زمان بازگشت‌تان روشن خواهد ماند.

مطمئن باشيد اين نرم‌افزار براي دريافت وب‌سايت‌ها بسيار عالي است. اما اگر بخواهيم به نقطه ضعف اين برنامه نيز اشاره كنيم بايد بگوييم در برخي موارد، اين برنامه هيچ عكس‌العملي نشان نمي‌دهد! اگر دانلود خود را شروع كنيد، متوقف كردن آن بسيار سخت است؛ حتي اگر آن را لغو كنيد. برنامه به‌سرعت كنترل سايت‌هاي درحال دانلود را از دست مي‌دهد و كاربر مجبور مي‌شود براي توقف برنامه، از مديريت وظيفه‌هاي ويندوز ‌(Task Manager)‌ استفاده كنيد.

براي دريافت نسخه‌اي از اين نرم‌افزار رايگان مي‌توانيد به نشاني زير برويد:

http://www.httrack.com

 

دانلود سايت با Teleport Pro -قسمت اول

دانلود سايت با Teleport Pro- قسمت دوم

منبع: جام جم آنلاين

تنظيم براي تبيان: ناظمي

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 9:17  توسط حمید رضا حباب | 
در حال حاضر چند روزی از عرضه مرورگر گوگل معروف به Chrome (کروم) میگذرد. این مرورگر که در میان رقابت غول هایی همچون فایرفاکس و اپرا عرضه شده است بحث های زیادی را در محافل IT به راه انداخته است. به عقیده کارشناسان این مرورگر در حال حاضر پرسرعت ترین مرورگر صفحات وب است اما به دلیل اینکه اولین نسخه عرضه شده آن است هنوز آنچنان که باید و شاید کامل نیست. با این حال شرکت گوگل گویا زمان زیادی را صرف قرار دادن ترفندهای مخفی در درون کروم کرده است!
در این ترفند قصد داریم کلیه صفحات مخفی این مرورگر را بررسی کنیم.


بدین منظور:
ابتدا Google Chrome را اجرا نمایید.
سپس عبارات زیر را در نوار آدرس مرورگر وارد نمایید و Enter بزنید تا هر صفحه مخفی برایتان باز شود.

about:internets
یکی از قدیمی ترین اسکرین سیورهای ویندوز ، در دل کروم!
دقت کنید این اسکرین سیور به شرطی اجرا میشود که فایل sspipes.scr در پوشه WindowsSystem32 موجود باشد.

about:memory
فضای اشغال شده رم توسط مرورگرهای در حال اجرا.
اگر به فرض شما مرورگر فایرفاکس را هم همزمان اجرا کرده باشید میزان فضای استفاده شده از رم توسط این برنامه را نیز مشاهده خواهید کرد.
احتمالأ مسئولان گوگل جهت به رخ کشیدن میزان فضای کم استفاده شده کروم این صفحه را قرار داده اند.
همچنین میزان رم اشغالی توسط تب های مرورگر نیز موجود است.about:stats
هیـــــــــــس! این صفحه محرمانه است!
عبارت فوق در بالای این صفحه مخفی به چشم میخورد.
کلیه فرآیندهای داخلی کروم با ریز اطلاعات هر یک در این صفحه قابل مشاهده است.

about:network
این صفحه جهت عملیات به اصطلاح I/O Tracking به کار میرود.
در مرورگر فایرفاکس این کار به وسیله افزونه ای به نام Live HTTP Headers امکان پذیر است که کروم آن را در خود جای داده است.
جهت استفاده از آن بر روی دکمه Start I/O tracking کلیک کنید.
سپس در یک تب جدید ، یک سایت رو باز کنید و مجدد به همین تب برگردید تا شاهد نتیجه کار باشید.
لیست کلیه عکس ها ، اسکریپتها و آبجکت های لود شده در آن صفحه را به شکل زنده مشاهده خواهید کرد! واقعأ قابلیت جالبی است.

about:histograms
لیست کلیه فرآیندهای داخلی اجرا شده در مرورگر به شکل نمودارهای هیستوگرام یا متراژی.

about:dns
لیست 10 DNS که بیشترین مشاهده را توسط کروم داشته اند در این صفحه مخفی قابل مشاهده است.
جهت غیر فعال کردن آن به Options و تب Under the Hood رفته و تیک گزینه Use DNS pre-fetching to improve page load performance را بردارید.

about:cache
لیست کلیه صفحات و فایل های کش شده توسط مرورگر در این صفحه قابل مشاهده است.
در کروم امکان محدود سازی کش وجود ندارد ، در نتیجه هر از چند گاهی کش مرورگر را خالی کنید.

view-cache:stats
آمار مربوط به فایل های کش شده توسط مرورگر.

aboutlugins
کلیه پلاگین های نصب شده بر روی کروم در این صفحه لیست شده اند.
پلاگین های نظیر Shockwave Flash ، Real Player و ... .

about:crash
پیغام مربوط به زمانی که کروم در هنگام باز کردن یک صفحه Crash میکند ، با ظاهری جالب قابل روئیت است.

about:hang
این دستور پیش از این که خود یک صفحه باشد یک خراب کننده صفحه است! اگر به هنگام مرور یک صفحه وب این عبارت را وارد کنید ، صفحه مورد نظر عملأ یخ میبندد و هیچ کاری نمیتوان در آن کرد.

about:version
ورژن دقیق مرورگر کروم با وارد کردن عبارت فوق قابل مشاهده است.

منبع : ترفندستان
+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 15:12  توسط حمید رضا حباب | 

مقایسه 10 فریم ورک ‏PHP‏ برتر دنیا‏

سلام

امروزه استفاده از وریم ورک های آماده برای برنامه نویسی صفحات وب یکی از ساده ترین و مطمئن ترین روش ها می باشد. فریم ورک ها مجموعه ای از کلاس های آماده و هماهنگ نوشته شده به زبان PHP هستند که کار برنامه نویسی را ساده می کنند.

 

10 فریم ورک برتر دنیا عبارتند از:

Zend Framework

CakePHP

Symfony Project

Seagull Framework

WACT

Prado

PHP on TRAX

ZooP Framework

eZ Components

CodeIgniter

 

هر کدام از این فریم ورک ها روش نصب و اصول استفاده ی مختلفی دارند. هر کدام دارای معایب و مزایایی هستند. ما در اینجا این ده فریم ورک را از جنبه های مختلف مقایسه کرده ایم و برای شما انتخاب را آسان نموده ایم. تا با توجه به نیاز خود یکی از آن ها را انتخاب کرده و از آن استفاده کنید.

منبع : http://hojjatmr.blogfa.com

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 14:52  توسط حمید رضا حباب | 

روش های اجرای دستورات سیستم با استفاده از ‏PHP

روش اول: استفاده از علامت ‏‎`‎
برای اجرای دستورات سیستم با این روش کافی است دستور سیستم را بین دو علامت ‏‎`‎‏ قرار داده و در صورت نیاز ‏خروجی آن در یک متغیر ذخیره و یا خروجی آن را با ‏echo‏ نمابش دهید.‏
مثال:‏
‎$result = `dir c:\php`;‎
Echo $result;‎

روش دوم: استفاده از تابع ‏system‏:‏
در این روش دستور اجرا شده و خروجی آن نمایش داده می شود و آخرین خط خروجی برگردانده می شود، مثال:‏
‎$result = system(‎‏"‏ir c:\php‏"‏‎);‎

با این دستور، خروجی نمایش داده می شود، حال اگر آن را ‏echo‏ کنید خروجی دیگری به صورت زیر خواهید دید:‏
‎11 Dir(s) 566,263,808 bytes free‎

روش سوم: استفاده از تابع ‏exec‏:‏
در این روش دستور اجرا می شود ولی خروجی آن نمایش داده نمی شود. خروجی به صورت خط به خط درون یک ‏آرایه ذخیره می شود و برگردانده می شود. برای ذخیره ی آرایه باید آرگومان دوم را نیز مشخص کنید.‏
مثال:‏
‎$result = exec(‎‏"‏ir c:\php‏"‏‎);‎

دستور اجرا می شود ولی اگر آن را ‏echo‏ کنید تنها خط آخر آرایه نمایش داده می شود:‏
‎11 Dir(s) 566,263,808 bytes free‎

برای مشاهده ی کلیه ی خطوط آرایه می توانید از ‏foreach‏ استفاده کنید، اما قبل از آن باید خروجی ‏exec‏ را در ‏یک متغیر ذخیره کنید و برای این کار نام متغیر را به عنوان آرگومان دوم تابع بنویسید:‏
‎$result = exec(‎‏"‏dir c:\php‏"‏‎,$dirout);‎

دستور فوق خط آخر آرایه را در ‏result‏ ذخیره می کند. کل خروجی را به صورت یک آرایه در ‏dirout‏ ذخیره می کند. ‏دستور را اجرا می کند ولی خروجی را نشان نمی دهد.برای مشاهده ی کلیه ی خطوط خروجی به صورت زیر عمل می ‏شود:‏
foreach($dirout as $line)‎
‎{‎
echo ‎‏"‏‎$line\n‏"‏‎;‎
‎}‎
روش چهارم: استفاده ازتابع ‏passthru‏:‏
با این تابع، دستور اجرا شده و کل خروجی نشان داده می شود. مثال:‏
passthru(‎‏"‏dir c:\php‏"‏‎);‎
 
+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 14:51  توسط حمید رضا حباب | 

13 مهارتی که هر برنامه نویس PHP باید بداند

1. اصول PHP
2. برنامه نویسی شی گرا (OOP) در PHP
3. تمپلیت انجین ها PHP (PHP Template Engines
4. ارسال و مدیریت ایمیل با استفاده از PHP
5. نحوه استفاده از فریم ورک ها
6. نحوه استفاده از پرداخت های الکترونیکی (در خارج از کشور مثل PayPal و در داخل مثل سامان)
7. پایگاه های داده به خصوص MySQL
8. عبارات منطقی Regular Expression
9. کار بر روی تصاویر مانند GD2 و ImageMagick
10. امنیت
11. XML و سرویس های وب
12. شناسایی و کنترل دسترسی
13. کش کردن (Caching) در PHP

» برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه ها و یادگیری هر یک از موارد فوق به آدرس منبع مراجعه فرمائید.
 
+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 14:49  توسط حمید رضا حباب | 
ترفندها و نکاتی مفید از گوگل کروم

موارد زیر را از یک وبلاگ امریکایی و کامنت‌های کاربرانش خلاصه کرده ایم. مسلما کاربران بسیار باهوش ایرانی بسیار زودتر (و وسیعتر از این توضیحات) به این شورت کات ها دست یافته اند. این نوشتار صرفا مروریست بی ادعا، بر بعضی از آن‌ها که در آن وبلاگ آمده، شاید بعضی‌هایش برایتان جالب باشد.

1) با راست کلیک بر کلیدهای Back و یا Forward بالای مرورگر، میتوان صفحات ویزیت شده اخیر را مشاهده کرد.

2) با انجام Ctrl + Shift + T میتوانید Tab هایی را که بسته اید دوباره باز کنید.

3) هنگام انجام جستجو در آدرس بار گوگل کروم، اگر قبل از نوشتن کلمه یا جمله تان، یک علامت سوال ? بگذارید، جستجوی‌تان با تمرکز بیشتری انجام خواهد شد. (با کلیدهای Ctrl + K هم می‌توان اینکار را کرد)

4) برای انجام اعمال ریاضی و یا تبدیل اوزان، مقیاس‌ها، ارزها و استفاده از ماشین حساب گوگل؛ کافیست که آن را در Address bar مرورگر گوگل کروم تایپ کنید.

5) اگر نیاز به فضای بیشتری برای تایپ متن دارید، ماوس را به گوشه پایین سمت راست محیط برده و به داخل یا بیرون بکشید تا فضای متن را کوچکتر یا بزرگتر کند.

6) برای ملاحظه و بررسی میزان استفاده هر صفحه از امکانات/منابع کامپیوترتان؛ در داخل آن صفحه راست کلیک کرده و سپس گزینه Inspect element و سپس Resources را انتخاب و نهایتا آن صفحه را ریفرش (بارگذاری دوباره) نمایید تا لیستی از تمام اسکریپت ها، تصاویر و تمام آنچه در آن صفحه بارگزاری شده را ببینید و اگر خواستید میتوانید آن‌ها را بر اساس اندازه و یا loading time هم منظم کنید.

7) برای جداسازی یک تب و نمایش آن در یک پنجره جدید؛ کافیست که آنرا با ماوس به بیرون پنجره فعلی بکشانید (درگ کنید) و برای بازگرداندنش به پنجره اولی برعکس عمل کنید (درگ اند دروپ).

8) بعد از دانلود یک فایل برای کپی کردنش به صفحه دسکتاپ و یا به یک پوشه دلخواه، کافیست که با ماوس آن فایل را به آنجا حرکت دهید (یعنی باز هم با استفاده از درگ اند دروپ).

9) اگر جستجوگر یک سایت میتواند OpenSearch را ساپورت کند، فقط کافی است که یکبار آن سایت را (مثلا سایت فرضی example.com) در جعبه جستجوی مرورگر گوگل کروم تایپ کنید تا آن سایت در آنجا باز شود. همین عمل کافیست تا برای همیشه، آدرس آن سایت در حافظه جستجوگر گوگل کروم باقی بماند و تبدیل به کلیدواژه شود. بعدا هرگاه بخواهید آن سایت را از طریق گوگل کروم باز کنید، فقط کافیست تا چند حرف اول آن سایت را در آدرس بار گوگل کروم تایپ کنید تا بلافاصله پیامی به اینصورت ببینید؛ "press ab to search example.com" در اینجاست که شما Tab را کلیک کرده و جستجوی تان را انجام می دهید.
همچنین میتوانید با راست کلیک بر آدرس بار گوگل کروم و انتخاب گزینه Edit search engines موتور های جستجو را بصورت دستی (غیر اتوماتیک) به لیست گوگل کروم اضافه کنید. (آدرس URL موتور های جستجو را تبدیل به s٪ کنید) مثلا برای یافتن Wikipedia فقط کافیست که در ادرس بار گوگل کروم بنویسید wiki تا این عبارت را به شما نشان دهد:
http://en.wikipedia.org/wiki/Special:Search?search=%s
و یا میتوانید برای ترجمه یا به حافظه سپردن آدرس‌های وب سایت‌ها بصورت آنلاین یا غیره استفاده کنید، مثلا برای ترجمه فقط بنویسید trans تا این عبارت را به شما نشان دهد:
http://translate.google.com/translate?u=%s

- برای Bookmark کردن (بخاطر سپردن آدرس‌های مورد علاقه شما در گوگل کروم) راه‌های مختلفی هست. مثلا ساده ترینش این است که از داخل Favorite مرورگر IE و یا فایرفکس، آن آدرس‌ها را در یک فولدر جدید در هارد درایو ذخیره کنید و هروقت لازم داشتید آیکن آن سایت را با ماوس از آن فولدر به ادرس بار گوگل کروم بکشید. البته کاربران امریکایی معتقدند که Bookmark کردن آدرس‌ها در مرورگرها دیگه یک امری کهنه و بی استفاده شده و مربوط به ده سال پیش است و امروزه کمتر کسی این کار را می کند چون مگه شما چند بار به سراغ آن آدرس هایی که مثلا ماه ها یا سال های پیش در حافظه مرورگرتان ذخیره کرده‌اید، می روید؟

- مرورگر گوگل کروم فعلا با دانلود کردن فایل های ویدیویی و فلش کمی مشکل دارد و دیر دانلودشان می کند و حافظه/امکانات خیلی زیادی از هارد درایو میگیرد و ظاهرا هنوز امکاناتی همچون تولبار گوگل و تایپ اتوماتیک (Auto Fill) را ندارد و ظاهرا بعضی وقت‌ها هنگام باز کردن فایل های PDF، کامپیوتر هنگ می کند و عملکرد اتوماتیک صرفه جویی در مصرف برق کامپیوتر را هم (یعنی Sleep یا هایبرنت شدن) دچار اخلال می کند. بهرحال این مرورگر فعلا در مرحله آزمایشی و بتاست و این مشکلات بعدا باید اصلاح شود.

- گوگل دسک‌تاپ و فایرفاکس 3 هر دو از امکان Safe Browsing (یعنی ضد بدافزار/ویروس و ضد فیشینگ) برخوردارند و گوگل کروم تقریبا هر نیم ساعت یک بار سایت‌های بلک لیست را از طریق سرورهای گوگل آپدیت می کند تا شما کمتر نگران باشید. این اطلاعات را در فایل Safe Browsing می‌توان دید.

- گوگل کروم با دانلود فایل‌های کم حجم مشکلی ندارد اما فایلهای بزرگ با اندازه 30 یا 50 مگابایت را با مشکل انجام میدهد.

منبع: Google Chrome Tips
مترجم: اکبر شيخ زاده (تورنتو)

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 22:28  توسط حمید رضا حباب | 

یونی کد چیست؟
یونی کد چیست؟

از چند سال پيش در كشورمان، استفاده از كامپيوتر با سرعت سرسام‌آوري جاي خود را در تمامي عرصه‌ها باز كرد و سيل كامپيوترهاي شخصي و تجهيزات جانبي آنها به سوي كشور سرازير شد. اما بايستي اعتراف كرد كه با وجود اين كه سرعت سوق به سوي تكنولوژي ديجيتال در ايران روند خوبي را طي نموده، اما در زمينه ارائه اطلاعات و پردازش آن به زبان فارسي تشتتي در اين ميان ايجاد گرديد. يكي از عوامل موثر در اين ناهماهنگي، نبود الگويي واحد براي ذخيره و پردازش و نمايش اطلاعات بر روي رسانه‌هاي جديد اطلاع‌رساني همچون كامپيوتر در سطح ملي است.
نرم‌افزارهاي متفاوت، با فرمت‌هاي مختلف، كدهاي فارسي گوناگون و ... در حال استفاده‌اند و روزانه ميزان قابل توجهي از اطلاعات را در خود جاي مي‌دهند. اگر از آن دسته از مراكزي كه به دليل عدم آگاهي كافي اطلاعات را به صورت ناقص جمع‌آوري و وارد مي‌كنند (كه حدود 80 درصد جامعه مورد نظر را تشكيل مي‌دهند) بگذريم به تفرق، اختلاف و اعمال سليقه‌هاي مختلف در ساير مراكز خواهيم رسيد كه براي نمونه به اختلاف در مورد كدنويسه‌هاي به كار رفته براي حروف فارسي روي كامپيوتر مي‌توان اشاره كرد.

نتيجه ادامه روند جاري

در مورد مراكزي كه به هر حال مشغول سرمايه‌گذاري در بخش ورود، پردازش و نمايش اطلاعات هستند مسئله به نوع ديگري خود را نشان خواهد داد. اين گونه مراكز تا زماني كه پاي خود را از محدوده مركز خود فراتر نگذاشته‌اند مشكلي نخواهند داشت، ولي به محض آنكه بخواهند با مراكز اطلاعاتي و تحقيقاتي ديگر ارتباط برقرار كرده يا به مبادله اطلاعات با اين مركز بپردازند متوجه خواهند شد كه سال‌ها سرمايه‌هاي خود را بر بادداده‌اند.
همين مشكل در سطح ملي براي ايجاد يك مركز اطلاعات ملي رخ خواهد نمود. زماني اين مشكل ملي بيشتر نمود پيدا مي‌كند كه بحث شبكه جهاني اينترنت نيز به ميان آيد.
اينترنت به عنوان كليدي براي ارتباط با ديگر مراكز اطلاعاتي - به علت در دسترس بودن آسان و همچنين حجم عظيم اطلاعات موجود در آن- يكي از مهم‌ترين موضوعاتي خواهد بود كه به علت عدم وجود يك سيستم جهاني براي ذخيره، بازيابي، پردازش و نمايش اطلاعات و به طور كلي مبادله اطلاعات كه جنبه‌هاي ملي نيز داشته باشد، داراي نقاط ضعفي است كه ما را از بهره‌برداري مناسب در جهت منافعمان باز مي‌دارد.

راه حل چيست؟

از زماني كه اولين گزارش «زبان فارسي و كامپيوتر» در سال 1356 در دانشكده رياضي و كامپيوتر دانشگاه صنعتي شريف ارائه شد، تا امروز كه شبكه اينترنت چهره ديگري به اطلاع‌رساني داده است، مدت زيادي مي‌گذرد. امروزه ديگر محدوديت‌هاي سخت‌افزاري يا نرم‌افزاري نمي‌تواند مانع پياده‌سازي يك سيستم ذخيره‌سازي، نمايش، و تبادل اطلاعات چندزبانه گردد. امروزه مؤسسات بزرگ استانداردسازي چون ايزو ( ISO ) و W3 Consortium نيز، در استانداردهايشان مشكلات و مسائل مربوط به جهاني‌سازي را در نظر مي‌گيرند تا امر تبادل اطلاعات چند زبانه را تسهيل نمايند. اما به نظر مي‌رسد كه به دليل عدم حضور ايرانيان و فارسي‌زبان‌ها در اين روند، زبان فارسي قدري غريب مانده و كمتر به آن توجه شده است. به عنوان مثال، هنوز در بين صدها مجموعه‌نويسه( Character Set ) ثبت شده در اينترنت توسط يانا (Internet Assigned Number Authority)، تنها يك مجموعه‌نويسه ثبت شده متعلق به زبان فارسي است كه آن هم كد پيج اختصاصي شركت آيبيام است. حتي در مورد استاندارد كلي تبادل اطلاعات نيز قالبي كه مورد توافق همه باشد وجود ندارد. سه قالب موجود، ايران سيستم، استاندارد 2900 و استاندارد 3342 ، هر يك ايراداتي دارند كه سبب شده است شركت‌ها و مؤسسات داخلي به جدول‌هاي خاص خود روي آورند تا بتوانند نيازهاي خود را تا حدي رفع سازند.
اخيراً راه‌حل‌هايي در هر يك از مسائل خاص مربوط به تبادل اطلاعات براي بين‌المللي‌سازي در نظر گرفته شده است كه با وجود اين كه اين موارد كامل‌تر از جداولي است كه در ايران براي حل مشكلات تبادل اطلاعات زبان فارسي ايجاد گرديده، ولي به خاطر عدم وجود مراجع موثق در مورد خط و زبان فارسي براي استانداردگذاران، مسائل خاص اين زبان يا در نظر گرفته نشده و يا به شكل ناقص منظور شده است. خوشبختانه بسياري از اين استانداردها امكان گسترش بعدي را در نظر گرفته‌اند كه روند تصحيح را تسهيل مي‌كند.

يوني‌كد چيست؟

از جمله استانداردهاي بين‌المللي كه كامل‌تر از بقيه استانداردهاي موجود به رفع نيازهاي مربوط به تبادل اطلاعات چند زبانه پرداخته‌است، مي‌توان به استاندارد يوني‌كد اشاره كرد.
اين استاندارد، تقريباً توسط تمامي شركت‌هاي بين‌المللي كامپيوتري، مانند آيبيام، مايكروسافت، و سان، و نيز موسسات ملي استاندارد در كشورهاي مختلف جهان براي تبادل اطلاعات چندزبانه مورد توافق قرار گرفته است و سرعت رشد بسيار زيادي نيز در ميان كاربران دارد. همين‌طور، در حال حاضر كليه استانداردهاي جديدي كه براي شبكه اينترنت طراحي مي‌شوند، اين دو استاندارد را به‌عنوان كدپيج پيش‌فرض مي‌پذيرند كه استاندارد XML و زبان جاوا از آن جمله‌اند.
به زبان ساده مي‌توان گفت كه يوني‌كد روشي براي تبديل متون به رشته‌هاي عددي قابل ذخيره در كامپيوتر است. روش‌هاي گوناگوني براي اين كار وجود دارند، ولي مزيت يوني‌كد نسبت به آنها، اين است كه يك روش كامل جهاني است؛ به اين معني كه حروف همه زبان‌هاي دنيا و تمامي علائم مورد استفاده همه مردم جهان در آن آمده‌اند و همچنين در همه‌جا قابل نمايش است و نياز به امكانات خاصي ندارد. البته يوني‌كد هنوز جوان است ولي امروزه بسياري نرم‌افزارهاي رايج در جهان (از جمله همه مرورگرهاي جديد اينترنت) آن را پشتيباني مي‌كنند.
از مهم‌ترين مزايايي كه يوني‌كد براي زبان فارسي دارد (مثل بسياري زبان‌هاي ديگر) مي‌توان موارد زير را نام برد:
1. در نسخه استاندارد هر نرم‌افزاري كه از اين استاندارد پشتيباني كند، مي‌توان فارسي نوشت يا متون فارسي را خواند. بدين ترتيب ديگر نيازي به تأمين نسخه‌هاي خاص فارسي يا عربي نيست.
2. براي خواندن متون فارسي كه توسط شركت خاصي نوشته شده‌اند، نيازي به داشتن فونت خاص آن شركت نداريم و هر متن فارسي كه با استاندارد يوني‌كد، كدگذاري شده باشد، با هر فونت يوني‌كدي قابل مشاهده است.
3. امكان استفاده هم‌زمان از زبان‌هاي فارسي و انگليسي را تأمين مي‌كند.
4. بدون استفاده از فونت‌هاي خاص امكان استفاده از علائم خاص را فراهم مي‌كند.
به بيان ديگر، «استاندارد يوني‌كد» استاندارد جهاني كدگذاري كاركترهاست كه براي پردازش كامپيوتري متون به كار مي‌رود. اين استاندارد همان كاراكترها و كدهاي استاندارد ISO/IEC 10646 را داراست و كاملا با آن سازگار است. پس در واقع هر پياده‌سازي سازگار با يوني‌كد، با ISO/IEC 10646 نيز سازگار است.
يوني‌كد امكان كدگذاري همه كاراكترهاي مورد استفاده در نوشتن زبان‌هاي دنيا را فراهم آورده‌است. اين استاندارد از كدگذاري 16بيتي استفاده مي‌كند كه براي بيش از65000 نويسه (كاراكتر) جا فراهم مي‌كند. اگر چه 65000 نويسه براي كدگذاري اكثر نويسه‌هايي كه در زبان‌هاي مهم دنيا استفاده مي‌شود كافي است، با اين حال يوني‌كد شيوه‌گسترشي به‌نام UTF-16 فراهم‌كرده‌است كه امكان اضافه‌كردن حدود يك ميليون نويسه ديگر را نيز مي‌دهد. اين دامنه براي كليه نويسه‌هاي عالم، از جمله پوشش كامل همه خط‌هاي باستاني (همچون خط ميخي) نيز كافي است.
يوني‌كد براي كليه نويسه‌هاي مورد استفاده در زبان‌هاي عمده دنيا كد تعيين‌كرده‌است. به‌علت گسترده‌بودن فضاي تخصيص نويسه، اين استاندارد بسياري از نمادهاي لازم براي حروف‌چيني را نيز در بر گرفته‌است. از خط‌هاي مورد پشتيباني اين استاندارد مي‌توان به لاتين (دربرگيرنده اكثر زبان‌هاي اروپايي)، سيريليك(روسي، صربي)، يوناني، عربي (شامل عربي، فارسي، اردو، كردي)، عبري، هندي، ارمني، آسوري، چيني، كاتاكانا و هيراگانا(ژاپني)، و هانگول (كره‌اي) اشاره‌كرد. به‌علاوه، تعداد زيادي نماد رياضي و فني علائم نقطه‌گذاري، پيكان، و علامت‌هاي متفرقه‌در اين استاندارد وجود دارد. اين استاندارد براي علامت‌هاي ‌تركيب‌شونده‌ يا اعراب‌ها نيز كدهايي در نظر گرفته‌است كه‌از جمله آنها علامت‌هايي چون «?» (مد)هستند كه در تركيبب حروف پايه، حروف تغييرلحن يافته‌اي چون «?» را مي‌سازند.
به طور كلي، بعضي از مشخصات يوني‌كد به شرح زير است:

نويسه‌هاي شانزده‌بيتي

يكي‌سازي (اختصاص يك كد به نويسه‌هاي مشترك در چند زبان مختلف)
نويسه، نه شكل (يك «ع»، و نه چهارتا: «ع»، «ع»، «ع»، «ع » )
بار معنايي (حرف‌بودن، مقدار عددي، ...)
در استاندارد يوني‌كد، نويسه‌هاي فارسي در بلوك مربوط به‌خط‌ عربي‌ قرار دارند. اين بلوك‌براي دربرگرفتن نويسه‌هاي زبان‌هايي كه‌از خط عربي‌استفاده‌مي‌كنند، مثل فارسي، اردو، پشتو، سندي، و كردي گسترش يافته است. اين بلوك نشانه‌هاي قرآني از قبيل نشانه‌هاي سجده و پايان آيه، و علائم وقف را نيز در بردارد.
در يوني‌كد با وجود يكي‌سازي كدهاي حروف مشترك، براي حروف فارسي كه بار معنايي يا نمايشي متفاوت با حروف عربي دارند، نويسه‌هاي جداگانه درنظر گرفته‌شده‌است. يعني كليه حروف خاص فارسي (پ، چ، ژ، گ) و نيز «ك» و «ي» فارسي كه‌با حرف مشابه‌در عربي‌تفاوت نمايشي دارند، مكان‌جداگانه‌اي به‌خود اختصاص داده‌اند. كليه اعراب‌هاي متداول حضور دارند و ميان شكل‌فارسي/اردو و عربي ارقام نيز به‌علت شكل و رفتار متفاوت، تفاوت‌هايي منظور گشته‌است.
از طرف ديگر، علائم نقطه‌گذاري چون نقطه و فاصله كه‌شكلي یكساني‌در خط‌هاي لاتين و عربي دارند، كد يكسان‌ دارند. علائمي‌چون پرانتز نيز، بسته به جهت متن، آينه‌اي مي‌شوند، به طور مثال، نويسه 0028 نماينده «پرانتز باز» است، و نه«پرانتز سمت‌چپ». يوني‌كد اتصال‌مجازي و فاصله مجازي را نيز تحت‌نام‌هاي «اتصال با عرض‌صفر» و «بي‌اتصالي با عرض‌صفر» به‌رسميت مي‌شناسد.
بدین ترتيب ملاتظه مي‌شود كه براي حل مشكلات موجود، و نيز رفتن به سوي يك استاندارد مقبول و همه‌جانبه، استاندارد يوني‌كد، روشي مناسب به نظر مي‌رسد.

اصطلاحات:

نويسه: در مقابل character. كوچك‌ترين واحد متن. مثلاً يك حرف لاتين، يك اعراب فارسي، يكي علامت نقطه‌گذاري، يك نشانه بريل، يا يك نماد رياضي
شكل: در مقابل glyph. كوچك‌ترين واحد نمايش متن. براي بعضي نويسه‌ها مثل حروف فارسي و هندي ممكن است چند شكل موجود باشد. مثلاً « ب » و « ع » از اشكال‌نمايشي متسوب مي‌شوند
مجموعه‌نويسه: در مقابلcharacter set. مجموعه‌اي از نويسه‌ها كه‌به‌هر نويسه عددي اختصاص‌مي‌دهد كه نماينده آن نويسه متسوب مي‌شود و در تبادل اطلاعات مورد استفاده‌قرار مي‌گيرد
مجموعه كد: در مقابل codepage. سيستمي كه به‌هر نويسه دنباله مشخصي‌از بايت‌ها را متناظر مي‌كند. مجموعه‌نويسه‌ها مي‌توانند به‌شكل يا چند مجموعه‌كد قابل استفاده‌باشند.
منبع:www.developercenter.ir
+ نوشته شده در  دوشنبه دهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 4:22  توسط حمید رضا حباب | 

عصر پتابايت
عصر پتابايت

نويسنده: محمد امین ناهیدی


فكر مي‌كنيد پس از ديسك‌هاي سخت ترابايتي نوبت به چه نسلي از ديسك‌ها مي‌رسد؟ اگر در دانش محاسبات قوي باشيد حتما مي‌گوييد پتابايت! يك پتابايت معادل 1000 ترابايت است. اكنون اطلاعات پردازش شده توسط وب سايت گوگل هر 72 دقيقه به 1 پتابايت بالغ مي‌شود!روزگاري را به ياد مي‌آورم كه اولين كامپيوتر شخصي وارد خانه ما شد، يك PC ساخت Olivetti با پردازنده 386 اينتل! در آن زمان پردازنده كامپيوتر ما كه تنها از سرعت 40 مگاهرتز برخوردار بود يكي از بهترين كامپيوترهاي زمان خود به حساب مي‌آمد.
جالب است بدانيد كه هاردديسك اين سيستم تنها 40 مگابايت و رم آن تنها 2 مگابايت بود. از آن زمان تاكنون حدود 18 سال مي‌گذرد. در اين 18 سال صنعت كامپيوتر در دنيا فراتر از آنچه انتظار مي‌رفت پيشرفت كرده است. لازم به گفتن نيست كه اكنون يك پردازنده 4 هسته‌اي با فركانس كاري 2.4 گيگاهرتز يك پردازنده عادي براي كامپيوترهاي شخصي به حساب مي‌آيد.
همچنين در تمام كامپيوترهاي جديد حداقل يك هارد 160 گيگابايتي هم كار گذاشته شده است. خودتان مقايسه كنيد پردازنده 40 مگاهرتزي كجا و پردازنده 2.4 گيگاهرتزي آن هم در 4 هسته كجا! هارد 40 مگابايتي كجا و هارد 160 گيگابايتي كجا! اگر بخواهيم با همين اعداد و ارقام ساده پيشرفت كمي اين صنعت را در طول اين 18 سال بسنجيم مي‌بينيم كه حداقل در حوزه حافظه‌هاي سخت گنجايش هاردديسك‌ها حدود 100,000 برابر افزايش پيدا كرده است.
همانطور كه مي‌دانيد با پيشرفت روز افزون علم، سرعت پيشرفت هم افزايش پيدا مي‌كند و مثلا اگر براي دو برابر كردن حجم حافظه‌ها از لحاظ تكنولوژيك ما به 2 سال زمان نياز داشتيم اكنون اين ميزان به 6 ماه تقليل يافته است. با توجه به افزايش سرعت پيشرفت آن هم به صورت تساعدي قطعاً 18 سال آينده شما شاهد پيشرفتي بيش از آنكه در 18 سال گذشته شاهد آن بوده‌ايد خواهيد بود.
هدف اين قلم اين نيست كه به شرح و بسط تاريخ علم بپردازند بلكه قصد بررسي موقعيت فعلي خود در اين مقطع تاريخي در فناوري است. همانطور كه در بالا هم ذكر كردم روزگار مگابايت در دنياي حافظه‌هاي سخت مدت‌هاست كه به فراموشي سپرده شده و اكنون عصر گيگا و ترابايت است. اكنون هاردديسك‌هاي با ظرفيت 1 و 2 ترابايت (1 ترابيت = 1000 گيگابايت) در بازار به وفور يافت مي‌شوند.
با توجه به حجم روز افزون دانش جهاني ( Global Knowledge ) و سرعت رشد فناوري، پر واضح است كه اين مقادير هم به زودي به تاريخ خواهند پيوست. براي مثال جالب است بدانيد حجم عكس‌هاي وارد شده به سايت FaceBook هر ماه چيزي بالغ بر 20 ترابايت ( 20000 گيگابايت) است و يا حجم ويدئوهايي كه روي سايت youtube قرار دارد به 520 ترابايت بالغ مي‌شود.
حتي اگر از حوزه IT خارج و مثلاً به حوزه فضانوردي وارد شويم مي‌بينم كه اين حجم عظيم از اطلاعات در اين حوزه هم وجود دارد. به عنوان نمونه حجم اطلاعاتي كه تاكنون توسط تلسكوپ هابل گردآوري شده به 120 ترابايت بالغ گشته است. با وجود اين اعداد ارقام ديگر لازم به ذكر نيست كه اكنون ظرفيت‌هاي گيگابايتي در كارهاي كلان مرتبط با فناوري اطلاعات به شوخي‌اي بيش شبيه نبوده! و ظرفيت ترابايتي ديسك‌هاي سخت به سرعت درحال پرشدن مي‌باشد.
فكر مي‌كنيد پس از ديسك‌هاي سخت ترابايتي نوبت به چه نسلي از ديسك‌ها مي‌رسد؟ اگر در دانش محاسبات قوي باشيد حتما مي‌گوييد پتابايت! يك پتابايت معادل 1000 ترابايت است. چه بسا كه اكنون ما به دوران پتابايت وارد شده باشيم. اكنون اطلاعات پردازش شده توسط وب سايت گوگل هر 72 دقيقه به 1 پتابايت بالغ مي‌شود! با اين وضع نه تنها در آينده شاهد ديسك‌هاي سخت چند صد ترابايتي در بازار خواهيم بود بلكه دور نيست آن زماني كه ديسك‌هاي چند ده پتابايتي هم جاي خود را در بازار فناوري اطلاعات دنيا پيدا كنند.
اما بزرگ‌ترين مشكلي كه در آن زمان گريبان‌گير كاربران خواهد شد نه جاي كم براي ذخيره اطلاعات بلكه پيدا كردن اطلاعات موردنظرشان بين حجم بسيار زياد داده‌هايشان است. مساله جست‌وجو بين حجم بالاي اطلاعات در عصري كه كارشناسان آن را عصر «پتابايت» مي‌نامند اصلي‌ترين معضل به حساب مي‌آيد.
اكنون شركت‌هايي مانند مايكروسافت و اوراكل در حوزه نرم‌افزار شديدا در حال تلاش هستند تا با بهينه كردن الگوريتم‌هاي جست‌وجو بر اين مشكل فائق آيند. همچنين شركت‌هايي مانند Hitachi و WD هم در حوزه سخت‌افزاري با قصد دارند تكنولوژي توليد هاردهاي SSD به جنگ اين مشكل بروند. از سوي ديگر اينتل، AMD، VIA و IBM با توليد پردازنده‌هاي فوق قدرتمند خود درصدد ساخت سلاحي مناسب براي دست و پنجه نرم كردن با ديسك سخت پتابايتي هستند.
آنچه كه مهم است اين است كه ما كاربران نيز خود را براي ورود به عصر پتابايت آماده كرده و از آخرين تكنولوژي‌هاي روز، روي سيستم‌هاي خود، براي حداكثر بهره‌وري استفاده نماييم. پيشاپيش ورود شما را به عصر پتابايت خوشامد مي‌گويم!
منبع: www.itna.ir
+ نوشته شده در  دوشنبه دهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 4:11  توسط حمید رضا حباب | 

ncqچیست؟
ncqچیست؟

هارد دیسک ها مکانیکی ترین قطعه موجود در کامپیوتر ها به شمارمی آیند. این موضوع باعث می شود هارد دیسک سیستم را از پتانسیل کارآیی واقعی آن دور کند. کندی هارد دیسک ها تنها به کامپیوترhardمحدود نمی شود و در وسایل الکترونیکی دیگر مثل پخش کننده های موسیقی که هارد دیسک دارند، نیز ردی از این اثر دیده می شود. ساختار هارد دیسک مربوط به سال 1956 می شود. در این سال آی بی ام اولین هارد دیسک را با ظرفیت 5 مگابایت عرضه کرده که توسط 50 دیسک 24 اینچی فراهم می شد. این تکنولوژی در حال حاضر نیز به همین صورت استفاده می شود. در حال حاضر یک هارد دیسک 400 گیگا بایتی دارای 5 دیسک 5/3 اینچی هر کدام با ظرفیت 80 گیگا بایت است. با افزایش ظرفیت هارد دیسک ها، تنوع اطلاعات موجود روی آن ها نیز افزایش می یابد که باعث افزایش قابل توجه زمان دسترسی (access time) می شود. در واقع منظور همان مدت زمانی است که طول می کشد تا هدهای خواندن و نوشتن اطلاعات را بر روی دیسک پیدا کنند که در هنگام اجرای نرم افزارها از این تاخیر با نام load شدن نرم افزار یاد می شود. که بخش اصلی این تاخیر مربوط به هارد دیسک می شود.

اما ساختار هارد چگونه است؟

هر هارد شامل چند دیسک می شود و هر دیسک دارای چندین واحد ذخیره سازی اطلاعات است. شیار یا (track) یکی از این واحدها است. که به شکل دایره همانند شیارهای صفحه گرامافون است. واحد بعدی کلاستر (cluster) است. خود کلاستر شامل یک یا چند سکتور یا قطاع (sector) است. سکتورها کوچکترین واحد ذخیره سازی اطلاعات هستند. که اطلاعات درون آن قرار می گیرند ارتباط میان سکتورها توسط (فایل سیستم) بررسی و پیگیری می شود. برای خواندن و نوشتن اطلاعات از وسیله ای به نام هد استفاده می شود. هدها روی یک بازوی محرک قرار دارند. برای چرخش دیسک ها نیز از یک وسیله دوکی شکل استفاده می شود که باعث چرخش صفحه می شود. هر چه سرعت چرخش بیش تر باشد دیسک سریعتر عملیات ها را انجام می دهد. واحد این چرخش دور بر دقیقه یا rpm است. به مجموع زمان جستجوی فایل و چرخش دیسک زمان دسترسی می گویند. هنگامی که بسته های اطلاعاتی درخواستی از هارد افزایش یابد مدت زمان دسترسی افزایش پیدا می کند و برای کاربرد محسوس خواهد بود. هارد برای پیدا کردن و خواندن چند بسته اطلاعاتی که در نقاط مختلف هارد هستند و حرکت های اضافی زیادی انجام می دهد تا آن ها را پیدا کرده و بخواند. تکنولوژی ncq یا صف بندی ذاتی دستورات برای حل این مشکل ارائه شده است این تکنولوژی برای دیسک های سازگار با درگاه sata در نظر گرفته شده است.
و اما :ncq
هارد دیسک های بدون ncq دستورات را طبق ترتیبی که دریافت می کنند اجرامی کنند. درست مانند هنگامی که وارد یک فروشگاه شده اید و طبق لیست خرید خود را به ترتیب از قفسه های بر می دارید.هارد دیسک هایی که ncq دارند دستورات را به ترتیب نزدیکی آن ها به محل فعلی هدهای هارد دیسک انجام می دهند. مانند هنگامی که در فروشگاه خرید خود را بر اساس لیست از اجناس نزدیک تر به خودتان شروع کنید. برای استفاده از ncq چندین پیش نیاز وجود دارد، اولی پشتیبانی هارد دیسک شما از ncq و دومی پشتیبانی کنترلگر دیسک از ncq چنانچه این قابلیت در هارد دیسک داشته باشد بر روی آن ذکر خواهد شد.همچنین بعضی از مادر بوردهایی که پورت sata دارند دارای قابلیتی به نام ahci هستند که اجازه می دهد سیستم عامل از قابلیت ncq استفاده کند. این قابلیت در ویندوز xp در نظر گرفته نشده است بنابراین هنگام نصب ویندوز xp باید درایورهای ahci را نصب کنید. اما خوشبختانه ویندوز ویستا به طور کامل از این قابلیت پشتیبانی می کند و تنها کافی است حالت ahci را در بایوس مادربورد فعال کنید
منبع: www.iranictnews.ir
+ نوشته شده در  دوشنبه دهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 4:9  توسط حمید رضا حباب | 
برای نمایش تاریخ و ساعت روی تمپلیت از این ویرایشگر استفاده میکنیم بصورت و فرمت های گوناگون میتونید ساعت جاری رو در هر قسمت از Template به نمایش در بیارید

date_format


اینModifiers یا ویرایشگر ساعت و تاریخ رو براساس استاندارد ()strftime در php نمایش میده شما میتوند تاریخ رو به هر روشی که دوست دارید (مطابق با MySql ) و توسط فانکشن ()strftime قابل بررسی باشه به Smarty ارسال کنید
حالا براحتی میتونید با استفاده از ویرایشگر date_format بر روی شکل نمایش تاریخ کنترل داشته باشید

به مثال زیر توجه کنید
[php:1:45f7a3a58f]

$smarty->assign('yesterday', strtotime('-1 day'));

[/php:1:45f7a3a58f]

Where template is (uses $smarty.now):

[php:1:45f7a3a58f]
{$smarty.now|date_format}
{$smarty.now|date_format:"%D"}
{$smarty.now|date_format:"%I:%M %p"}
{$yesterday|date_format}
{$yesterday|date_format:"%A, %B %e, %Y"}
{$yesterday|date_format:"%H:%M:%S"}
[/php:1:45f7a3a58f]

حالا اینم خروجی :

[php:1:45f7a3a58f]
Feb 6, 2001
02/06/01
02:33 pm
Feb 5, 2001
Monday, February 5, 2001
14:33:00
[/php:1:45f7a3a58f]

کلیه مبدل های متناظر Modifiers date_format

a% نام اختصاری روزهای هفته توسط این کارکتر فراخوانی می شود
َ A% نام کامل روزهای هفته
b%نام اختصاری ماههای سال
B%نام کامل ماههای سال
c% جهت نمایش تاریخ و ساعت جاری مورد استفاده قرار میگیرد
C% نام قرن
d% شماره روز جاری ماه = عددی بین 00 الی 31
D% معادل پارامترهای %m/%d/%y
e% شماره روز جاری ماه = عددی بین 1 الی 31
g% شماره سال جاری = عددی بین 00 الی 99
G% شماره سال جاری = عددی بین 0000 الی 9999
h% مشابه b% میباشد
H% ساعت جاری = عددی میان 00 الی 23
I% ساعت جاری = عددی بین 01 الی 12
j% شماره روز جاری سال = عددی بین 001 الی 366
K% ساعت جاری = عددی بین 0 تا 23
l% ساعت جاری = عددی بین 1 الی 12
m% شماره ماه جاری سال = عددی بین 01 الی12
M% دقیقه جاری
n% کارکتر جرکت به سطر بعدی
p% نمایش پیشفرض am یا pm با توجه به وقت جاری
r% نمایش زمان با پیشفرش های am , pm
R% نمایش ساعت با نماد 24 ساعته
S% نمایش ثانیه
t% کارکتر tab
T% زمان جاری بصورت %H:%M:%S
u% شماره روز هفته = عددی بین 1 الی 7
U% شماره روز سال جاری
V% شماره هفته از سال جاری براساس استاندارد = بین عدد 01 الی 53
w% شماره روز جاری هفته = عددی بین 0 تا 6
W% شماهر هفته جاری سال
x% نحوه نمایش تاریخ بدون ساعت
X% نمایش ساعت بدون تاریخ
y% نمایش عدد سال جاری = عددی بین 00 الی 99
Y% نمایش عدد سال جاری = 0000 الی 9999
Z% نام نصف النهار زمانی
%% نمایش کارکتر %

تا قبل از Smarty نسخه 2.6.10 String های عددی قابل پردازش توسط ()strtotime بصورت تاریخ پردازش میشدند نه ساعت
همچنین در این نسخه داده های عددی ارسالی به ویرایشگر date_format همواره بعنوان فرمت یونیکس پردازش میشوند

پایان بخش date_format

_________________
گروه نرم افزاری انزل سافت www.AnzalSoft.ir

+ نوشته شده در  شنبه هشتم فروردین ۱۳۸۸ساعت 15:16  توسط حمید رضا حباب | 
همانطور که قبلا اشاره کرده بودیم Cache در اسمارتی نکته بسیار مهمی محسوب شده بگونه ای که پس از یکبار فراخوانی تمپلیت در موارد بعدی نیازی به فراخوانی مجدد و متقابلا خواندن از دتابیس و Feed های مختلف نیست در واقع این عملکرد خارق العاده اسمارتی میباشد که موجب افزایش سرعت آن میشود
بطوریکه میبیندی در بخش خصوصیات بدین صورت ذکر شده It is extremely fast یعنی بشدت سریع که نشان دهنده این امر میباشد

1. شروع Caching در اسمارتی


بطور کلی استفاده از قابلیت Cacheدر اسمارتی باعث ، ایجاد تغیرات در صدا زدن display() وfetch() میشود که این دو تابع بیشتر کاربرد را در اسمارتی دارند که تابع اول برای نمایش فایل تمپلیت و تابع دوم برای خواند دیتابیس مورد استفاده قرار میگیرد.زمانی که خروجی توابع display() یا fetch() کش میشود ، فایل Cache شده در دایرکتوری $cache_dir ایجاد میشود ، این فایل میتواند یک فایل تمپلیت ، Config و ... را در بر بگیرد.


2. تنظیمات Caching

اولین کار فعال کردن قابلیت Caching در اسمارتی است ، اینکار با مقداردهی متغیر $caching انجام میشود.

[php:1:e6ec69b926]
require('Smarty.class.php');
$smarty = new Smarty;

$smarty->caching = true;

$smarty->display('index.tpl');
?>
[/php:1:e6ec69b926]


در حالت معمولی تابع display(‘index.tpl’) هنگام صدا زدن ، فایل تمپلیت را رندر میکند و نتیجه را بصورت خروجی نمایش میدهد ، اما زمانی که شما Caching را فعال میکنید ، این تابع به هنگام رندر کردن فایل تمپیلیت ، یک کپی از انرا بصورت کپی Cache شده ، ذخیره میکند ، زمانی که دوباره تابع display(‘index.tpl’) صدا زده شود ، فایل Cache شده ، بصورت خروجی نمایش داده میشود و نیاز دوباره به رندر فایل تمپلیت نخواهد بود ، و این یعنی افزایش سرعت و کاهش بار بر روی سرور !

نکته : فایل های موجود در دایرکتوری $cache_dir نام های شبیه فایلهای تمپلیت اصلی دارند، اما با این تفاوت که دارای پسوند .php هستند ، اما این فایل های اسکریپتهای قابل اجرا (executable php scripts) نیستند ، دقت کنید که این فایل ها را ویرایش نکنید.

تمام صفحاتی که Cache میشوند ، دارای طول عمر مشخصی خواهند بود ، این زمان توسط متغیر $cache_lifetime مشخص میشوند ، مقدار پیشفرض این تابع ، 3600 ثانیه ، برابر 1 ساعت ، هست ، و پس از گذشت این زمان ، فایل های Cache غیر قابل استفاده میشوند و دراولین بار صدا زدن تابع display() با فایل های جدید رندر شده جایگزین میشوند.

امکان این که شما به هر صفحه طول عمر مشخصی بدهید نیز وجود دارد ، اینکار با با نسبت دادن مقدار 2 به متغیر $caching انجام میشود

[php:1:e6ec69b926]

require('Smarty.class.php');
$smarty = new Smarty;

$smarty->caching = 2; // lifetime is per cache

// set the cache_lifetime for index.tpl to 5 minutes
$smarty->cache_lifetime = 300;
$smarty->display('index.tpl');

// set the cache_lifetime for home.tpl to 1 hour
$smarty->cache_lifetime = 3600;
$smarty->display('home.tpl');

// NOTE: the following $cache_lifetime setting will not work when $caching = 2.
// The cache lifetime for home.tpl has already been set
// to 1 hour, and will no longer respect the value of $cache_lifetime.
// The home.tpl cache will still expire after 1 hour.
$smarty->cache_lifetime = 30; // 30 seconds
$smarty->display('home.tpl');
?>
[/php:1:e6ec69b926]


اگر $compile_chek فعال باشد ، در هر بار اجرا شدن صفحات ، ابتدا اخرین زمان ایجاد Cache File چک شده و اگر از آن زمان به بعد تغییر دیگری در فایل تمپیلیت بوجود امده باشد ، فایل های Cache شده ی قبلی با فایل های جدید جایگزین میشود ، اینکار overhead کمی را ایجاد میکند که این مقدار ، بسیار ناچیز است و مشکلی ایجاد نمیکنید اما گر نیاز به بالاترین performance دارید باید ، برای دستیابی به بهترین performance مقدار $compile_chek را بصورت false تنظیم کنید.

متغیر $force_complie زمانی تنظیم میگردد که شما در حال ، تست و رفع خطا ( debugging ) باشید ، در این صورت ، در هر بار اجرا شدن صفحات ، فایل Cache جدید ایجاد میشود ، زیرا دراین زمان شما در پی رفع اشکلات و خطا هستید و با تغیر سورس برنامه ، تغیرات را نمیتوانید مشاهده کنید زیرا ، فایل های Cache شده ی قبلی نمایش داده میشوند ، راه دیگر این است که متغیر $caching را با مقدار false تنظیم کنید.

از تابع is_cheked() میتوانید برای فهمیدن اینکه ، تمپلیت مورد نظر در حال حاضر دارای فایل Cache معتبر هست یا خیر استفاده کنید ، و در صورتی که فایل Cache مورد نیاز موجود بود ، از ادامه عملیات رندر تمپیلیت و به دنبال دریافت اطلاعات و پردازش آنها ، جلوگیری کنید.

[php:1:e6ec69b926]
require('Smarty.class.php');
$smarty = new Smarty;

$smarty->caching = true;

if(!$smarty->is_cached('index.tpl')) {
// No cache available, do variable assignments here.
$contents = get_database_contents();
$smarty->assign($contents);
}

$smarty->display('index.tpl');
?>
[/php:1:e6ec69b926]

شما میتوانید قسمت هایی از صفحه خود را ، بصورت کاملا Daynamic نگه داشته و بقیه قسمت هارا Cache کنید ، اینکار با استفاده از تابع insert در Smarty Engine قابل انجام است ، برای مثال ، فرض کنید که در سمت راست صفحه خود یک بنر دارید که در هر بار اجرا شدن صفحه ، بنر متفاوتی را نمایش میدهد ( مثل همین بنر بالای همین صفحه مجید آنلاین ) ،در صورتی که تمام قسمتهای این صفحه Cache شود ، در هر بار اجرا شدن صفحه تنها همان بنری که در زمان Cache شدن موجود بوده ، نمایش داده میشود ، و نتایج متفاوت ظاهر نخواهد شد ، با استفاده از تابع insert شما میتوانید قسمتهای متخلفی از صفحه را از Cache شدن ، محفوظ نگه دارید و آنها را بصورت کاملا Daynamic نمایش دهید.

در صورتی که $compile_chek بصورت False تنظیم شده باشد ، پس چگونه میتوان ، در زمان تغیرات در فایل ها ، Cache جدید را جایگزین Cache های قبلی کرد ؟

فرض کنید که صفحه اصلی وبلاگ خود را Cache کردید ( یا بصورت Full Cache ، یا بصورت چند قسمتی . . . ) ، حال زمانی که شما یک مطلب جدید را وارد بانک اطلاعاتی میکنید ، با استفاده از توابع clear_all_cache() تمام فایل های Cache موجود را پاک کرده و یا با تابع clear_cache() تنها فایل های Cache قبلی را پاک کرده و تغیرات را جایگزین کند .

[php:1:e6ec69b926]
require('Smarty.class.php');
$smarty = new Smarty;

$smarty->caching = true;

// clear out all cache files
$smarty->clear_all_cache();

// clear only cache for index.tpl
$smarty->clear_cache('index.tpl');

$smarty->display('index.tpl');
?>
[/php:1:e6ec69b926]

پایان مبحث دوم

+ نوشته شده در  شنبه هشتم فروردین ۱۳۸۸ساعت 15:14  توسط حمید رضا حباب | 
* این آموزش ها منبع اصلیشون از راهنمای Smarty هست البته من برداشت خودم رو نسب به این راهنما بیان میکنم به همراه مواردی که توی نت و کتب مختلف برای یادگیری این Template Engine جستجو کردم و از طرفی برخی از آموزش ها برداشتی آزاد نسبت به مقالات www.tutorials.ir هست پس در صورتی که منبع خاصی باشی حتما اشاره میکنم

مبحث اول :

مقدمه :


تقریبا 2 سال پیش برای انجام یه پروژه قالبمند مجبور شدم دنبال یه موتور تمپلیت بگردم که با اسمارتی آشنا شدم میشه گفت با شناختن اسمارتی و بطور کلی Template Engine یه تحویل بزرگی توی طراحی - برنامه نویسی من پیش اومد (حالا چرا ؟! زیاد مهم نیست چون اینجا جاش نیست . . .) وقتی فهمیدم که اسمارتی یه کلاس Php هست که برای مدیریت کدهای استفاده شده در وب سایت بکار میره و موجب میشه که براحتی اجزاء سایت رو ویرایش کنیم برام خیلی مهم و جذاب بود بطور مثال شما درنظر بگیرید یه مطلبی که بصورت خبر در یک سایت منتظر شده چطور میتواند تیتر خبر / تاریخ انتشار خبر / نویسنده خبر / متن خبر را بصورت قالبمند نمایش دهد !؟ برای تحقق به این آرمان اسمارتی این امکان را میدهد که تمپلیتی قابل ویرایش و قابل استفاده در تگ های HTML طراحی کنیم ! با این اوصاف دیگه هم Programer و هم Designer در صورت نیاز چنانچه تمایل به دست بردن در ظاهر و یا کدهای سیستم داشته باشند بدون دخالت در حیطه کاری هم میتونند کار خودشون رو بدون هیچ مشکلی انجام دهند

خوب این یک مقدمه بود که فکر میکنم بصورت ساده و سلیس توضیح دادم بهتره حالا بریم سر اصل مطلب و برای بیان اون بهتره یه مقدار کتابی تر و رسمی تر صحبت کنیم

------------------------------
برای شروع اسمارتی بهتر است با سایت این موتور تمپلیت اشنا بشویم برای دسترسی به این کلاس و دریافت اخرین نسخه میتوانید از آدرس اینترنتی www.smarty.net جدیدترین پکیج که شامل اخرین تغییرات نیز میباشد دریافت کنید
Template Engine های فراوانی برای Php موجود هست که میتوان اسمارتی یکی از برترین های آنها دانست Smarty از Php و Zend Engine بهره میگیرد و برنامه ها را با کمترین زمان ممکن اجرا میکند چون اسمارتی یکبار الگو را کامپایل میکند تا زمانی که الگو تغییری حاصل نکند دیگر نیاز به کامپایل ان ندارد اط طرفی همانطور که در ادامه بطور مفصل عرض خواهم کرد Smarty از Caching به نحو احسنت بهره گرفته است


باید توجه داشت که Smarty بصورت شیءگرا طراحی شده و عمل میکند که برای استفاده از آن میبایست یک Instance از آن ایجاد کرد که نمونه آن در زیر آورده شده است

[php:1:1c1a48b292]
require_once('Smarty.class.php'); // use absolute path here, if necessary
$smarty = new Smarty;
?>
[/php:1:1c1a48b292]

اسمارتی درون شاخه ای که فراخوانی میشود اما بدلیل موارد امنیتی الگو ها نباید درون شاخه هایی که از طریق وب قابل دسترسی میباشند جاگذاری شوند از این جهت برای معرفی مسیر Smarty بدین شکل عمل میکنیم[php:1:1c1a48b292]
$smarty->template_dir = '/var/www/templates/app1/template/';
$smarty->compile_dir = '/var/www/templates/app1/compile/';
$smarty->config_dir = '/var/www/templates/app1/config/';
$smarty->cache_dir = '/var/www/templates/app1/cache/';

[/php:1:1c1a48b292]

شاخه Template مسیری است که اسمارتی درون آن بدنبال فایل های tpl. میگردد (منظور فایل های مربوط به ساختار تمپلیت میباشد)
شاخه Compileمسیری است که اسمارتی درون آن الگوهای کامپایل شده را ذخیره میکند
شاخه Config مسیری است که اسمارتی درون آن بدنبال فایل های تنظیمات میگردد
شاخه Cache مسیری است که اسمارتی درون آن فایل های Cache شده خود را ذخیره میکند

روش دیگری نیز روشی دیگر جهت معرفی این متغییرها وجود دارد که روش ارث بری نامیده میشود که بصورت زی میتوانید عمل کنید.

[php:1:1c1a48b292]
// require the Smarty class
require_once('Smarty.class.php');
// extend the Smarty class
class my_Smarty extends Smarty {
function my_Smarty() {
// create the Smarty object
$this->Smarty();
// set Smarty folders
$this->template_dir = '/var/www/templates/app1/template/';
$this->compile_dir = '/var/www/templates/app1/compile/';
$this->config_dir = '/var/www/templates/app1/config/';
$this->cache_dir = '/var/www/templates/app1/cache/';
// set other Smarty options
$this->use_sub_dirs = false;
}
}
?>
[/php:1:1c1a48b292]


خصوصیات اسمارتی Smarty


1- دارای سرعت زیاد میباشد
2- تا زمانی که در PHP خطایی رخ نداده باشد، مفید بود و بدون مشکل کار میکند.
3- فقط یکبار کامپایل می شود.
4- فقط فایلهایی را که تغییر کرده اند را دوباره کامپایل می نماید.
5- شما می توانید توابع سفارشی و یا متغیرهای ویرایشگر استفاده کنید، بنابراین قالبها قالب انعطاف پذیری پیدا می کنند.
6- قالب ها با استفاده از تگهای حائل (delimiter tag) یعنی {} ، {{}} ، <—{}--!> قابل پیکربندی می باشند.
7- ساختارهای if/elseif/else/endif در عبارات PHP گذاشته می شوند، یعنی عبارت {if …} می تواند ساده و یا پیچیده باشد.
8- اجازه استفاده بخش ها مثل if ها و غیره را بصورت نامحدود تودرتو وجود دارد.
9- می توان کدهای PHP را در فایلهای Template درون سازی نمود، اگر چه توصیه نمیشود
10- امکان ساپورت Caching که یکی از بزرگترین و بهترین قابلیت های اسمارتی محسوب میشود

* توجه : برای استفاده از اسمارتی به Php 4.0.6 به بالا نیاز است

+ نوشته شده در  شنبه هشتم فروردین ۱۳۸۸ساعت 15:12  توسط حمید رضا حباب | 
آموزش نحوه استفاده smarty درphp بخش 1 - 07-24-2006, 12:03 PM

خوب حالا همانطوری که قول داده بودم ، میخوام نحوه استفاده از smarty را خیلی ساده براتون نمایش بدم:
برای استفاده از سیستم هوشمند smarty ، ابتدا باید کل شاخه ها و فایلهای درون شاخه کتابخانه را وارد شاخه جدیدی کنید که قرار است در آنجا فایل اصلی برنامه که همان PHP است، قرارداده شود. شاید باید بیشتر توضیح بدم که ما از smarty جهت جداسازی قالب سایت و منطق سایت استفاده میکنیم .پس منظور از فایل اصلی php همان فایلیست که درونش منطق برنامه قرار می گیرد و فایل دیگری هم دارید با HTML که قالب یا Template سایت شما می باشد.
خوب پس از انتقال کل محتویات فایل کتابخانه به درون شاخه اصلی و جدید که فایل منطق برنامه هم اونجا قراردارد ، لازم است در این شاخه ، سه شاخه جدید بنامهای
templates,templates_c,config ایجاد نمایید و فایل مربوط به قالب برنامه که همان HTML است را درون شاخه templates که تازه ساخته اید ، وارد نمایید.
برای مثال، فرض کنید نام فایل اصلی منطق برنامه شما index.php است و فایل مربوط به قالب سایت home.html است.


درون فایل index.php داریم:
کد:
error_reporting(E_ALL);

include("smarty/Smarty.class.php");
$smarty = new Smarty();
$smarty->assign('username','sara');
$smarty->display("home.html");


?>
و درون فایل home.html :
کد:


{$username}<br />


welcome {$username}


+ نوشته شده در  شنبه هشتم فروردین ۱۳۸۸ساعت 15:9  توسط حمید رضا حباب | 

توسعه jQuery

در بخش قبل در مورد عناصر DOM صحبت و توضیحاتی در مورد چگونگی ایجاد آنها ارائه کردیم ، اکنون تا حدی با جی کوئری آشنا شده اید ، اگر به وب سایت jquery.com مراجعه کرده باشید ، می توانید به انواع مختلف از نمونه های کد های این زبان دسترسی داشته باشید و آشنایی بیشتری با آنها پیدا کنید.
اما در ادامه به بحثی می رسیم که مربوط به اکثر زبان ها می شود و داشتن و یا نداشتن این قابلیت ، آینده آن زبان را مشخص می کند.
چگونه jQuery را توسعه دهیم؟!
یکی از مواردی که می تواند نقطه قوت یا ضعف یک زبان برنامه نویسی باشد ، قابلیت توسعه آن زبان است . همانطور که در بخش های قبل نیز مشاهده کردید تابع اصلی و پوششی جی کوئری این قابلیت را دارد تا تعداد زیادی ازتوابع و نیاز هایی که یک طراح وب در طراحی نیاز دارد برایش به ارمغان آورد و به دفعات زیاد نیز مورد استفاده قرار گیرد. تمامی قابلیت های که این تابع برای ما می تواند ایجاد کند همه از قبل در کتابخانه جی کوئری نوشته شده اند و به نوعی مورد استفاده قرار گرفتن آنها توسط سازندگان جی کوئری پیش بینی شده است.
اما همگان می دانند که هر کتابخانه ای هرچند از همه لحاظ کامل به نظر رسد ، اما باز هم ممکن است روزی برسد که شخصی تقاضای موردی را کند که در آن کتابخانه موجود نباشد ، آن وقت به نظر شما تکلیف چیست؟!
شاید این دلیلی باشد که تا به حال هیچ کتابخانه ای ادعای کامل بودن و رفع تمامی نیاز های کاربران خود را نکرده است. البته ممکن است به انجام رساندن این ادعا با صرف وقت و کار زیاد امکان پذیر باشد ولی در اینجاست که فاکتور فضا و حجم از بین می رود. افزودن مواردی جدید به کتابخانه ممکن است تا حدی باعث کاملتر شدن آن شود ولی نمی توان افزایش حجم را فدای کامل شدن کتابخانه کرد ، مخصوصا اینکه این روز ها حجم و فضای اشغال شده توسط یک برنامه خود تبدیل به فاکتور مهمی در موفقیت برنامه ها و اسکریپت ها شده است.
خوشبختانه نویسندگان جی کوئری به مواردی که در بالا به آنها اشاره شد توجه داشته اند و با مصرف انرژی و صرف وقت راه حل این مشکل را پیدا کرده اند! بر این اساس جی کوئری به نحوی طراحی و پیاده سازی شده است که به راحتی بتوان توابع مورد نیاز برخی از طراحان وب که به صورت معدود مورد استفاده قرارمی گیرند ، به سادگی نیز در دسترس ایشان قرار گیرد.
با استفاده از قابلیت توسعه جی کوئری می توان از امکانات قدرتمندی که ممکن است کمتر در یک طراحی وب مورد نیاز شود ، استفاده کرد.
بگذارید تا با ارائه مثالی این مسئله را بازتر کنیم. فرض کنید جی کوئری در حالت استاندارد از هیچ تابعی برای غیر فعال کردن گروهی از عناصر صفحه ، پشتیبانی نکند و در صفحه نیز از فرم (form) های مختلف استفاده کرده ایم که هر کدام از عناصر با یک کلاس خاص تعریف شده اند ، به صورت استاندارد باید از این دستور استفاده کرد:
$("form#myForm input.special").disable();
اما توجه داشته باشید که تابع disable در برنامه وجود ندارد و اجرای این دستور همراه با خطا خواهد بود ، باید خودمان با توجه به خاصیت توسعه پذیری جی کوئری تابع مورد نظر را بنویسیم:
$.fn.disable = function() {
return this.each(function() {
if (typeof this.disabled != "undefined") this.disabled = true;
});
}

تعداد زیادی از دستورات جدید در این مثال استفاده شده است که شاید آشنایی زیادی با آنها نداشته باشید ، اما نگران نباشید ، در بخش های بعد کاملا به معرفی آنها خواهیم پرداخت.
در ابتدا عبارت$.fn.disable به این معنی است که با استفاده از .fn$ در حال توسعه جی کوئری ومعرفی تابعی جدید با نام disable هستیم ، در داخل آن تابع this به گروهی از توابع DOM اشاره می کند که نیاز به استفاده از آنها داریم و سپس به کمک تابع ()each می توان عملیات مورد نظر خود را به گروهی از عناصر موجود در صفحه تخصیص دهیم. به تابع ()each تابع دیگر پاس می دهیم که توسط آن عملیات مورد نظر خود را انجام می دهیم. برای هر عنصر چک می کنیم که آیا خاصیت disabled را دارند و یا نه ، در صورت غیر فعال بودن ، وضعیت آنها را true تنظیم می کنیم ، سپس نتایج در هر بارانجام عملیات توسط تابع ()each بازگردانده می شود ، با این حساب تابعی که نوشته شده قادر خواهد بود تا از خاصیت های دیگری نیز پشتیبانی کند ، به عنوان مثال بعد از غیر فعال کردن عناصر مورد نظر ، کلاس مشخصی نیز به آنها نسبت دهیم:
$("form#myForm input.special").disable().addClass("moreSpecial");
جالب است نه؟! بسیاری از خاصیت های که به صورت پیش فرض در جی کوئری تعریف نشده اند ، امروزه توسط توسعه دهندگانی که بر روی جی کوئری فعالیت می کنند نوشته می شوند که آنها را اصطلاحا “پلگین” های جی کوئری می نامند.

پویا سلیمی - ضمیمه کلیک روزنامه جام جم شماره 190

+ نوشته شده در  شنبه هشتم فروردین ۱۳۸۸ساعت 8:45  توسط حمید رضا حباب | 

ایجاد عناصر DOM

در بخش قبل درباره انعطاف پذیری جی کوئری صحبت کردیم و یکی دیگر از قابلیت های تابع اصلی جی کوئری را معرفی کردیم ، اکنون می خواهیم به صورت مستقیم و با استفاده از مطالبی که در بخش های قبل آموزش داده ایم به ایجاد عناصر DOM بپردازیم و مثال های در این زمینه جهت درک بهتر مسئله ، ارائه دهیم.
حتما تا به حال ، با گذشت زمان و مرور مثال های متنوع به کاربرد های مهم تابع اصلی جی کوئری ()$ پی برده اید اکنون می توانید به وضوح دریابید که نویسندگان جی کوئری از معرفی گروهی از نام های مختلف برای توابع و عملکرد های اصلی این زبان اجتناب کرده اند و آن قدر تابع اصلی این زبان را انعطاف پذیر طراحی کرده اند که از آن می توان به طرق مختلف استفاده کرد و تقریبا تمامی فرامین مورد نظری که یک طراح وب در طرح خویش نیاز دارد را ، این تابع انجام می دهد.
اما یکی دیگر از وظیفه هایی که می خواهیم در این بخش در مورد تابع اصلی جی کوئری ()$ معرفی و به آن بپردازیم ایجاد عناصر DOM با استفاده از این تابع و پاس دادن رشته ای از عناصر که در آن از کد های html استفاده شده است به این تابع جهت استفاده در بدنه اصلی صفحه مورد نظر است.

به عنوان مثال ، با استفاده از تکه کد زیر می توانیم یک پاراگراف را به عنوان یک عنصر DOM ایجاد کنیم که در آن رشته ای وجود دارد که متن مورد نظر ما به همراه کد های html مورد نظر قرار دارد:
$("

More Text
")
اما ایجاد و فراخوانی فردی یا گروهی از این کد ها خود به تنهایی نمی تواند کمکی به ما کند ، منظور ما این است که شاید قدم اول در ایجاد یک عنصر DOM را به خوبی برداشته باشیم ولی فقط با استفاده از روشی که در بالا اشاره شد ، نمی توانیم بهره ای از آن در بدنه صفحه خود ببریم.
بگذارید تا با یک مثال شما را بیشتر با نحوه کار با این عناصر آشنا کنیم ، به تصویر زیر دقت کنید:

jquery-making-dom-elementsjquery-making-dom-elements-1

در این صفحه شما می توانید نحوه کارکرد مثالی که به آن اشاره کردیم را بهتر درک کنید. همانطور که در تصویر نیز مشاهده می کنید ، بخشی که فلش شماره 1 به آن اشاره می کند ، طرز صحیح معرفی جی کوئری به مرورگر را نشان می دهد. به محلی که فلش شماره 3 اشاره می کند دقت کنید ، به عنوان مثال می خواهیم بعد از این پاراگراف ، پاراگرف دیگری را با استفاده از عناصر DOM ایجاد کنیم و پارگراف اول را به اصطلاح دنبال کنیم و بعد از نمایشش دهیم.
در قسمت صفحه و در جایی که فلش شماره 2 به آن اشاره می کند ، کنترل کننده ای را ایجاد کرده ایم که بعد از اینکه عناصر DOM در ابتدای فراخوانی صفحه بارگذاری شدند به سرعت عمل می کند و وقفه کمی برای انجام این کار به وجود می آید ( در بخش های قبل توضیحاتی در اینباره ارائه کردیم) ، این وقفه آنقدر کوتاه است که کاملا از دید شما مخفی می ماند.
با عملکرد کنترل کننده ، دستوری که ایجاد کرده ایم اجرا می شود و پاراگرافی که می خواهیم بعد از پاراگراف اول نمایش داده شود ، در صفحه ظاهر می شود!
نتیجه اجرای این دستور در مرورگر به صورت زیر خواهد بود:

jquery-making-dom-elementsjquery-making-dom-elements-2

وقتی که صفحه ای که ایجاد کرده اید را با استفاده از مرورگر فراخوانی می کنید ، چیزی شبیه به تصویر بالا مشاهده خواهید کرد. وقتی که نوشته “ادامه متن” را انتخاب و خواستار مشاهده منبع آن می شوید ، مرورگر این نوشته را به عنوان ساختاری از عناصر DOM نشان می دهد و می توانید به وضوح مشاهده کنید که پاراگرافی را که به عنوان عناصر DOM خواستار نمایش آن بعد از پاراگراف اول بودید چگونه در صفحه نمایش داده خواهد شد.
همانطور که مشاهده کردید جی کوئری راه های مختلفی را جهت دستکاری در عناصر DOM در اختیار طراحان قرار می دهد تا همانطور که نیاز دارند در سریعترین و پایدارترین حالت ممکن به هدفشان برسند.
البته باید به این نکته اشاره کنیم که در بخش های بعدی نمونه های بیشتر از توابعی که با استفاده از عناصر DOM به کمک ما می آیند معرفی خواهند شد.
در این بخش شما یکی از ابتدایی ترین کاربرد ها جی کوئری را مشاهده کردید ، در بخش های بعد یکی از قدرتمند ترین کاربرد های جی کوئری را فرا خواهید گرفت.

پویا سلیمی - ضمیمه کلیک روزنامه جام جم شماره 189

+ نوشته شده در  شنبه هشتم فروردین ۱۳۸۸ساعت 8:39  توسط حمید رضا حباب | 

ابزار های مفید jQuery

در بخش قبل درباره قدرتی که jQuery در پوشش دادن عناصر یک صفحه از خود نشان می دهد ، صحبت کردیم ، اکنون می خواهیم درباره توابع و ابزار های مفیدی که jQuery در اختیار طراحان وب قرار می دهد صحبت کنیم.

jquery

ابزار های مفید jQuery
اگر به خاطر داشته باشید در بخش های قبل به تابعی در jQuery اشاره کردیم و آن را به عنوان معروفترین و پر کاربرد ترین تابع مورد استفاده در jQuery معرفی کردیم. اگر چه استفاده از تابع ()$ به عنوان یکی از ابزار های پوششی که توانایی دسترسی مستقیم به هر کدام از عناصری که در نظر داریم تا عملایاتی بر روی آن انجام دهیم ، کمک شایانی به ما می کند ولی تنها راه برای انجام وظایفی که انتظار داریم که jQuery در یک صفحه انجام دهد ، نیست.

البته در اینجا باید با این نکته اشاره کنیم که ، ما اکنون هدفمان این نیست که به کارکرد و عملکرد این توابع در این بخش بپردازیم و هر کدام از آنها را معرفی کنیم ، بلکه به دلیل اهمیت آنها و اینکه در برخی مثال های که در ادامه مبحث به آنها اشاره و استفاده خواهیم کرد ، اکنون آنها را معرفی می کنیم و توضیحاتی در مورد نحوه کارکرد آنها می دهیم و در جای خود به معرفی و بررسی این توابع خواهیم پرداخت.
نشانه گذاری هایی که برای این توابع استفاده شده است ، شاید در ابتدا کمی عجیب برای شما به نظر برسد. بگذارید تا بحث را با ذکر مثالی باز تر کنیم ، به عنوان مثال ، برای قطع زائده های (trimming) یک رشته فراخوانی یک تابع به صورت زیر کفایت می کند:
$.trim(some string);
به یاد داشته باشید که کاراکتر $ به عنوان یک شناسه عمل می کند ، اگر استفاده از کاراکتر $ کمی برای شما عجیب و پیچیده است ، می توانید از روشی دیگر که قبلا هم به آن شاره شده است استفاده کنید:
jQuery.trim(some string);
دراین مثال کاملا می توانید به این نکته پی ببرید که استفاده از تابع trim می تواند به دو روش استفاده شود ، استفاده از کاراکتر $ و یا استفاده از کلمه jQuery در ابتدای فرا خوانی تابع مورد نظر.
توجه کنید که این عناصر در مستندات jQuery به عنوان utility functions شناخته و معرفی می شوند با اینکه همانطور که مشاهده کردید روش استفاده از آنها دقیقا همانند همان نمونه معروفی است (()$) که پیشتر به آن اشاره شد.می توانید برای دسترسی به لیست کامل مستندات jQuery به این آدرس docs.jquery.com مراجعه کنید.
در بخش های بعد بیشتر در مورد معرفی و استفاده از این توابع صحبت می کنیم ، اما بگذارید اکنون در مورد یکی دیگر از وظایفی که توابع در jQuery بر عهده دارند صحبت کنیم.

حاضر سازی و اداره یک سند
زمانی که در مورد جاوااسکریپت نامحسوس صحبت کردیم به این نکته اشاره کردیم که این روش تاکید زیاد بر روی جدا سازی حالت ها و رفتار یک عنصر از ساختار همان عنصر به طرزی نامحسوسی دارد ، همینطور به این نکته اشاره کردیم که می توان از خارج از یک صفحه کنترل کاملی بر روی هر کدام از عناصر موجود در صفحه داشت.
برای دستیابی به این هدف ، ما نیاز به راهی داریم تا عناصر DOM صفحه به صورت کامل بارگذاری و یا اصطلاحا “لود” شوند قبل از آنکه عملایت مورد نیاز بر روی آنها انجام شود.
در مثال ایجاد سطر های راه راه در یک جدول ، جدولی یا جداولی که می خواهیم سطرهای آن به صورت یک در میان با رنگ های متفاوت نمایش داده شوند ، باید کاملا در صفحه لود شوند تا عناصر DOM بر روی آنها بتوانند عمل کنند.
روش سنتی که برای این کار انجام می شود استفاده از اداره کننده onload در زمان لود صفحه برای دستیابی به این هدف است ، این روش باعث می شود بعد از اینکه صفحه کاملا لود شد عملایت خواسته شده بر روی عناصر صفحه انجام شود.
دستوری که جهت نمایش “راه راه” سطر های یک جدول مورد استفاده قرار می گیرد ، چیزی شبیه به این دستور خواهد بود:
window.onload = function() {
$("table tr:nth-child(even)").addClass("even");
};

استفاده از این خط دستور باعث می شود تا بعد از اینکه صفحه کاملا لود شد ، سطرهای جدول مورد نظر ، به صورت یک در میان با رنگ متفاوت نمایش داده شود.
شاید به عنوان یک کاربر معمولی که از یک صفحه وب بازدید می کنید بارها به این نکته برخورد کرده باشید و هیچ وقت به این نکته توجه نکرده باشید که این عملا یک نقص بزرگ در صفحاتی است که بارها از آن بازدید کرده اید.
در هفته بعد در مورد راه حلی که jQuery در اختیار طراحان وب جهت حل این مشکل قرار می دهد صحبت خواهیم کرد و مثال های نیز در همین زمینه ارائه خواهیم کرد.
پویا سلیمی - ضمیمه کلیک روزنامه جام جم شماره 187

+ نوشته شده در  شنبه هشتم فروردین ۱۳۸۸ساعت 8:34  توسط حمید رضا حباب | 

قدرت jQuery در پوشش عناصر صفحه

در ادامه بحث پوششی که jQuery به عناصر یک صفحه می دهد که در بخش قبل به قسمت های از آن اشاره کردیم ، اکنون به توضیحات مفصل تری در اینباره می پردازیم.

logo-javascript

طبق مثالی که قبلا به آن اشاره کردیم با استفاده از دستور
$("p a")
می توان به کلیه عناصر لینک   که درعنصر

قرار دارند دسترسی پیدا کرد. به این خاصیت jQuery ، پوشش jQuery می گویند.
بگذارید تا به عنوان مثال بخواهیم عنصر

که با کلاس  hiden در صفحه قرار داده شده است را از صفحه محو کنیم. jQuery با این دستور کار را انجام می دهد:
$("div.hiden").fadeOut();

یکی از خصوصیات قابل توجهی که در اکثر روش های یاد شده می توان از آن استفاده کرد این است که دستورات  jQuery قابل تعمیم هستند به این معنی که وقتی ما از تابع fadeOut() استفاده می کنم که عنصر div مورد نظر را از صفحه محو کنیم ، بعد از انجام این کار ، برنامه قادر خواهد بود تا باز هم بر روی عنصر مورد نظر عملیات انجام دهد برای مثال ما می خواهیم بعد از انجام عملیات محو سازی عنصر div ، به آن کلاس خاصی را نسبت دهیم:
$("div.hiden").fadeOut().addClass("removed");
این زنجیر در  jQueryمی تواند به صورت نامحدودی ادامه پیدا کند و اصلا غیر طبیعی نیست که شما در بررسی یک اسکریپت jQuery به دستوراتی حتی بیشتر از 2 خط به صورت پی در پی و پشت سر هم برخورد کنید و به خاطر اینکه عملکرد این توابع به نحوی است که بر روی هر عنصری که مورد تطبیق قرار گیرد ، تاثیر خواهد گذاشت ، دیگر نیازی به استفاده از حلقه ها و استفاده از آرایه ها نیست. تمامی این موارد برای ما در پشت پرده و توسط jQuery انجام خواهد شد.
بر این اساس وقتی که گروهی از عناصر با انجام عملیات بر روی آنها باز هم بر اساس عملکرد سطح بالای جاوااسرکیپت ، امکان انجام دوباره یک سری دیگر از عملیات بر روی آنها محیا می شود ، می توانیم در صورت نیازاز امکاناتی که jQuery در اختیار ما قرار می دهد استفاده کنیم.
به مثال زیر توجه کنید:
$("#someElement").html("متنی را به این عنصر اضافه کردم");
ویا
$("#someElement")[0].innerHTML =(” متنی را به این عنصر اضافه کردم”);
به این دلیل که در این مثال ما از انتخابگر ID استفاده کردیم ، تنها یک عنصر شامل حال این انتخابگر می شود. روش اول از تابع ()html که در jQuery تعریف شده است استفاده می کند که با استفاده از خاصیت DOM محتویات عنصر را تغییر می دهد. در روش دوم از jQuery استفاده شده است تا کنتل یک عنصر از صفحه بدست گرفته شود واز یک آرایه استفاده شده است تا تغییرات مورد نیازعنصر مورد نظر در شاخص شماره گذاری صفر و بعد از آن قرار گیرد و از روش معمولی جاوااسکریپت برای تغییر محتویات یک عنصر استفاده شده است.
بعلاوه jQuery فقط از انتخابگر هایی که شما با آنها آشنایی دارید و از آنها در کار های خود استفاده می کنید پشتیبانی نمی کند ، بلکه از انتخابگر های پیشرفته ای نیز پشتیبانی می کند که شاید شما هیچ وقت فکر نمی کردید به این راحتی کنترل آنها را در دست بگیرید.
به این مثال ها دقت کنید:

$("p:even");
به کمک این انتخابگر می توانید به کلیه عناصر

به صورت یک در میان دسترسی داشته باشید.
$("tr:nth-child(1)");
به کمک این انتخابگر می توانید به اولین ردیف از هر جدول که در صفحه قرار دارد ، دسترسی داشته باشید.
$("body > div");
به کمک این انتخابگر می توانید به کلیه عنصر های

که در بخش   قرار دارند دسترسی داشته باشید.
$("a[href$=pdf]“);
به کمک این انتخابگر می توانید به لینک های که به فایل های pdf ختم می شوند دسترسی داشته باشید.
$("body > div:has(a)")
و نهایتا با کمک این انتخابگر می توانید به کلیه لینک های که در عنصر
و در بخش قرار دارند دسترسی داشته باشید.
شاید برای شما بسیار عجیب باشد ولی به کمک jQuery می توانید به کلیه عناصری که در صفحه وجود دارند دسترسی داشته باشید و با توجه با امکاناتش می توانید از دانشی که در Css نیز دارید استفاده زیادی کنید. شما می توانید از ترکیب دستورات jQuery و Css خیلی سریعتر از قبل به مواردی که نیاز است در صفحه خود ایجاد و طراحی کنید برسید ، البته در این راه آشنایی بیشتر با انتخابگر های مختلف jQuery کمک شایانی به شما می کند که ما در بخش های بعد بیشتر به آنها اشاره خواهیم کرد و نمونه های بیشتری را به شما معرفی خواهیم نمود.

پویا سلیمی - ضمیمه کلیک روزنامه جام جم

+ نوشته شده در  شنبه هشتم فروردین ۱۳۸۸ساعت 8:31  توسط حمید رضا حباب | 

ساختار و پوشش jQuery

در بخش پیشین توضیحاتی درباره خصوصیات جاوااسکریپت و دلایلی که باید رویداد های یک عنصر را از خود آن عنصر جدا کنیم را ارائه کردیم ، جاوااسکریپت نامحسوس را معرفی کردیم و مثالی برای درک بهتر این مسئله آوردیم ، اکنون به سراغ مهارت ها و توانایی های بنیادی jQuery می رویم.

jquery

بنیاد jQuery
jQuery از پایه بنای کار بر روی جدا سازی اطلاعات و وقایع عناصر یک صفحه از بدنه اصلی آن صفحه قرار داده است به نحوی که اگر بدنه اصلی صفحه HTML را در سطح پایین فرض کنیم ، عملایاتی که jQuery بر روی عناصر صفحه انجام می دهد در سطح بالای بدنه اصلی صفحه HTML قرار خواهد گرفت.

اگر با Css آشنایی داشته باشید ، به خوبی از قدرت بالای انتخابگرها آگاهی خواهید داشت که چگونه در این روش می توان با تعریف یک کلاس ، کنترل گروهی از عناصر یک صفحه را با نسبت دادن خواصیت هایی به آنها بدست گرفت و مکان و نوع قرار گرفتن آنها در صفحه را مشخص کرد. jQuery به شما این قدرت را می دهد تا با استفاده از دانشی که در اختیار دارید و ابزاری که jQuery در اختیار شما قرار می دهد ، به صورت کاملا وسیعی استفاده و اجرای جاوااسکریپت در صفحه های خود را ساده و روان کنید.
با این تفاصیر jQuery از اهمیت بالایی در تضمین اجرای کد و دستورات نوشته شده در حالتی کاملا پایدار در مرورگر های مختلف وب خواهد داشت و اکثر مشکلات دستورات جاوااسکریپت ، مانند عدم انجام دستورات نوشته شده قبل از اینکه یک صفحه به طور کامل بارگذاری شود به سادگی برای ما حل شده و قابل استفاده است.
اما ما باید برای انجام کار های عمومی به کتابخانه ای از دستورات مورد نیاز نیز دسترسی داشته باشیم. سازندگان و توسعه دهندگان jQuery از روشی ساده اما بسیار قدرتمند جهت توسعه خاصیت های اجرایی در این راه استفاده کرده اند به طوری که برنامه نویسانی که به تازگی با jQuery آشنا می شوند از خاصیت تطبیق پذیری این برنامه استفاده و دستوراتی که در کارهایشان مورد نیاز است را ایجاد و یا توسعه می دهند.
اما بگذارید در ابتدا بدانیم که چگونه ممکن است از دانشی که در زمینه Css داریم در jQuery استفاده کنیم به نحوی که بیشترین درصد بهره را از آن ببریم.

پوشش jQuery
زمانی که Css به عنوان یک ابزار طراحی در وب ارائه شد و به طراحان این امکان را می داد تا طراحی و فرم دهی صفحات وب را از بدنه جدا کنند ، نیاز به راهی بود تا به صورت مستقیم به گروهی از عناصر یک صفحه از طریق یک فایل Css خارجی ، دسترسی داشته باشیم. روشی که در اینجا توسعه و بسط داده شد ، استفاده از انتخابگر ها بود که استفاده از آنها باعث می شد که به طور مختصر کنترل عناصر موجود در صفحه HTML را بدست بگیریم.
برای مثال ، انتخابگر p a در یک فایل Css به تمامی عناصر لینک () در صفحه اشاره می کند که در داخل تگ

قرار داشته باشند. jQuery نیز چنین قدرتی به ما می دهد که توسط انتخاب گرها به عناصر مختلف صفحه دسترسی داشته باشیم ، البته . jQuery نتنها چنین امکانی به ما می دهد ، بلکه ، کمک می کند تا دستوراتی که کاملا در مرورگر های مختلف اجرا نمی شود نیز به طور معمول اجرا و نمایش داده شود.
انتخاب گری که ما در بخش های قبل مثال زدیم (nth-child) برای نمایش “راه راه” ردیف های یک جدول مثال خوبی از انتخابگر های معرفی شده در CSS3 می باشد.
برای کنترل گروهی از عناصر در یک صفحه ما از دستور زیر استفاده می کنیم:

$(selector)

ویا این دستور:

jQuery(selector)

البته شما بیشتر با نمونه اول در دستورات مواجه خواهید شد که به دلیل کوتاهی و سادگی استفاده از آن است.
به عنوان نمونه برای بدست آوردن کنتل تمامی عناصر لینک (
) که در داخل تگ

در یک صفحه قرار دارند می توان از کد زیر استفاده کرد:

$("p a")

تابع ()$ در اصل یک شیئ از جاوا اسکریپت را که حاوی یک آرایه از عناصر DOM که با انتخابگر منطبق است را بر می گرداند. این شیئ دارای تعداد زیادی از روش های از پیش تعیین شده است که می توانند بر گروهی از عناصر انتخاب شده تاثیر بگذارد.
در بخش بعد توضیحات بیشتری در مورد قدرتی که jQuery در پوشش دادن عناصر یک صفحه می تواند به طراحان وب دهد ، ارائه خواهیم کرد.

پویا سلیمی - ضمیمه کلیک روزنامه جام جم

+ نوشته شده در  شنبه هشتم فروردین ۱۳۸۸ساعت 8:28  توسط حمید رضا حباب | 

قدرت و سرعت در دستان JQuery

این روز ها دنیای وب و اینترنت مدام در حال تغییر است و هر روز فناوری جدیدی عرضه می شود. دنیای وب سایت ها و وبلاگ ها نیز از این تغییرات مستثنی نیستند و با ورود تکنولوژی 0.2 Web تغییرات زیادی را در طراحی و پیاده سازی سایت ها و وبلاگ ها مشاهده می کنیم.

web2.0

جاوا اسکریپت‌

ابزار های زیادی هستند که یک طراح وب می تواند با اتکا به آنها یک سایت بر پایه تکنولوژی وب دو خلق کند ، یکی از این ابزار ها استفاده از زبان جاوا‌اسکریپت در صفحه های یک سایت است.

جاوا اسکریپت یک زبان سمت سرویس گیرنده (کلاینت ساید) است ، از این رو برای اجرای این زبان چنانچه تنها مرورگر وب شما قابلیت اجرای این زبان را داشته باشد کافی است. به عبارتی برای اجرای دستورات مرتبط با این زبان، سرور اشغال نمی شود و تمام دستورات بر روی رایانه کاربران بارگذاری و اجرا می شوند.

یک طراح وب با استفاده از جاوا اسکریپت می تواند به صفحه روح ببخشد و بازدید کننده را تشویق کند تا بیشتر از صفحه مورد نظر بازدید کرده و وقت بیشتری را به آن اختصاص دهد.شاید فراگیری و استفاده از جاوا اسکریپت به تنهایی برای مبتدی ها و کسانی که می خواهند به صورت مقدماتی با آن کار کنند ، کمی سخت باشد اما هدف از طراحی برنامه ها و زبان های جدید این است که بتوانیم برنامه ای بسازیم که علاوه بر قدرت و عملکرد بالا از سرعت بالایی نیز در پاسخگویی و اجرای دستورات برخوردار باشد ، از این رو توسعه دهندگان این زبان به فکر یافتن راهکاری جدید برای آسانتر ساختن کار با این زبان افتاده اند.

کالبد را بشناسیم‌

با وجود توصیفات بالا ، مفهموم فریم ورک (Framework) در زبان جاوا اسکریپت به وجود آمد. فریم ورک ها در برنامه های دیگر نیز به یاری برنامه نویسان می آیند و کار آنها را ساده تر می کنند.

فریم ورک را می توان مجموعه ای از ابزار های کاربردی ، کتابخانه های مورد نیاز و روش های دیگر دانست که انجام وظایف اصلی و مهم را بر عهده می‌گیرند و آنها را به سوی مدلی کامل تر سوق می‌دهند که این کار باعث می‌شود تا باز هم بتوانیم از آن ابزار ها استفاده کنیم.

قدرت و سرعت‌

همانطور که قبلا هم اشاره شد در برنامه نویسی باید به دو نکته توجه خاصی داشت :

 • 1- قدرت انجام کار
 • 2- سرعت پاسخگویی در انجام وظایف‌

از این رو فریم ورک های مختلف و گوناگونی توسط توسعه دهندگان جاوا اسکریپت ارائه شده است که معروف ترین و پرکاربرد ترین آنها عبارتند ازJQuery ،Prototype ،MooTools و فریم‌ورک معروف یاهو که YUI نام دارد .

بر اساس آمار و نظرات طراحان وب،JQuery از محبوبیت بیشتری در میان طراحان وب برخوردار است و اگر می خواهید این گفته به شما ثابت شود ، پیشنهاد می کنیم به ساختار سایت های جدیدی که طراحی شده اند نگاهی بیندازید! در کد نویسی هر فریم ورک نحوه و ساختار خاصی وجود دارد که اگر با جی کوئری آشنایی داشته باشید ، می توانید به سادگی به این نکته پی ببرید.

اما شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا جی کوئری در این مدت کوتاه توانسته است موفقیت خوبی را در میان رقبای خود کسب کند و چگونه توجه طراحان و برنامه نویسان وب را به خود جلب کرده است؟

جواب این سوال ساده است! قبلا هم اشاره کردیم که هدف از ارائه فریم ورک های جدید به دست آوردن سرعت بالا و در عین حال قدرت کامل در انجام وظایفی است که طراح یا برنامه نویس به آنها نیازمند است.

به این نکته توجه داشته باشید که حجم کد نویسی نیز یکی دیگر از فاکتور های مورد نظر برای انتخاب بهترین فریم ورک است چرا که اگر بتوانیم با نوشتن چند خط کد به هدف مورد نظرمان برسیم و برنامه را اجرا کنیم به موفقیت بزرگی دست پیدا کرده ایم.

جی کوئری امروزه به بهترین راه حل برای ساده کردن برنامه نویسی های حرفه ای و پیچیده تبدیل شده است و حتی سایت های بزرگ و معروفی چون یاهو و گوگل نیز در بخش هایی از ساختار سایت خود به دفعات از این فریم ورک جاوا اسکریپت استفاده کرده اند.

چنانچه می خواهید از این فریم ورک قدرتمند بیشتر بدانید و با قدرت نامتناهی آن آشنا شوید با ما در شماره های بعدی کلیک همراه باشید.

پویا سلیمی - ضمیمه کلیک روزنامه جام جم

+ نوشته شده در  شنبه هشتم فروردین ۱۳۸۸ساعت 8:21  توسط حمید رضا حباب | 

معرفی JQuery

در مقاله قبل توضیحات مختصری در مورد وب 2 و ابزار های مورد نیاز جهت طراحی و پیاده سازی یک سایت وب دویی ارائه کردیم ، در مورد زبان جاوااسکریپ و انواع فریم ورک های که تحت این زبان ارائه شده اند نیز توضیح دادیم. چند مورد از معروفترین فریم ورک های جاوا اسکریپت معرفی شدند و توضیحات مختصری درباره آنها داده شد و دلایل انتخاب jQuery به عنوان قدرتمندترین فریم ورک حال حاضر جاوا اسکریپ ارائه شد که همین دلایل باعث انتخاب jQuery برای معرفی و آموزش در این بخش می باشند. اما در ادامه می خواهیم به صورت کاملا پایه ای به معرفی و استفاده از تکنیک های که jQuery در اختیار یک طراح وب قرار می دهد بپردازیم.

jquery


معرفی jQuery
معرفی jQuery به عنوان زبانی که نیاز به دانش سطح بالای برنامه نویسی ندارد ، توسط فعالان و توسعه دهندگان وب ، باعث شد که جاوا اسکریپت به طور کلی اعتبار از دست رفته خود را با ارائه تکنولوژی جدید و موارد کاربری تحت وب بار دیگر بدست آورد.
این زبان با سرعت زیادی توسعه داده شد و توسعه دهنگان آن مبنای سرویس دهی آن را بر اساس تکنولوژی سمت سرویس گیرنده (کلاینت ساید) تنظیم کردند ، هدف آنان ایجاد زبانی بر مبنای جاوااسکریپ ولی همراه با قدرت و سرعت بیشتر و درعین حال دسترسی کامل و سریع به کتابخانه های مورد نیاز جاوا اسکریپت جهت حل مشکلات نمایش یک صفحه وب در مرورگر های مختلف بود. این زبان روش های جدید و نوینی را در اختیار طراحان وب قرار داد تا با کمک عواملی دیگر ، نسخه ای جدید از وب را معرفی کنند.
با وجودیکه jQuery مدت زیادی نیست که به عنوان یک ابزار کارآمد به طراحان و برنامه نویسان وب معرفی شده است ولی همانند یک طوفان با سرعت زیادی جوامع آنلاین توسعه دهنده گان و طراحان وب را در نوردید و توانست توجه مدیران سایت هایی نظیر MSNBC جهت استفاده از این زبان در ساختار سایت خود را جلب کند و یا در پروژه های کد بازی نظیر SourceForge ، Trac و Drupal مورد استفاده قرار گیرد.
در مقایسه با دیگر ابزار ها که توجه ویژه ای به ساختار هوشمند و کارا در استفاده از تکنیک های جاوا اسکریپت دارند ، jQuery توانایی تغییر مسیری را دارد که طراحان وب در مورد ایجاد یک صفحه وب در ذهن خود می پروانند. خیلی سریعتر از قبل و با کمتر درگیری با توابع و عملکرد های پیچیده جاوا اسکریپت که عموما و در زمان های قبل استفاده می شد ، طراحان وب قادر خواهند بود با استفاده از اطلاعاتی که به طور معمول در مورد طراحی وب دارند (CSS و XHTML) عناصر صفحات وب را ایجاد و مدیریت کنند.

چرا jQuery؟
اگر شما مدت زمانی را صرف ایجاد بخشی پویا در صفحه خود کرده باشید ، حتما به این نکته توجه کرده اید که دائما باید از یک الگو برای یک عنصر در چند جای مختلف استفاده کنید تا بتوانید مجموع آنها را به یک روش و رویه مشخص نمایش دهید. شما می تونید بعضی از آنها را پنهان کنید و یا برخی دیگر را آشکار کنید ، می توانید یک کلاس مشخص CSS برای عنصر مورد نظر انتخاب و ایجاد نماید و یا از خواصیت های هر عنصر به صورت جدا جدا و تک به تک استفاده کنید و مقادیر متفاوتی را به آنها نسبت دهید ولی تنها با استفاده از یک خط از کد های jQuery می توان تمام آنچه را که مورد نیاز داشته اید را در زمانی خیلی کوتاه ایجاد کند.
سازندگان jQuery برای این زبان کتابخانه ای در نظر گرفته اند که باعث می شود کار های پیچده که به صورت عمومی مورد استفاده طرحان وب قرار می گیرد در کوتاه ترین زمان ممکن و به ساده ترین صورت ممکن در اختیار ایشان قرار گیرد.
برای مثال ، برخی از طراحان از جاوااسکریپت برای نمایش “راه راه” ردیف ها و یا ستون های یک جدول استفاده می کنند.
تغییر رنگ هر ردیف یا ستون خود به تنهایی نیاز به نوشتن چندین خط دستور و کد است ولی تنها با استفاده از یک خط از دستور jQuery می توان به هدف مورد نظر رسید:
$("table tr:nth-child(even)").addClass("striped");

zebra-stripes-example

نگران نباشد ، شاید این خط کد در حال حاضر برای شما کاملا مرموز و درک آن کمی پیچیده باشد ولی در ادامه این مقالات درک کامل و بهتری از آن پیدا خواهید کرد و خواهید آموخت چگونه به صفحه خود جان ببشخید و آن را به صورت کاملا پویا نمایش دهید.

پویا سلیمی - ضمیمه کلیک روزنامه جام جم

+ نوشته شده در  شنبه هشتم فروردین ۱۳۸۸ساعت 8:16  توسط حمید رضا حباب | 

بمباران اطلاعات
بمباران اطلاعات
نويسنده: علی محمد نژاد
منبع:روزنامه ایران
cتوانمندى فناورى هاى اطلاعاتى در جمع آورى و تجزيه و تحليل داده ها و اطلاعات، به قدرى گسترش يافته كه حتى صحبت از «انفجار اطلاعات»، يا «سرريزى اطلاعات» است. اينها مباحث جديدى هستند كه اين روزها در عرصه فناورى هاى ارتباطى و اطلاعاتى مطرح اند. در اين گفتار به دقت در پيرامون موضوعات مورد اشاره خواهيم پرداخت.

* عصر وفور اطلاعات

از ديرباز اطلاعات نقش مهم و حياتى در زندگى انسان ها ايفا كرده است. در همين راستا در طول زمان امكانات ارتباطى زيادى ايجاد شد، تا كار جمع آورى، ذخيره و توزيع اطلاعات را به نحو مطلوب ترى انجام دهد. ارسال پيام به وسيله كبوتران نامه بر، ايجاد چاپار پستى و پيك براى توزيع سريع اطلاعات در بين مناطق مختلف نمونه هايى از تلاش هاى بشر براى گردش اطلاعات در زمان هاى دور است اما در دهه هاى اخير شيوه هاى گردآورى، توليد و توزيع اطلاعات تغييرات اساسى يافته اند.از لحاظ تاريخى، ابداع تلگراف در بيش از ۱۵۰ سال قبل برجسته ترين گام براى كاهش فاصله هاى زمانى ـ مكانى انتقال و توزيع اطلاعات بوده است. تلگراف موجب شد كه زمان انتقال اطلاعات بر فراز اقيانوس ها از هفته ها و حتى ماه ها به چند دقيقه كاهش يابد. اختراع تلفن در دهه ۱۸۷۰ و تنها يك دهه پس از ورود آن به زندگى بشر، آن رابه جزء اصلى فعاليت هاى تجارى در سراسر جهان تبديل كرد.فنا ورى هاى نوين، توزيع اطلاعات را به قدرى آسان ساخته اند كه افراد در هر كجا كه باشند در كمترين زمان و ممكن به اطلاعات مورد نياز خود از اقصى نقاط دنيا دست مى يابند.

* انفجار اطلاعات و پس لرزه هاى آن

سير پرشتاب تحولات در عرصه فناورى اطلاعات، تأثيرات فراوانى را بر افراد و جوامع مى گذارد. گاهى به نظر مى رسد انسان ها نتوانند خود را با اين تحولات سريع، مطابق و هماهنگ سازند. تأثيراتى كه عصر اطلاعات و شتاب فزاينده تكنولوژى هاى اطلاعاتى بر افراد مى گذارند از ابعاد گوناگون قابل طرح و بررسى است. از جمله عوارض رشد سريع فناورى هاى اطلاعاتى، نياز به آموزش دائمى براى تطابق با اين فناورى هاست. در عصر اطلاعات، فناورى هاى جديد براى روز بعد معمولى و كهنه تلقى مى شوند. چرا كه فناورى جديدى جايگزين آنها مى شود. پس براى هماهنگ شدن با اين تحولات بايد مدام آموزش هاى لازم ارائه شود. اما از آنجايى كه آموزش مداوم بنا به دلايل فراوان براى همه افراد امكانپذير نيست جامعه شاهد مشكلات بى شمارى خواهد شد. بيكارى يك نمونه از اين مشكلات است، چرا كه افرادى كه توانايى به روز شدن داشته باشند مشاغل را كه آنها هم به تبع اين فناورى ها تغيير مى كنند را تصاحب خواهند كرد اما برخى از افراد در اين زمينه از ديگران عقب خواهند ماند. به دنبال اين تحولات است كه جامعه شاهد ايجاد و افزايش فاصله طبقاتى خواهد شد. اكنون فاصله طبقاتى بين داراها و ندارها تنها از جنبه اطلاعات است. از آنجايى كه در عصر اطلاعات مهم ترين سرمايه اطلاعات محسوب مى شود، كسانى كه فناورى هاى لازم براى جمع آورى و تجزيه و تحليل اطلاعات را دارند سود و منفعتى بيشتر از ديگران كسب مى كنند. گسترش اين مسأله موجب ايجاد و ازدياد فاصله طبقاتى در جامعه مى شود. اين شكاف طبقاتى از اندازه يك جامعه نيز فراتر رفته و اندازه هاى جهانى به خود مى گيرد. به گونه اى كه ما شاهد شكاف ديجيتالى در سطح دنيا خواهيم شد. به اين صورت كه كشورهاى داراى فناور هاى جديد با به انحصار درآوردن فناورى هاى اين عرصه، از نظر اقتصادى موقعيت ممتازى كسب مى كنند و ديگر كشورها كه از اين فناورى ها برخوردار نيستند نيازمند و محتاج آنان خواهند بود.
از نظر روانى نيز رشد سريع تحولات حوزه فناورى اطلاعات و ارتباطات، تأثيرات بسيارى را بر افراد مى گذارد. انسان هاى جامعه اطلاعاتى به سختى توان هماهنگ سازى، درك و درونى سازى تحولات پرشتاب اين حوزه را خواهند داشت. همان گونه كه انسان ها در برابر حوادث پى در پى زندگى تاب و تحمل خود را از دست مى دهند، تحولات پرشتاب فناورى هاى ارتباطى نيز انسان ها را زير فشار مى گذارد و از لحاظ روحى آنان را دچار مشكل مى كند. نتيجه چنين فشارهايى بروز اختلالات جسمى و روانى خواهدشد كه از آن باعنوان «سندرم شوك آينده» نام برده مى شود. از عوارض چنين شوكى مى توان به بروز گيجى، ترس از نفهميدن و فشارهاى روحى روانى و اضطراب اشاره كرد.انفجار اطلاعات ازنظر اعتقادى و فكرى نيز تأثيرات بسيارى را بر جوامع و فرهنگ ها باقى مى گذارد. فناورى هاى اطلاعاتى و ارتباطى به طور مستمر و مداوم در هر دقيقه از شبانه روز و از طرق گوناگون حجم بالايى از اطلاعات، اخبار و مطالب را به افراد ارائه مى دهند.بسيارى از اين اطلاعات خارج از چارچوب و نظام اعتقادى، ارزشى و فكرى افراد جامعه بوده و مربوط به ديگر نظام هاى اعتقادى و فكرى در دنياست.بنابراين افراد نوعى درگيرى ذهنى با داده ها و اطلاعات جديد و بيگانه پيدا مى كنند و دچار دوگانگى فكرى مى شوند. در اين ميان چنانچه افراد درچالش با اطلاعات اين چنينى قدرت مقابله صحيح با آن را نداشته باشند، به طور يقين دچار دوگانگى فكرى، اعتقادى و فرهنگى مى شوند.
از اين رو آمادگى فكرى و سلامت اعتقادى افراد خواهدتوانست آنان را در برابر سيل بنيان كن اطلاعاتى كه سرازير مى شود، محافظت كند. اما افرادى كه نظام عقيدتى و فكرى آنان سست باشد، تاب مقاومت نداشته و احساس ناامنى و بى اطمينانى مى كنند و سرانجام گرفتار سيلاب ديگر نظام هاى فكرى و مسلكى خواهندشد.ازديگر عوارض رشد بى رويه نظام هاى اطلاعاتى، ايجاد «خستگى اطلاعات» در افراد است. افراد در هر دقيقه از شبانه روز در برابر پيام ها و اطلاعات قرار مى گيرند و اين باران اطلاعاتى منجر به خسته شدن فرد و از دست دادن تحمل وى مى شود. برخلاف گذشته كه به دليل محدود بودن فناورى هاى اطلاعاتى فقط اطلاعات مهم امكان بروز و انتشار مى يافتند، اينك همه اطلاعات حتى اطلاعات پيش پا افتاده و محدود به يك منطقه يا گروه نيز امكان بروز و نشر يافته اند و اين مسأله موجب مى شود كه فرد برابر پيام هاى مهم و غيرمهم به طور يكسان قرارگرفته و امكان تشخيص اهميت وضرورت آنها را از دست بدهد. نتيجه آن كه فرد از اطلاعات ارائه شده اشباع شده و خسته مى شود به نظر مى رسد اكنون بايد به فكر محدود كردن اطلاعات بود تا بدين وسيله از ارائه اطلاعات غير ضرور و كم اهميت كاسته شود.
در اين ارتباط مفهوم ديگرى كه در عرصه اطلاعات مطرح است، موضوع «اضطراب اطلاعاتى» است. اضطراب اطلاعاتى احساسى است كه براثر ناتوانى در يافتن اطلاعات موردنياز، تشخيص ندادن اطلاعات صحيح، نفهميدن اطلاعات موجود و يا پيدانكردن راه به دست آوردن اطلاعات موردنياز فرد در وى به وجود مى آيد. اين مسأله موجب بروز اضطراب اطلاعاتى در فرد مى شود. در اين باره مديريت صحيح افراد در مواجهه با اطلاعات بدون گرفتار شدن در آن و دريافت اطلاعات ضرورى، لازم و مفيد ولو اندك، مى تواند به كاهش اضطراب ناشى از سيل اطلاعاتى كمك كند.از ديگر موارد مطرح در دنياى اطلاعات وجود اشتباهات، تناقضات و اطلاعات بيهوده است. حجم عظيم اطلاعاتى كه به وسيله فناورى هاى اطلاعاتى و ارتباطى درحال توليد و انتشار است در درون خود اطلاعات نادرست، متناقض و در بسيارى موارد بيهوده و سوخته را به همراه دارد.به طور نمونه به هنگام كار با موتورهاى جست وجوگر اينترنتى درباره موضوعى خاص، با حجم بالايى از اطلاعاتى برخورد مى كنيم كه ارتباط كمى به موضوع مورد جست وجوى ما دارد و يا به هنگام بازكردن پست الكترونيكى خود شاهد شمار بسيارى از ايميل هاى ناخواسته و بيهوده هستيم.
همچنين در بسيارى موارد، اطلاعاتى وجوددارد كه زمان آنها منقضى شده و اطلاعات سوخته هستند. اطلاعاتى مفيدند كه در زمان خود عرضه شوند. در غير اين صورت با گذشت زمان و سوختن اطلاعات، ارزش خود را از دست داده و حتى ممكن است گمراه كننده نيز باشند. دراين باره موارد ديگرى نيز قابل طرح است. ازجمله اين كه نسخه هاى متناقض و متفاوتى درمورد يك متن مشاهده مى شود. اين ها همه از مشكلات موجود در اطلاعات عرضه شده در فناورى هاى ارتباطى و اطلاعاتى است.
عصر اطلاعات ابعاد ديگرى نيز دارد. يك بعد ديگر آن با عرصه سياست مرتبط است. فعاليت هاى صورت گرفته در عرصه فناورى هاى اطلاعاتى از قبيل توليد، ذخيره سازى و پردازش اطلاعات، مستلزم سرمايه گذارى سنگينى است كه اين امر به نوبه خود به تمركز شديد امكانات در شمار كمى از كشورهاى دارنده اين فناورى ها منجر مى شود. درنتيجه توليد و توزيع اطلاعات دراختيار چند كشور مسلط متمركز شده و آنها جريان اطلاعات را در سطح دنيا كنترل مى كنند. كشورهاى مسلط در اين زمينه، همراه با توزيع اطلاعات، ارزش ها و ايدئولوژى هاى خود را نيز به همه دنيا عرضه مى كنند. تداوم اين روند منجر به نوعى وابستگى كشورها به كشورهاى مسلط در حوزه فناورى هاى اطلاعات هم از نظر فناورى و هم از نظر مسلكى و ايدئولوژيكى خواهدشد. چرا كه به مرور زمان ايدئولوژى كشورهاى مسلط درامر اطلاعات در كشورهاى وابسته به اين فناورى ها رسوخ كرده و زمينه هاى وابستگى ايدئولوژيكى آنان را نيز فراهم مى آورد.
موارد بيان شده در اين مقاله تنها بخشى از تأثير جريان اطلاعات در عصر حاضر را نشان مى دهد، درحالى كه بسيارى از زوايا و تأثيرات آن هنوز ناشناخته باقى مانده و نيازمند تحقيق و بررسى بيشتر محققان و انديشمندان است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم فروردین ۱۳۸۸ساعت 23:6  توسط حمید رضا حباب | 

پادکست چیست؟
تفاوت و شباهت وبلاگ و وب سایت در چیست؟

سایت آفتاب


در نگاه اول وب سایت و وبلاگ شبیه هم به نظر می رسند، اما دقیق تر که می شویم تفاوت های زیادی را بین این دو می بینیم. وب سایت " جایگاهی در اینترنت است که در آن می توان اطلاعاتی را در مورد سازمانها، شرکت ها و افراد بدست آورد. وبلاگ" وب سایت پویایی است که متعلق به شخص یا اشخاصی است و در برگیرنده اطلاعاتی راجع به موضوع یا موضوعات گوناگون است". پذیرفتن این تعریف ها می تواند شروعی برای مقایسه این دو باشد؛ بدین منظور، ابتدا به مشابهت ها و سپس به تفاوتها می پردازم. ▪ مشابهت های وب سایت و وبلاگ: ۱) هردو جایگاهی در فضای سایبری(Cyberspace) هستند و URL منحصر به فردی دارند ۲) هر دو برای انتشار اطلاعات و داده‌ها در فضای سایبری به کار می روند. ۳) محتوای هر دو اطلاعات است و کارکرد اطلاع رسانی دارند. ۴) وبلاگ هم نوعی وب سایت است. ▪ تفاوتهای وب سایت و وبلاگ: ۱) وب سایت ها عمدتا رسمی هستند، اما وبلاگها عمدتا"(یا به کلی) شخصی اند. ۲) بروز کردن وب سایت ها نسبت به وبلاگها، نیازمند وقت بیشتری است. ۳) وب سایت ها از نظر طراحی ساختار پیچیدای دارند، در حالی که وبلاگها ساده تر ند. مثل لباس رسمی و راحتی می مانند. ۴) وب سایت ها به موضوعات خاصی می پردازند، در حالیکه وبلاگها تمام وقایع ریز و درشت زندگی را پوشش می دهند. ۵) گفتمان حاکم بر وب سایت ها رسمی است، ولی وبلاگها گفتمانی غیر رسمی دارند. ۶) وب سایت ها معمولا ارتباط یک سویه و و بلاگ ها عمدتا" ارتباط دو سویه با بازدید کنندگان برقرار می‌کنند. ۷) وب سایت ها برای مالکانشان هزینه اقتصادی دارند، در حالی که بیشتر وبلاگها برای بلاگرها رایگان هستند. ۸) در وب سایت ها می توان صحبت از محدودیت و سانسور کرد، در حالی که وبلاگها از این نظر بسیار آزاد تردند. ۹) وب سایت ها گرایش به سکون و نظم و وبلاگها گرایش به پویایی و بی نظمی دارند. ۱۰) وب سایت ها حال و هوای مدرن و وبلاگ ها حال و هوای پست مدرن دارند. ۱۱) راه اندازی وب سایت ها نسبت به وبلاگها به زمان بیشتری احتیاج دارد.(البته نه برای مهندسان IT) ۱۲) وب سایت ها نمود عقلانیت و وبلاگ ها نمود احساس اند. ۱۳) بروز رسانی در وب سایت بیشتر به شکل ایجاد صفحات جدید و در وبلاگ به صورت تولید محتوا صورت می گیرد. ۱۴) در وب سایت ها معمولا" اطلاعات بروز رسانی، ثبت نمی شود. در وبلاگها ثبت اطلاعات بروز رسانی اهمیت ویژه ای دارد. ۱۵) بروز رسانی وب سایت ها مخصوص افراد حرفه ای است، در حالی که بلاگر ها بدون دانش فنی وبلاگهای خود را بروز می کنند. ۱۶) وب سایت ها محل مناسبی برای شکل گیری گروهها و اجتماعات مجازی نیستند، برعکس، وبلاگها محیط مناسبی برای این منظورند. ۱۷) کنترل وب سایت ها در اختیار مالکان آن است، ولی بلاگر ها کنترل جزئی بر وبلاگ دارند. در واقع کنترل آنها تابع یک کنترل بزرگتر توسط صاحبان Domain و مدیران کلان وبلاگ است. البته این مورد برای وبلاگهایی که مالکیت Domainآنها شخصی است، صدق نمی کند. و بالاخره اینکه محتوای وب سایت ها در درون صفحات نسبتا" زیادی قرار دارد. برعکس، محتوای وبلاگ ها عمدتا" در صفحه اول و قابل مشاهده متمرکزند. وب سایت ها مثل خانه های مجللی می مانند که ورود به آنها با تشریفاتی همراه است. وبلاگها کلبه های ساده و با صفایی هستند که در آنها به روی همه گشوده است. شما میهمانان سایبری کدام یک را بیشتر می پسندید؟

+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم فروردین ۱۳۸۸ساعت 23:5  توسط حمید رضا حباب | 

مقایسه مرورگرهای کروم و فایرفاکس

کمپانی گوگل  هفته گذشته نسخه ویندوزی مرورگر Chrome خود را عرضه کرد. این مرورگر بصورت کد باز و بر مبنای موتور مرورگر WebKit ساخته شده است.

هدف از طراحی این مرورگر که در جهت رقابت با اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس منتشر شده ، بارگزاری صفحات وب با سرعت بالا و اشغال حداقل حافظه سیستم می‌باشد. همچنین گوگل می‌خواهد مرورگری را معرفی کند که حریف نسل آینده برنامه‌های تحت وب جهت اجرای فایل‌های صوتی، تصویری و گرافیکی باشد.

سال گذشته رقابت سر سخت میان مرورگرهای وب باعث شده است که هر کدام نوآوری و بهینه سازی ممتازی را برای کاربران به ارمغان آورند. بهینه سازی‌های محسوس در کارکرد جاوا اسکریپت، ابزارهای امنیتی و ترکیب بهتری برای رابط کاربری همهگی ثمره این رقابت بوده‌اند.در این مقاله می‌خواهیم به مقایسه موتور جدید جاوا اسکریپت در فایرفاکس و موتور V8 گوگل کروم بپردازیم.

ارتقاء موتور جستجوی گوگل

مقایسه

یکی از چشم‌گیرترین قابلیت‌ها در مرورگر کد باز گوگل کروم، موتور شبیه‌ساز مجازی کدهای جاوا اسکریپت V8 می‌باشد که توسط گروهی از متخصصان در دانمارک برنامه نویسی و توسعه یافته است.

هرچند که هم اکنون کروم به واسطه برخورداری از موتور V8 به آسانی نسخه پایدار مرورگر موزیلا فایرفاکس را پشت سر می‌گذارد، اما نتایج آخرین آزمایش‌ها نشان می‌دهد موتور جاوایی که قرار است به زودی در نگارش آتی فایرفاکس استفاده شود، واقعاً از V8 سریعتر می‌باشد.

برنامه نویسان موزیلا با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته بهینه‌سازی و فناوری کد باز "Nanojit" که کمپانی ادوبی از آن در محصولات خود استفاده می‌کند، توانسته است سرعت اجرای دستورات توسط "SpiderMonkey" را به طرز خارق العاده‌ای افزایش دهد. (میمون کاوشگر یا SpiderMonkey همان موتوری است که در مرورگر فایرفاکس وظیفه اجرای کدهای جاوا را بر عهده دارد.)

فایرفاکس محصول شرکت موزیلا

این قابلیت هم اکنون به نسخه آزمایشی فایرفاکس (Nightly build) افزوده شده است اما برای فعال‌شدن باید بصورت دستی عمل شود. پیش بینی می‌شود، نگارش 3.1 از مرورگر فایرفاکس بصورت پیش فرض مجهز به این توانایی باشد.

در آزمایشی که اخیراً توسط یک تیم از سازندگان کدهای جاوا و چند نفر از متخصصان کمپانی موزیلا از جمله مهندس "Brendan Eich" صورت گرفته، مقایسه‌ای بین موتور V8 در گوگل کروم و موتور SpiderMonkey در نسخه آزمایشی مرورگر فایرفاکس انجام شده است. نتایج این آزمایش‌ها بیانگر آن است که TraceMonkey بدون هیچ جای سوالی سریعتر از V8 گوگل است.

متخصصان موزیلا می‌گوید با وجود این نتایج همچنان می‌توان با استفاده از روش‌های بهینه سازی، قدرت TraceMonkey را بیشتر هم افزایش داد.

مهندس "Erich" در وبلاگ شخصی خود ضمن تقدیر از نحوه برنامه نویسی V8 در کروم نوشته است: "ما همچنان در حال بررسی کدها و دستور العمل‌هایی هستیم که نیاز به ارتقاء دارند و هرچه به جلو پیش می‌رویم سریعتر می‌شویم."

به عقیده کارشناسان، رقابت پیش آمده بین گوگل و موزیلا بخصوص در زمینه موتور شبیه ساز مجازی (VM) پایانی نخواهد داشت و هیچکدام در نقطه‌ای متوقف نخواهند شد.

 

 منبع خبر: WinBeta.Net

+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم فروردین ۱۳۸۸ساعت 22:51  توسط حمید رضا حباب | 

انواع مختلف حافظه‌های فلش

در طول این سال‌ها چیپ‌های فلش بصورت بیش از 20 قالب مختلف از کارت‌های حافظه مشاهده شده‌اند که امروزه فقط تعداد کمی از این مدل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند که عبارتند از: USB Stick، Source digital،  Compact Flash و Memory Stickهای شرکت سونی. علاوه بر اینها مدل‌های اختصاصی فروشندگان عمده game consoleها و سیم کارت‌های تلفن همراه نیز به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

 

Smart media (رسانه هوشمند)

Start Media که امروزه به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد. اولین کارت حافظه‌ای است که با فلش NAND به بازار ارائه شد. در این حافظه تنها از یک چیپ فلش استفاده می‌شد که درون یک کارت بسیار نرم و نازک قرار می‌گرفت و از هیچ کنترل کننده توکاری نیز استفاده نمی‌کرد. البته بسیاری از دوربین‌های دیجیتالی هستند که هنوز از این نوع حافظه استفاده می‌نمایند.

 

حافظه‌ای با اتصال USB؛ (USB Memory Stick)

فلش

حافظه‌های فلش با اتصال USB که اکثر مردم با آن آشنا هستند کاملاً جای فلاپی دیسک‌ها را گرفته‌اند. این نوع حافظه‌ها گاهی در بازار به نام‌های Thumb drive, Jump Drive, USB Key نیز مورد خطاب قرار می‌گیرند.

جهت پشتیبان‌گیری موقتی و انتقال فایل‌ها بسیار مناسب هستند. برخلاف Smart Media این حافظه‌ها دارای یک چیپ کنترل کننده هستند که وظیفه نگهداری و تبدیل سیستم مرتب‌سازی فایل‌ها را به عهده دارند، نوع بزرگ‌تری از این حافظه‌ها دارای کلید محافظت در مقابل نوشتن (Write Protect) و در اکثر موارد چراغ نشان دهنده فعالیت می‌باشند.

حافظه‌های فلش با اتصال USB در ظرفیت‌های 256 مگابایت تا 32 گیگابایت یافت می‌شوند و سرعت انتقال آنها به 22 مگابایت در ثانیه می‌رسد.

علاوه بر پارامترهای سرعت و ظرفیت که نقش تعیین کننده‌ای در قیمت فلش‌های USB ایفا می‌کنند ویژگی‌های دیگری نیز مانند روکش فلزی استفاده شده در آن و یا وجود قابلیت رمزگذاری نیز در قیمت آن‌ها تأثیرگذار می‌باشد.

 

compact flash

فلش فشرده یا CF؛ (Compact Flash)

فلش‌های فشرده یا CFها از سال 1994 توسط شرکت Sandisk به بازار ارائه شد و یکی از قوی‌ترین پیکربندی سخت افزاری برای کارت‌های فلش محسوب می‌شوند که از قدرت ماندگاری بالایی برخوردار هستند. همچون Smart Media، تولید CFها نیز موفقیتی بزرگ در صنف دوربین‌های دیجیتالی محسوب می‌شود و امروزه استفاده از آن در دوربین‌های دیجیتالی بسیار رایج است.

از نظر سرعت CFها به چهار دسته تقسیم می‌شوند. بعضی از کارت‌های CF این قابلیت را که دارند که از UDMA با سرعت انتقال 300X (چهل و پنج مگابایت در ثانیه) پشتیبانی می‌کنند البته به شرطی که دستگاهی که به آن متصل می‌شوند نیز دارای چنین قابلیتی باشند که برخی از دوربین‌های دیجیتالی پیشرفته امروزه از چنین خصوصیتی برخوردار می‌باشند. CFها در ظرفیت‌های 32 مگابایتی تا 64 گیگابایتی در بازار یافت می‌شوند. همچنین آن‌ها از یک چیپ کنترل‌کننده برخوردار هستند که عملیات نقشه کشی و تبدیلات سیستم مرتب سازی فایل‌ها را به عهده دارند.

 

حافظه های sd

Secure Digital (حافظه‌های SD)

کارت‌های SD که بصورت‌های دیگر Mini SD؛ و Micro SD، SDHC (با ظرفیت بالا)؛ Mini SDHC و Micro SDHC نیز وجود دارند نوعی از حافظه‌های فلش هستند که روز به روز بر میزان استفاده از آن‌ها افزوده می‌شود. از نظر فیزیکی حافظه‌های SD کوچک و سبک هستند لذا کاربرد آن‌ها در وسایل دیجیتالی قابل حمل مانند دوربین‌های جیبی بسیار مناسب می‌باشند.  نام دیجیتال ایمن بدین دلیل به آنها اختصاص داده شدده که مدل‌های اصلی آن یعنی SD و SDHC دارای یک کلید متحرک محافظت در مقابل نوشتن می‌باشند.

سرعت انتقال کارت‌های SD با ظرفیت پایین که از حداقل ویژگی برخوردار است 10 مگابایت در ثانیه و در کارت‌های SD که از قابلیت‌های بالایی برخوردارند 20 مگابایت می‌باشد.

 

Memory Stickهای شرکت سونی

این حافظه‌ها محصول اختصاصی شرکت سونی می باشند که کاربران دستگاه‌های شرکت خود را به استفاده از فقط چنین نوع حافظه‌ایی ترغیب و مقید می‌نمایند. حافظ‌ه‌های شرکت سونی به 5 دسته تقسیم می‌شوند:

1/ اوریجینال

2/ Micro با ظرفیت‌های 512 مگابایت، 1، 2 و 4 گیگابایت.

3/ MS Duo که فقط ظرفیت 128 مگابایتی آن در بازار موجود است.

4/ MS Pro Duo با ظرفیت‌های 512 مگابایت،1، 2، 4 و 8 گیگابایت.

حداکثر سرعت انتقال داده‌ها در سه مدل اخیر 20 مگابایت در ثانیه است.

5/ MS Pro-HC Duo: در ظرفیت‌های 1، 2 و 4 گیگابایتی موجود است و حداکثر سرعت انتقال آن 30 مگابایت در ثانیه است.

طبق اعلام شرکت سونی نوع جدیدتر مدل Micro جهت استفاده در تلفن‌های همراه طراحی شده است که به زودی به بازار ارائه خواهد شد و ثانیاً دیگر شرکت نوع اصلی (اوریجینال) این حافظه را پشتیبانی نخواهد کرد.

 

ماهنامه وب

+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم فروردین ۱۳۸۸ساعت 22:48  توسط حمید رضا حباب | 

معرفی مدارک CIW

ciw

امروزه علم طراحی و مدیریت وب سایت‌ها جز یکی از پایه‌های اصلی رشته کامپیوتر به حساب می‌آید. طراحی سایت‌های بزرگ از طراحی یک نرم افزار هم می‌تواند مشکل‌تر باشد به این دلیل که در برنامه نویسی وب، باید در مورد طراحی گرافیکی ‌سایت‌ها هم اطلاعاتی داشته باشید.

 بعد از طراحی و آماده‌سازی وب سایت، شما باید در زمینه طراحی و مدیریت سرورها و شبکه‌ها هم اطلاعاتی کسب کنید تا بتوانید سایت خود را مدیریت نمایید.

 در زمینه مباحث طراحی وب کتاب‌ها و مدارک زیادی وجود دارد. در بین این مجموعه‌های آموزشی سری مدارک CIW کامل‌ترین و قوی‌ترین مجموعه را فراهم کرده که در این مطلب بیشتر در مورد این موسسه و مدارک آن صحبت خواهیم کرد.

کلمه CIW مخفف Certified Internet Web است که نام گروهی از طراحان وب بوده که در دهه 1990 این موسسه را تاسیس کردند و به سرعت جایگاه خود را میان شرکت‌های بزرگ پیدا کردند. استقبال از این مدارک به گونه‌ای بوده که این موسسه تا سال 1997 حدود 145000 مدرک را به دانشجویان خود داده است.

در ابتدا پایه کار این گروه بر این اصل بنا شده بود که هیچ برنامه خاصی را آموزش نمی‌دادند چون با این کار خود را فقط به یک محصول منحصر می‌کردند. اما اکنون دوره‌های نحوه مدیریت وب، زبان‌های برنامه نویسی تحت وب و نحوه مدیریت سرور در حال برگزاری است. در حال حاضر شرکت‌های IBM ، Novell ، HP و Intel با این موسسه همکاری می‌کنند و برای استخدام در این شرکت‌ها مدرک موسسهCIW  را نیاز دارید.

در این سیستم آموزشی شما ابتدا باید یک سری مبانی شبکه و ساختار وب را بگذرانید تا بتوانید گرایش خود را انتخاب کنید. با قبول شدن در آزمون مبانی به شما مدرک CIW Associate اعطا می‌شود که در مرحله بعد  شما گرایش مورد علاقه خود را انتخاب می‌کنید و دوره‌های مربوط به هر کدام را می‌گذرانید تا در پایان به شما مدرک CIW Master داده شود که بالاترین سطح مدرک این موسسه است. در زیر نمودار دوره‌ها و گرایش‌های این موسسه آمده است.

ciw

 

همان طور که در نمودار روبرو مشاهده می‌کنید مدرک CIW Master دارای 4 گرایش است که در ادامه درباره هر کدام بحث خواهیم کرد اما قبل از آن این نکته لازم به ذکر است که زمانی که شما مدرک CIW Associate را دارید با قبول شدن در هر یک از دوره‌ها به شما مدرک CIW Professional اعطا می‌شود. به طور مثال در گرایش design شما در صورت قبولی در آزمون site design، مدرک professional آن دوره را دریافت خواهید کرد.

گرایش‌های مدرک CIW Master عبارت‌اند از:

Designer: در این گرایش دانشجو ابتدا دوره‌ طراحی سایت می‌گذراند که در آن روش طراحی سایت با برنامه‌های Flash وDreamweaver و بعد از آن مبانی پایه scripting language را فرا می‌گیرد. این گرایش دارای 2 آزمون است.

Administrator: در این گرایش دانشجو با نحوه مدیریت سرورها و بعد از آن با ساختار شبکه‌های بزرگ و در آخر با نحوه ایجاد امنیت برای شبکه و سایت آشنا می‌شود. این گرایش 3 آزمون دارد.

Web Site Manager: در این دوره دانشجو هم یک دوره طراحی سایت می‌خواند و هم یک دوره مدیریت سرور و در پایان در یک دوره با زبان‌های برنامه نویسی تحت وب آشنا می‌شود. این دوره 4 آزمون دارد که هر کدام از دوره‌های site designer و server administrator یک آزمون و دوره web language دو آزمون دارد.

Enterprise Developer: این مدرک که کامل‌ترین مدرک CIW است از 4 دوره تشکیل شده است. در ابتدا دانشجو با مبانی زبان‌های برنامه‌نویسی تحت وب آشنا می‌شود و در ادامه یک دوره طراحی نرم افزار می‌خواند و بعد یک دوره کامل زبان JAVAرا آموزش می‌بیند و در پایان با پایگاه داده‌ها و شبکه‌های بزرگ بیشتر آشنا می‌شود. این دوره 6 آزمون دارد که دوره web language دو آزمون و بقیه دوره‌ها هر کدام یک آزمون دارند.

در پایان این نکته قابل ذکر است که این مدارک دقیقا مانند مدارک سیسکو به صورت غیر حضوری آزمون گرفته می‌شود و برای آزمون دادن باید در یکی از دو مرکز آزمون VUE و یا Prometric ثبت نام کنید.

 

"تالیف: محمد هادی امامی" - تبیان

+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم فروردین ۱۳۸۸ساعت 22:47  توسط حمید رضا حباب | 

جلوگیری از ویروسی شدن فلش‌ها

usb فلش درایوی که به موازات پر شدن از اطلاعات باد می‌کند!!

این روزها استفاده از فلش مموری‌ها و کول دیسک‌ها بسیار فراگیر شده، از طرفی دیگر ویروس‌ها و کرم‌های زیادی نیز در کمین فلش مموری‌ها نشسته‌اند.

اکثر این کرم‌ها به محض اتصال فلش به یو‌اس‌بی منتقل می‌شوند و یک فایل اتوران(AutoRun) در ریشه درایو ایجاد می‌کنند و باعث گسترش خود می‌شوند. بسیاری از آن‌ها توسط یک آنتی ویروس به روز شناسایی و حذف می‌گردند و بسیاری هم که جدید هستند به انتشار خود ادامه می‌دهند. اما همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

روش اول

در ادامه روشی جدید را به شما آموزش می‌دهیم که از ویروسی شدن فلش خود به طور کامل جلوگیری کنید و با خیال راحت به هر کامپیوتری که می‌خواهید فلش خود را متصل کنید.

بطور خلاصه در این روش می‌خواهیم مقدار فضای خالی موجود در فلش را با یک فایل ساختگی یا Dummy پر کنیم تا هیچ فایلی نتواند درون فلش ذخیره و ایجاد شود. البته این روش زمانی کارآمد است که شما می‌خواهیداز اطلاعات داخل فلش مموری خود استفاده نمایید و نیازی به فضای خالی آن ندارید.

قبل از انجام این کار نیاز به دانستن میزان فضای خالی موجود در فلش داریم. برای این کار بر روی درایو فلش راست کلیک کنید و گزینه Properties را برگزینید. در پنجره باز شده میزان دقیق فضای خالی را یاداشت کنید.

حال در قسمت run فرمان Cmd را تایپ کنید. در این قسمت ما می‌خواهیم توسط فرمان Fsutil یک فایل با حجم دلخواه ایجاد کنیم بدین منظور فرمان زیر را وارد کنید و کلید Enter را فشار دهید.

fsutil file createnew F:\IamDummy 1300594688

شما باید بجای عدد مذکور میزان فضای خالی در فلش مموری خود و به جای درایو F، درایوی را که معرف فلش مموری‌تان است وارد نمایید و منتظر شوید تا فایلی با نام Iamdummy با حجم مورد نظر ساخته شود. انتخاب این نام دلخواه بوده و می‌توانید یک نام دیگر را برگزینید.

حال اگر دوباره میزان فضای خالی در فلش خود را مشاهده کنید خواهید دید که عدد صفر نمایش داده می‌شود این بدین معنی است که حتی 1 بیت هم فضای خالی در فلش شما موجود نیست !

حال درون فلش خود یک فایل txt جدید ایجاد کنید و متنی را به اندازه 1 کاراکتر درون آن تایپ کنید و آن را ذخیره کنید خواهید دید که با پیغام کمبود فضا مواجه می‌شوید.

زمانی که خطر مواجه با ویروس‌ها برطرف شد، می‌توانید فایل ساخته شده(Iamdummy یا هر نام دیگر) را از حافظه فلش پاک نمایید.

توجه: اگر در باز کردن درایو فلش مموری به مشکل برخوردید، روی درایو راست کلیک کرده  گزینه Explore را انتخاب نمایید.

 

روش دوم

برنامه ThumbScrew را دانلود کنید و در فلش ذخیره نمایید. اگر فلش خود را به سیستمی متصل کرده‌اید که احتمال آلودگی آن بالاست و شما نگران ویروسی شدن فلش خود هستید. برنامه را اجرا کرده و با راست کلیک روی آیکون آن، فلش خود را فقط قابل خوانش( Read Only) کنید.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم فروردین ۱۳۸۸ساعت 22:45  توسط حمید رضا حباب | 

جهش واردات لپ تاپ به ايران

laptop

تقريبا کسي شک ندارد که امسال ميزان فروش لپ‌تاپ در ايران چندين برابر سال‌هاي گذشته بوده است. اين را نه فقط از آمارهاي فروش که از روي تغيير کاربري‌هاي مغازه‌هاي فروش قطعات کامپيوتر به لپ‌تاپ به راحتي مي‌توان دريافت بلكه طي امسال حضور چشمگير لپ‌تاپ در ويترين‌هاي بازارهاي کامپيوتر کاملا به چشم آمد و انواع و اقسام اين دستگاه با شکل‌هاي متنوعي از فروش جلوي چشم خريداران قرار گرفت.

بر اساس تازه‌ترين آمار گمرک ايران تنها در يازده ماه نخست سال 1387 بيش از هزار و سيصد تن لپ‌تاپ تنها از مبادي قانوني وارد کشور شد كه اين رقم در مقايسه با سال گذشته كه 703,007 كيلوگرم لپ‌تاپ وارد كشور شد، حدود دو برابر شده است.

صرف نظر از اين که مدل سنجش واردات يکي از پيشرفته‌ترين محصولات ديجيتالي در کشور ما هنوز «کيلوگرم» است، اما همين هزارو سيصد و هفتادو چهار تن لپ‌تاپ وارداتي ارزشي بالغ بر 185ميليون دلار يا به عبارت رايج يك‌تريليون و 779‌ميليارد ريال برآورد مي‌شود. اين در حالي است كه ارزش ريالي واردات لپ‌تاپ طي سال گذشته 880 ميلياردو 854 ميليون و و 970 هزار و 435 ريال بوده است.

اين تازه ميزان واردات لپ‌تاپ‌هايي است که از مجاري قانوني وارد کشور شده‌اند، اما تقريبا کسي شک ندارد که ميزان قاچاق قطعات کامپيوتر و لپ‌تاپ در کشور کم نيست.

اگرقاچاقچيان نيز آمار دقيقي از ميزان واردات لپ‌تاپ به ما ارائه مي‌دادند، مي‌شد دقيق حدس زد طي امسال همين دستگاه‌هايي که کيلويي سنجيده مي‌شوند و ميلياردي ارزش دارند، تا چه اندازه بازارهاي کامپيوتر ايران را در دست گرفته‌اند.

اين براي کشوري كه تقريبا قريب به اتفاق برندهاي توليدکننده لپ‌تاپ آن را تحريم کرده‌اند، يک اتفاق عجيب به شمار مي‌آيد، اما همين اتفاق عجيب بيشتر به سود شرکت‌هاي توليد کننده و واسطه‌هاي فروش تمام شده است.

محصولات اين شرکت‌ها به راحتي در داخل کشور به فروش مي‌روند و قيمت آنها نيز نسبت به قيمت‌هاي جهاني چندان تفاوتي ندارد، اما تقريبا قريب به اتفاق آنان به بهانه تحريم از ارائه خدمات پس از فروش به مشتريان ايراني خود امتناع مي‌کنند و از اين بابت سود کلاني به جيب مي‌زنند.

 

برندهايي روي سكوي طلايي

DELL، SONY، HP، APPLE، ACERو، TOSHIBA و... از جمله برندهايي هستند كه سال‌ها است ميهمان بازار لپ‌تاپ ما هستند و هر كدام سهمي‌از بازار فروش را به خود اختصاص داده‌اند.

باشگاه فعالان آي سي تي (S&P) طي چند سال گذشته توانسته با تجميع نظرات اعضاي خود كه بيشتر آن‌ها را فروشندگان بازار تشكيل مي‌دهند، آمارهاي قابل توجهي را به دست آورد.

بر اساس آخرين نظرسنجي كه اين باشگاه در سال جاري در بخش لپ‌تاپ انجام داده است هم‌اكنون برند دل با 7/30درصد، سوني – وايو با 5/24‌درصد، توشيبا با 7/13‌درصد، اچ پي با 1/8‌درصد و ايسر با 7‌درصد محبوبيت توانسته‌اند رتبه اول تا پنجم بازار اين كالا را به خود اختصاص دهند.

بازار پر محصول و مار‌ک‌هاي متنوع مشتريان را در خريد اين کالا سردرگم مي‌سازد

در اين بين برندهايي چون ايسوس، سانيو، اپل، آي‌بي‌ام – لنوو، فوجيتسو زيمنس، سوزوكي، گيگابايت، فراسو، سامسونگ، شارپ، ال‌جي، جونيپر، ‌هاي گارد، ان‌اي‌سي، بنكيو و هيوندايي نيز در مجموع توانسته‌اند 16‌درصد از سهم محبوبيت بازار را به خود اختصاص دهند.

مظفري، مدير فروش شركت نقش، عرضه‌كننده لپ‌تاپ‌هاي TOSHIBA، APPLE، SONY و... در اين زمينه مي‌گويد: تا حدود يك سال پيش لپ‌تاپ‌هاي برند توشيبا در بازار بسيار پرفروش بوده و به نوعي رقيب قدرتمند سوني به حساب مي‌آمد. اما طي يك سال گذشته با كاهش شديد قيمت لپ‌تاپ در بازار جهاني و به تبع آن بازار داخلي، توجه كاربران لپ‌تاپ به سوي لپ‌تاپ‌هاي سوني جلب شد و به اين ترتيب كاهش قيمت لپ‌تاپ‌هاي سوني باعث افزايش فروش آن شد.

به اين ترتيب در بازار امسال، لپ‌تاپ‌هاي سوني بيشترين متقاضي را داشتند و پس از آن DELL در رتبه بعدي قرار دارد.

ACER به دليل عرضه لپ‌تاپ‌هاي ارزان قيمت نيز در رده بعدي فروش قرار دارد. APPLE ،HP و ساير برندها نيز رده‌هاي بعدي فروش را به خود اختصاص داده‌اند.

به گفته مدير فروش يک شرکت کامپيوتري، توجه اكثر كاربران لپ‌تاپ طي يك سال گذشته به سمت لپ‌تاپ‌هاي ارزان‌قيمت جلب شده است و تعداد افرادي كه به قابليت‌هاي لپ‌تاپ توجه بيشتري دارند تا قيمت و ظاهر آن نيز كاهش يافته است.

وي همچنين معتقد است، ورود لپ‌تاپ‌هاي ارزان قيمت‌، كم حجم و فانتزي به بازار همچنين باعث تغيير سليقه كاربران شده است و امروزه بازار لپ‌تاپ با كاربران فانتزي‌پسندي مواجه است كه به رنگ و ظاهر لپ‌تاپ توجه خاصي دارند.

يك فروشنده ديگر نيز از رشد فروش لپ‌تاپ‌هاي APPLE طي سال 87 خبر داد و گفت :شركت APPLE در سال 2008پروسسور لپ‌تاپ‌هاي خود را به INTEL تغيير داده و اكنون لپ‌تاپ‌هاي اين برند علاوه بر سيستم عامل مخصوص لپ‌تاپ‌هاي APPLE كه MAC است، به ويندوز نيز مجهز است و اين موضوع باعث رشد تقاضا براي لپ‌تاپ‌هاي اين برند شده است.

مدير فروش شركت اپل ايران عرضه‌كننده لپ‌تاپ‌هاي APPLE نيز در اين رابطه گفت: ما قبول داريم كه سهم فروش اين برند در بازارهاي جهاني و داخلي نسبت به ساير برندها كم است، اما اين موضوع به علت اين است كه لپ‌تاپ‌هاي اين برند كاربران خاصي دارند كه هدفشان از خريد لپ‌تاپ انجام امور خاص و حرفه‌اي است.

 

مريم عسگري

+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم فروردین ۱۳۸۸ساعت 22:43  توسط حمید رضا حباب | 

اولین تجربه با ویندوز 7

ویندوز 7 نسخه جدید سیستم عامل شرکت مایکروسافت است که قرار است اوایل سال 2010 (یعنی تقریباً یک سال دیگر) بطور رسمی جایگزین ویستا شود.

ویندوز 7

ویندوز 7: نتیجه عدم تکرار اشتباه‌های ویستا

مایکروسافت در طراحی ویستا روی واسط کاربری (UI) تأکید زیادی کرده بود، به حدی که ظاهر ویندوز معماری داخلی آن را تا حدود زیادی تحت تأثیر قرار داده است ولیکن با اعتراضات و مخالفت‌های زیادی که با این سیستم عامل انجام گرفت، این شرکت استراتژی خود را در ویندوز 7 اولویت اول، کارایی موتور سیستم عامل بوده و واسط گرافیکی در اولویت دوم قرار می‌گیرد. یکی از تغییرات ویندوز 7 نسبت به نسخه‌های قبلی که بلافاصله پس از بالا آمدن ویندوز به چشم می‌خورد، نوار وظایف (task-bar) آن است. نوار ابزار ویندوز از زمان ویندوز 95 تاکنون تغییر زیادی نکرده ولیکن در ویندوز 7 برخلاف نسخه‌های قدیمی‌تر که برای هر برنامه  در حال اجرا یک بار (Bar) حاوی آیکون برنامه و اسم آن روی نوار ظاهر می‌شود. در ویندوز 7 فقط آیکون برنامه در نوار وظایف ظاهر می‌گردد. این مسأله باعث می‌شود تا بتوان آیکون‌های برنامه‌های بیشتری را در فضای محدود نوار وظائف مشاهده کرد.

 

امنیت بهبود یافته

ویندوز XP علیرغم همه مزایا و محبوبیتی که بدست آورده دارای عیب بزرگی نیز بود و آن امنیت نسبتاً ضعیف این نسخه از ویندوز بود که آن را به هدف شماره یک برای نفوذ هکرها و خرابکارها تبدیل کرده بود. مایکروسافت برای رفع این عیب درویستا سیستمی بنام UAE یا Account Control User قرار داد تا هر گونه عملیات سیستمی صرفاً با اجازه صریح کاربر قابل انجام باشد. هر چند این بهینه سازی عملاً باعث بالاتر رفتن سطح امنیتی ویستا در مقایسه با XP شد ولی کاربران ویستا عموماً شاکی هستند که وجود UAC فقط دارای دو حالت فعالی (on) و غیرفعال (off)، می‌باشند با فعال کردن این سیستم امنیتی، در صورتی که کاربر بخواهد تغییری سیستمی در ویندوز ایجاد کند باید به یک دو جین از هشدارها یا پیام های (Message Box) ویندوز پاسخ دهد که البته این کار حوصله وی را سرخواهد برد.

UAC در ویندوز 7 نسبت به ویستا تغییر کرده و بهبود یافته است. در ویندوز 7 علاوه بر حالت‌های فعال و غیرفعال دو حالت بینابینی دیگری نیز به تنظیمات UAC اضافه شده اند. با انتخاب یکی از این دو حالت هرگونه تلاش برای نصب نرم افزار یا هر گونه تغییر سیستمی دیگری صرفاً به اطلاع کاربر رسانده می‌شود ولی ویندوز از ادامه فرآیند نصب نرم افزار یا تغییر سیستمی جلوگیری نکرده و کاربر نیز نیازی به عکس العمل نشان دادن به این پیام‌ها ندارد.حالت دوم نیز مشابه حالت اول است با این تفاوت که فقط تغییرات سیستمی را به اطلاع کاربر می‌رساند. با انتخاب این حالت و در صورت نصب نرم افزار، ویندوز هیچ پیام هشداری را به کاربر نشان نمی‌دهد. یکی دیگر از تغییرات ویندوز 7 نسبت به ویستا، جایگزین شدن Security Center با  Windows Solution Center است. Solution Center در ویندوز 7  جایی است که ویندوز پیام‌های مربوط به امنیت سیستم عامل را به کاربر نشان می‌دهد. علاوه بر مسائل امنیتی، اطلاعات مربوط به پشتیبان‌گیری و بروز رسانی (Update) نیز در همین قسمت مدیریت می‌شود. کاربر می تواند از این قسمت نسبت به فعال (on) و غیرفعالی (off) کردن تنظیمات امنیتی اقدام کند.

صفحه لمسی

پشتیبانی از مانیتورهای تماسی

مانیتورهای تماسی، مانیتورهایی هستند که با فشار دادن انگشتان دست روی صفحه آن‌ها می‌توان، نشانگر موس را حرکت داده و یا کلیک کرد (مشابه گوشی های سونی P900 یا iphone). مزیت مانیتورهای تماسی این است که برخلاف ماوس می‌توان با دو دست، چند نقطه از مانیتور را هم زمان فشار داده و پیام‌های خاصی را با این روش به کامپیوتر منتقل کرد.

ویندوز 7 اولین نسخه از خانواده خود است که از قابلیت تماس‌های هم زمان روی مانیتورهای تماسی (touch screen) پشتیبانی می‌کند. HP و دل هم جزء اولین تولید کنندگان کامپیوترهای شخصی هستند که مدل‌هایی را با صفحه نمایش‌های تماسی وارد بازار کرده اند.

 

ویندوز 7 سریع‌تر از ویستا

یکی از عیوب بزرگ ویستا، کند و سنگین بودن بیش از حد این نسخه از ویندوز است. مایکروسافت با علم به این مطلب، تمام سعی و تلاش خود را برای جبران این مشکل در ویندوز 7 نموه به نوعی که زمان بالا آمدن ویندوز 7 (boot time) نسبت به ویستا کمتر شده و کارایی خود ویندوز نیز بهبود یافته است. دلیل سریع‌تر شدن ویندوز 7 نسبت به ویستا اولاً کمتر شدن تعداد سرویس‌های آن بوده و ثانیاً مکانیزی در ویندوز 7 تعبیه شده تا بتواند سرویس‌ها را بصورت موازی به اجرا در بیاورد.

 

برنامه‌های کمکی و نرم افزارهای همراه ویندوز

با توجه به محکومیت‌های مکرر مایکروسافت در دادگاه های ضد انحصار متعدد، این شرکت تصمیم گرفته تا ویندوز 7 را با برنامه‌های کمکی (utilities) کمتری به بازار ارائه کند. به عنوان مثال برنامه‌های ویرایش ویدئویی، گالری تصاویر و پست الکترونیک، همراه سیستم عامل ارائه نشده و لیکن کاربران قادر خواهند بود در صورت تمایل، این نرم افزارها را بصورت رایگان از سایت مایکروسافت بارگذاری (download) و به ویندوزشان اضافه کنند.

 

ماهنامه رایانه

+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم فروردین ۱۳۸۸ساعت 22:42  توسط حمید رضا حباب | 

چگونه یک صفحه وب سنگین را باز کنیم؟

برای بسیاری از ما پیش آمده است که اتصال اینترنتی‌مان بسیار کند شده و در عین حال می‌خواهیم به هر زحمتی شده، صفحه‌ای را باز کنیم و لااقل اگر نمی‌توانیم عکس‌هایش را ببینیم، متنش را بخوانیم. اما هر چقدر تلاش می‌کنیم و صبر پیشه می‌کنیم، فایده‌ای ندارد و صفحه اصلا خیال باز شدن ندارد.

کسانی که هم اینترنت موبایل‌شان را فعال کرده‌اند، حتما بارها به این مشکل برخورده‌اند و اصلا بسیاری از اوقات از خیر باز کردن سایت مورد نظر گذشته‌اند.

کار کردن باسیستم کند

خوب، چه کار می‌شود انجام داد؟

مشترک شدن فید یا تنظیم کردن مرورگر برای باز نکردن عکس‌های سایت مورد نظر یک راه چاره است.

نحوه استفاده از فید را در مقاله‌های "فید چیست؟ "و"نحوه خواندن فید" بخوانید.

اما راه سوم استفاده از سایت‌هایی است که آدرس سایت یا صفحه مورد نظر را از شما می‌گیرند و نسخه ساده، سبک و با حداقل گرافیک را به شما تحویل می‌دهند. در واقع آنها، سایت‌ها را تهی از همه عکس‌ها، فلش‌ها و cssها و فریم‌هامی‌کنند و فقط متن را نگاه می‌دارند.

BareSite

IYHY

بد نیست، این سایت‌ها را در مرورگر کامپیوتر یا موبایلتان بوک‌مارک کنید، تا در هنگام ضرورت از آنها استفاده کنید.

 

علیرضا مجیدی

+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم فروردین ۱۳۸۸ساعت 22:41  توسط حمید رضا حباب | 

افزایش سرعت ویستا در چند دقیقه

قسمت اول

به غیر از نصب سرویس‌پک‌ها، روش‌های دیگری وجود دارد که به واسطه آنها می‌توانید سرعت ویستا را افزایش دهید. بهینه سازی ماشین تحت ویستای شما، تنها چند دقیقه وقت می‌گیرد.

usb drive auto play

رنگ و لعاب گرفتن با Ready Boost

اگر درایو فلش USB اضافی دارید که دیگر از آن استفاده نمی کنید، ویستا می تواند خواندن‌های دیسک را در آن فلش، کَش کند و سرعت اجرا را فراتر از آنچه که به تنهایی از درایو دیسک سخت شما حاصل می‌شود، می‌برد.

کافی است درایو فلش را داخل شیار موجود USB 2.0 قرار دهید. اگر درایو به اندازه کافی سریع باشد، یک اعلان ظاهر می‌شود و می‌پرسد که آیا می‌خواهید فولدر را برای درایو باز کنید یا اینکه که برای "Speed up my system using Windows Ready Boost" استفاده می‌کنید. گزینه آخر را انتخاب کنید، سپس اعلان‌های باقیمانده را دنبال نمایید. وقتی محاسبه کردید که چقدر فضا برای استفاده Ready Boost کنار گذاشته شد، مایکروسافت پیشنهاد می‌کند که اجازه دهید Ready Boost  یک تا سه بار از مقدار RAM سیستم شما استفاده کند.

 

با کارت‌هایتان درست بازی کنید

درایوهای USB تنها روش برای تقویت عملکرد سیستم نیستند. و از آنجائیکه حافظه USB از کامپیوتر (بخصوص لپ تاپ) بیرون می‌زند، بیرون آوردن آن کار ساده‌ای است. اما هنگام رفتن به سفر، جابه جا کردن و جاسازی کردن آنها دردسرساز است. اگر کامپیوتر شما دارای یک خواننده (reader) برای SD Card یا رسانه Compact Flash است، می‌توانید از یکی از آن کارت‌ها برای مدیریت نیازهای Ready Boost استفاده کنید.

 

کنترل اندازه

ویندوز ویستا

سرعت بخشیدن به ویستا کافی نیست؛ شما باید مانع از کند شدن سیستم عامل شوید. Pop – UP هایی که از شما می‌پرسند عمل‌هایی را بپذیرد یا رد کنید، نمونه‌های از User Account Control  یا UAC هستند.(در مقاله "ویستا در عمل" در این مورد صحبت کرده‌ایم). این فرآیند شما را ایمن می‌کند، اما در صورتیکه دائماً مجبور باشید به این تقاضاها پاسخ دهید، ممکن است بهره‌وری دچار ضرر و زیان شود. در قسمت دوم شرح می‌دهیم که چگونه می توانید UAC را غیر فعال کنید. گرچه ما این کار را پیشنهاد نمی‌کنیم.

بررسی کنید که آیا سخت افزار موجب کند شدن سیستم شما می‌گردد: در Explorer، روی My Computer راست کلیک کرده و Properties را انتخاب نمائید.

در کنار "Rating" روی Window Experience Index کلیک کنید. این آیتم با پایین‌ترین امتیاز بزرگ‌ترین مصرف کننده منابع است و چیزی که مانع از تجربه بهتر کار با ویستا می‌گردد. مثلاً، اگر پایین‌ترین امتیاز به Graphics اختصاص داده شود، وقت آن رسیده که به فکر خرید یک کارت گرافیکی جدید باشید.

 

حذف Sidebar

اگر به ابزارهای داخل Sidebar ویستا نیاز ندارید، از دست آنها خلاص شوید. آیکن Windows Sidebar در Taskbar tray را راست کلیک کرده و Exit را انتخاب نمائید. سپس Control Panel را باز کنید و Windows Sidebar Properties را در بخش Application And Personalization راه اندازی نمایید. "Start Sidebar when Windows Starts" را از حالت انتخاب خارج کرده و Ok را کلیک نمائید.

 

انتخاب گزینه‌ها

اگر یک کارت تصویر قدیمی با قابلیت کم دارید، Start را کلیک نمائید و "system properties performance" را تایپ نمائید، سپس Enter را فشار دهید و در صورتیکه Continue توسط UAC اعلان شد، آن را کلیک نمایید. حال "Adjust for best performance" را انتخاب کنید یا اینکه فقط گزینه‌هایی را انتخاب نمایید که نمی‌توانید بدون آنها کار کنید. برای اجرای تغییرات OK را کلیک کنید.

 

ماهنامه رایانه

+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم فروردین ۱۳۸۸ساعت 22:39  توسط حمید رضا حباب | 

افزایش سرعت ویستا در چند دقیقه

قسمت دوم

windows vista and the 2007 microsoft office system

حذف سرویس‌های غیرضروری

اجازه ندهید مولفه‌های غیرضروری نرم افزار، حافظه دستگاه شما را هدر دهند. Start  را کلیک کرده، "msconfig" را تایپ نمائید، سپس Enter را فشار دهید. در صورت اعلان از سوی UAC عمل را تائید نمایید. حال تب Services را کلیک نمایید و سرویس‌هایی که نیاز ندارید را از حالت انتخاب خارج نمایید. برای ایمنی بهتر آنها را یکی یکی از حالت انتخاب خارج کرده دستگاه را مجدداً راه اندازی کنید، سپس قبل از رفتن به سراغ سرویس دیگر، بررسی کنید که آیا همه چیز به خوبی کار می‌کند.

 تکالیف خود را از طریق راهنمای آنلاین یا جستجوی وب انجام دهید. در این قسمت سرویس‌هایی وجود دارند که می‌توانید بدون آن‌ها هم سر کنید. اگر به صورت تعاملی با یک کامپیوتر از راه دور کار نمی‌کنید، برنامه‌ها را از یک سرور اجرا نکنید، و نیاز به Remote Desktop نیست،  بهتر است Terminal Services را غیرفعال کنید.

 اگر می‌توانید بدون سرویس‌های عیب یاب و تشخیص عیب کار کنید، می‌توانید Diagnostic Policy Service  Diagnostic Service Host و Diagnostic System Hot را هم حذف کنید. اگر نمی‌خواهید ویندوز فایل‌های شما را برای جستجو شاخص گذاری کند، Windows Search را غیر فعال کنید. سرویس‌های دیگر که می‌توانید در مورد غیرفعال کردن آنها تصمیم بگیرید از این قرارند: Smart Card Removal Policy، Smart Card، Offline Files، Fax، Themes و Windows Error Reporting.

 

هارد ديسک‌ها چطور کار مي کنند؟

هارد دیسک خود را مرتب نگه دارید

درهم ریختگی‌های بی‌مصرف در هارد دیسک را حذف کرده و آن را یکپارچه سازی نمایید. برای از بین بردن درهم ریختگی‌ها، Start را کلیک کرده، Clean Up را تایپ نمایید، سپس Enter را فشار دهید. درایو را فشار دهید. درایو و فایل‌هایی که باید پاک شوند را مشخص کنید و Ok را کلیک نمایید.

ممکن است لازم باشد این مراحل را برای چندین درایو تکرار کنید.

درایوها را یکپارچه کرده، Start را کلیک نمائید، "Defragmenter" را تایپ سپس Enter را فشار دهید.

از این کادر مکالمه برای نصب یوتلیتی استفاده کنید تا به طور منظم استفاه کنید تا به طور منظم در یک زمان حتی وقتی که از سیستم دور هستید، دیسک شما را یکپارچه سازی نماید.

زمانبندی یکپارچه سازی‌ها، تضمین می‌کند این عمل‌ها زمانیکه مشغول کار با کامپیوتر هستید، رخ نمی‌دهند.

شما می‌توانید با تنظیم گزینه‌ها Power، عملکرد سیستم خود را تقویت نمایید. در Power Option، Control Panel را در بخش System and Maintanace راه اندازی نمائید. High Performance را انتخاب کنید، کادر مکالمه را ببندید و خود را برای یک صورتحساب برق بالاتر آماده نمایید.

 

Control User Account Control

برای غیرفعال کردن کاملUAC پنجره Control Panel را انتخاب و User Accounts و Family Saftly را کلیک نمایید، سپس User Accounts را انتخاب کنید. Turn User Account Control on or off را کلیک کنید. علامت تیک این کادر را بردارید و Ok را کلیک نمایید. پس از راه اندازی مجدد، دیگر اعلان‌های آزاددهنده UAC را نخواهید دید.

البته این روش آسان و ساده، کامپیوتر شما را در معرض خطر قرار می دهد، بخصوص اگر به طور معمول به عنوان مجری وارد سیستم می‌شوید. بنابراین قبل از غیر فعال کردن UAC، خوب فکر کنید.

 

ماهنامه رایانه

+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم فروردین ۱۳۸۸ساعت 22:38  توسط حمید رضا حباب | 
آداب ای- میل نگاری
آداب ای- میل نگاری

اشتباهاتی ظاهرا کوچک میتواند فرصت یک معامله مهم، شرکت در یک جشنواره یا نمایشگاه و مانند آن را از ما بگیرد. جالب است که در این دوره و زمانه، هنوز بسیاری از شرکتها و مراکز اداری به اهمیت شیوه نگارش ای- میل پی نبرده اند. درست است که ما در ایران هنوز بیشتر نامه نگاریهای داخلی را به شیوه قدیم انجام میدهیم، اما در بخش مکاتبات خارجی و با توجه به سرعت و از طرفی همه گیر شدن استفاده از پست الکترونیک، دانستن آداب ای-میل نگاری بسیار اهمیت دارد. زیرا اشتباهاتی ظاهرا کوچک میتواند فرصت یک معامله مهم، شرکت در یک جشنواره یا نمایشگاه و مانند آن را از ما بگیرد.
بسیاری از شرکتها عادت ندارند پاسخ دادن ای-میل را بدهند، یا بسیار دیر به آن جواب میدهند. گاهی پاسخ سوالات مطرح شده در ای-میل داده نمیشود.
به این ترتیب، شما میتوانید از این نقطه ضعف غالب بر شرکتها و ادارات به نفع خود استفاده کرده و با رفع این نقیصه در محل کار خود و آموختن روش صحیح پاسخ دادن به نامه های الکترونیک و همچنین تنظیم آنها، یک گام بزرگ از رقبای خود جلوتر باشید.
در اینجا به چند مورد از مهمترین نکات و آداب ای- میل نگاری اشاره میکنیم.

موضوع را مختصر و مفید بیان کنید

محتوای پیام خود را با دقت خلاصه کنید و تنها در مسیر موضوع حرکت کنید. انتخاب عنوان مناسب برای پیام میتواند در زمینه دسته بندی نامه های رسیده و اولویت بخشیدن به پاسخگویی آن، به گیرنده کمک کند.

ویژگی CC را به کار نبرید

برای فرستاده پیام یا نامه خود برای همه، از ویژگی “رونوشت کاربنی” یا (Carbon Copy) استفاده نکنید. این نکته به خصوص در ای- میلهای اداری بسیار اهمیت دارد.این روزها همه ما ای-میلهای فراوانی دریافت میکنیم و دریافت ای- میلهای غیر ضروری خوشایند نیست. اگر تنها عده به خصوصی باید ای-میل شما را دریافت کنند، تنها نشانی آنها را وارد کنید.
به همین ترتیب، هنگام پاسخ دادن به ای-میل، پاسخ را به همه گیرندگان نفرستید. اگر گزینه Reply to All یا چیزی مشابه آنرا انتخاب کنید، در نهایت تمام گیرندگان ای- میل که شاید حتی برای شما ناشناس هم باشند، یک نسخه از پاسخ شما دریافت خواهند کرد.

استفاده از ویژگی BCC در فرستادن ای-میل گروهی

ویژگی رونوشت محرمانه (Blind Carbon Copies) برای زمانی است که پیامی را برای گروه بزرگی از گیرندگان ارسال میکنید که شاید یکدیگر را نشناسند. همانطور که گفتن شماره تلفن یک شخص به دیگران بدون اطلاع وی، کار صحیحی نیست، لو دادن آدرس ای-میل اشخاص هم کار نادرستی است. اگر هنگام فرستادن یک ای-میل به مثلا ۳۰ نفر، از گزینه to: یا CC استفاده کنید، تمام آدرسها برای همه گیرندگان قابل رویت خواهد بود. در صورت استفاده از BCC، گیرنده تنها نشانی شما و خودش را میبیند.

پیام خود را کوتاه و با تمرکز بر موضوع بیان کنید

عده اندکی از افراد مطالعه از روی صفحه کامپیوتر را جالب میدانند و عده بسیار کمتری به خواندن مطلب روی صفحه کوچک تلفن همراه علاقه دارند. به یاد داشته باشید که گیرندگان چنین پیامهایی، آنها را نادیده میگیرند.

فرستادن ضمیمه ای- میل

بسیاری از کاربران دستگاههای بیسیم فاقد نرم افزارهایی برای باز کردن فایلهای ضمیمه (attachment) با فورمتهایی چون Word یا spreadsheet هستند. قبل از فرستادن چنین ضمیمه هایی، از امکانات گیرنده باخبر شوید.
هنگام نوشتن ای- میل با فونت لاتین، از نوشتن تمام متن با حروف بزرگ یا capital خودداری کنید. این شیوه نوشتن طوری است که انگار نویسنده در حال فریاد زدن بوده است. از طرفی خواندن این کلمات هم مشکل بوده و احتمال انصراف خواننده از مطالعه آن زیاد است.

حرفی را که در ملاء عام نمیزنید، در ای-میل هم نگویید

هر کسی ممکن است- حتی به اشتباه- ای-میل شما را برای شخص دیگری بفرستد، این موضوع به خصوص اگر مطالب خصوصی یا اطلاعاتی محرمانه در ای-میل شما وجود داشته باشد، میتواند بسیار ناراحت کننده باشد. اگر تمایلی ندارید مطلب مورد نظرتان در خطر پخش شدن قرار بگیرد، از تلفن استفاده کنید.

استفاده از صورتکهای کوچک یا smiley

صورتکهای موجود در امکانات ای- میل نگاری معمولا برای پیامهای خصوصی به کار میرود و برای امور اداری چندان مناسب به نظر نمیرسد. این صورتکها باید بسیار به ندرت و در موارد استثنایی مورد استفاده قرار گیرند. اگر پیام شما برای بهتر درک شدن به یکی از این صورتکها نیاز دارد، این احتمال وجود دارد که اصلا نباید آنرا با ای-میل بفرستید و بهتر است از تلفن استفاده کنید. زیرا حتی با یک صورتک هم امکان سوء برداشت از پیام وجود دارد.
این صورتکها برای تایید آنچه نوشته اید به کار میروند و نوشتن مطلبی توهین آمیز یا آزار دهنده و سپس قرار دادن یک صورتک شاد پس از آن تنها میتواند توهین آمیز باشد نه چیز دیگر.

تنها در مواقع ضروری ای- میلی را برای گروه بزرگی بفرستید.

اگر دلیلی مهم و جدی برای فرستادن ای-میل به گروهی بزرگ از گیرندگان ندارید، از این کار منصرف شوید زیرا ای-میلی که برای گروه فرستاده شود، spam نام دارد.

نام خود را بنویسید

برای احترام گذاشتن به گیرنده، نام خود را در پایان پیام بنویسید. درست است که نشانی شما در ابتدای ای- میل نوشته شده است، اما ممکن است گیرنده نداند که این نشانی به شما تعلق دارد و اصولا نشانی شما حاوی نام شما نباشد.

املای نوشته خود را چک کنید

اگر میخواهید پیام شما به خاطر اشتباه در نوشتن کلمات، نادرست تعبیر نشود، از نرم افزارهای چک کننده املا استفاده کنید.
آموختن و رعایت آداب ای- میل نگاری به مدی زمان نیاز دارد. اما نگذارید ترس از اشتباه موجب شود که از این روش سریع مکاتبه دست بشویید. همه ما روزی تازه کار بودیم و بسیاری از افراد بسیار بخشنده هستند و اشتباهات ما را نادیده میگیرند.
منبع: learnthenet.com

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم فروردین ۱۳۸۸ساعت 13:49  توسط حمید رضا حباب | 

Google Earth چگونه کار می کند؟
Google Earth چگونه کار می کند؟

آفتاب - تکنیکی که Google Earth برای زوم کردن از بالای کره زمین بر نقاط مختلف استفاده می کند بسیار ساده است.
استفاده از چند Short cut بدون هنگ کردن کامپیوتر شما... تنها مشکل واقعی در ایجاد تصویر سه بعدی اما، انتقال داده ها (data transfer) است.
اگر قرار بود که شما، با مودمی با سرعت 10 مگابایت در ثانیه، تصویری یک متری از کل کره زمین می گرفتید 69 سال طول می کشید، و با مودمی با سرعت 56K حدود 12,400 سال. بنابراین، برای کاهش حجم data transfer
” گوگل این نرم افزار را در سال 2004 با خریدن کل کمپانی معروف Keyhole صاحب شد و با استفاده از پلاتفرم عظیم سوپر کامپیوترش کیفیت عالی تصویری را مجانا ارائه می دهد.... “
که برای نمایش و زوم کردن بر هر نقطه لازم است Google Earth ابتدا کل سطح زمین را به شکل یک چندضلعی که هر گوشه اش یک سطح صاف (flat tiles) است در آورده. هرچه که فاصله شما با آن آدرس/محل دورتر باشد تعداد و وضوح (resolution) آن سطح ها نیز کمتر است.
همانطور که شما بتدریج به آن نقطه بیشتر زوم می کنید Google Earth نیز آن سطوح را به زیر سطح ( sub-tiles ) های جدید با شفافیت بیشتر ( Higher resolution ) تبدیل می کند و آن چند ضلعی کم کم به یک توپ گرد تبدیل می شوند. هرچه شما بیشتر زوم کنید این پروسه هم بیشتر تکرار می شود. بنابراین Google Earth تنها نیاز به مقدار بسیار کمی شفافیت دارد تا تصویر دلخواهتان را به شما بدهد.
صرفه جویی در دیتا ترانسفر هم با یک کلک / حقه ساده انجام می شود یعنی disk cache. جاهایی که شما قبلا با Google Earth بر آنها زوم کرده اید در حافظه هارد دیسک کامپیوترتان باقی می ماند و Google Earth در دفعات بعدی از همین ( کش ) استفاده می کند و تصاویر را سریعتر به شما نشان می دهد و نیازی به re-download کردن شان نیست. چنین تکنیکی چیز جدیدی نیست مدل سازان/شبیه سازان هواشناسی سالهاست که از این تکنیک استفاده کرده اند.
+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم فروردین ۱۳۸۸ساعت 13:47  توسط حمید رضا حباب | 
با سیستم مدیریت محتوای Movable Type بیشتر آشنا شویم (قسمت اول)

« روزنامه شرق؛ پنج‌شنبه 16 تیر 1384، نويسنده؛ امير عظمتی »
در این هفته قصد داریم شما را با برنامه Movable Type بیشتر آشنا کنیم. اگر شما یک وبلاگ‌نویسید و یا حتی فقط یک خواننده وبلاگ هستید، بعید است که تا کنون نام موویبل‌تایپ را نشنیده باشید. دو سه سالی است که استفاده از موویبل‌تایپ یا همان «ام‌تی» در میان وبلاگ‌نویسان ایرانی رواج پیدا کرده است. ام‌تی یک سیستم تقریبا جامع مدیریت محتواست، سیستمی که تقریبا به اکثر نیاز‌های شما برای ساخت وبلاگ پاسخ می‌دهد. چنانچه شما یک هاست و دامین شخصی خریداری کردید و می‌خواهید که وبلاگ‌تان بر روی فضای اختصاصی خودتان منتشر شود، باید از یک برنامه مدیریت محتوا و به عبارتی یک برنامه انتشار وبلاگ استفاده کنید. ام‌تی یکی از این برنامه‌هاست. ام‌تی به علت سادگی کار با آن و همچنین قابلیت‌ها و امکانات مناسبش، به سرعت جای خود را در میان بلاگر‌های ایرانی (و حتی خارجی) باز کرد. همچنین به علت اینکه ام‌تی کدباز ( Open Source ) است، برنامه‌نویسان مختلف در سراسر دنیا، پلاگین‌های مختلفی برای ام‌تی نوشته‌اند. پلاگین‌هایی که تعداد آن‌ها بسیار زیاد است و هر یک کار خاصی را انجام می‌دهند و یا یک قابلیت جالب را به ام‌تی می‌افزایند. شما با مراجعه به سایت www.mt-plugins.org می‌توانید به اکثر پلاگین‌های نوشته شده برای ام‌تی دست یابید.


ام‌تی محصول شرکت SixApart است. این شرکت در ابتدا ام‌تی را به صورت کاملا رایگان عرضه کرد. در ام‌تی رایگان شما می‌توانستید به تعداد نامحدود وبلاگ ایجاد کنید و همچنین به تعداد نامحدود نویسنده داشته باشید. حال آنکه پس از عرضه‌ی نسخه‌ی متحول‌شده‌ی ام‌تی (یعنی از نسخه 3 به بعد) مسئولان این شرکت ام‌تی را در دو نسخه عرضه کردند. یک نسخه رایگان و دیگری نسخه پولی. در نسخه رایگان شما از نظر قانونی تنها مجاز به ساخت 3 وبلاگ و یک نویسنده هستید. نسخه پولی هم خود با توجه به شرایط استفاده کننده و همچنین تعداد مجاز وبلاگ و نویسنده، به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شود. همچنین چنانچه شما یک نسخه از ام‌تی را خریداری کنید، می‌توانید از ساپورت شرکت نیز استفاده کنید. در حالی که ام‌تی‌ رایگان از این امتیاز محروم می‌باشد. در اینجا باید اشاره کرد که نسخه‌ی رایگان و نسخه‌ی پولی ام‌تی هیچ تفاوتی با هم ندارند، بلکه شما در نسخه رایگان از لحاظ قانونی مجاز به ساخت بیش از 3 وبلاگ و یک نویسنده نیستید.

اکنون که کمی با حال و هوای ام‌تی آشنا شدید، لازم است کمی در خصوص قابلیت‌های این سیستم، صحبت کنیم. ام‌تی این امکان را به شما می‌دهد که وبلاگ‌تان را به سادگی بر روی فضا و دامین شخصی‌تان منتشر کنید. همچنین می‌توانید انواع آرشیو را برای وبلاگ خود داشته باشید؛ به عنوان مثال آرشیو موضوعی، ماهانه، سالانه و حتی روزانه! امکان داشتن بخش نظرات و یا همان Comments برای هر پست و همچنین بخش Track Back (برای جمع‌آوری مطالب مرتبط) از دیگر امکاناتی‌ است که به طور پیشفرض در ام‌تی وجود دارد. همچنین شما می‌توانید انتخاب کنید که بخش نظرات برای کدام پست یا مطلب فعال باشد و برای کدام پست این بخش بسته باشد و یا اینکه مشخص کنید بخش ترک‌بک برای فلان پست، غیرفعال باشد. در ام‌تی به راحتی می‌توانید قالب وبلاگ خود را تغییر کنید و همچنین این امکان وجود دارد که قالب صفحه اصلی شما با قالب هر یک از آرشیوها، متفاوت باشد (که البته این عمل توصیه نمی‌شود) از دیگر امکانات ام‌تی می‌توان به داشتن یک موتور جستجوی قوی اشاره کرد. این موتور جستجو می‌تواند به دقت و با کنترل‌های متعدد، به دنبال عبارت یا کلمه‌ی مورد نظر شما، در میان تمام مطالب وبلاگ بگردد. همچنین شما در کنترل پنل مدیریتی ام‌تی می‌توانید به راحتی از تمام مطالب خود نسخه‌ی پشتیبان یا بک‌آپ تهیه کنید و یا اینکه بک‌آپ‌های قبلی را به ام‌تی وارد کنید. ام‌تی به طور پیشفرض نسخه RSS نیز برای وبلاگ شما می‌سازد که البته توضیح در خصوص RSS و همچنین کاربرد‌های آن در این مجال نمی‌گنجد. همچنان که در بالا عرض شد، شما به کمک پلاگین‌هایی که برای ام‌تی نوشته شده است، می‌توانید امکانات موردنیاز خود را به ام‌تی بیافزاید. مثلا به کمک پلاگین «تاریخ شمسی» که توسط یک فرد ایرانی نوشته شده است، شما به راحتی می‌توانید از تاریخ هجری شمسی در وبلاگ خود استفاده کنید یا به کمک پلاگین Multi Blog به راحتی می‌توانید از مطالب یک یا چند وبلاگ در داخل یک وبلاگ دیگر استفاده کنید.


حجم ام‌تی بر روی هاست در حدود 5 مگابایت می‌باشد. یعنی چنانچه شما بخواهید وبلاگ‌تان را با ام‌تی راه بیاندازید، باید از همان اول حدود 5 مگابایت برای فایل‌های خود ام‌تی کنار بگذارید! در هفته‌ی بعد کمی بیشتر وارد جزئیات ام‌تی خواهیم شد و شما را بیشتر با این سیستم مدیریت محتوا آشنا خواهیم کرد.


ام‌تی رقیبان سرسختی همچون Word Press نیز دارد که تعداد زیادی از وبلاگرها را به سمت خود کشانده است. وردپرس نیز یک سیستم مناسب و کم‌حجم برای راه‌اندازی یک وبلاگ شخصی می‌باشد. وردپرس به شکل کاملا رایگان عرضه شده است و پلاگین‌های متعددی نیز برای آن نوشته شده است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم فروردین ۱۳۸۸ساعت 13:44  توسط حمید رضا حباب | 
معرفی برنامه ColorShade، برنامه‌ای مفید برای طراحان وب و گرافیست‌ها

برنامه کالر شید برنامه‌ای است که به طراحان (وب و گرافیست‌ها) این قابلیت را می‌دهد که رنگ‌ها و ترکیب‌های رنگی مناسب را بیابند و وقت با ارزش خود را صرف پیدا کردن ترکیبات مناسب رنگی تلف نکنند. در این مقاله، کل این برنامه را مورد بررسی قرار می‌دهیم و اصول کاری این برنامه را نیز که در سایت رسمی این برنامه هم آمده، را با هم مروری می‌کنیم تا بتوانیم از این برنامه بهترین بهره را ببریم.


خصوصیات و کاربردهای برنامه
شما برای شروع تنها کافی است رنگ موردنظر خود و یا مشتری را داشته باشید، با دادن رنگ موردنظر خود، این برنامه طیف‌های دیگری از رنگ‌هایی که با رنگ انتخاب شده توسط شما همخونی دارند را، به شما تحویل می‌دهد و شما می توانید با هماهنگی رنگ‌ها در مجموعه کاری خود یک طرح و کار خوب و زیبا را تحویل دهید.بخش اول؛ کاربردها و سودمندی‌ها


ابزار Eyedropper : این وسیله به شما امکان درشت‌نمایی (بزرگ‌نمایی) روی نقطه‌ای از کار را می‌دهد تا شما بتوانید دقیق‌ترین و مناسب‌ترین رنگ موردنظر خود را از کار استخراج کنید.
روی رنگی که می‌خواهید راست کلیک کنید و به پالت مورد نظر اضافه کنید، کد رنگ را در حافظه رایانه خود برای استفاده در برنامه‌های دیگر (مانند فرانت‌پیج، فتوشاپ و هر چه که با آن کار می‌کنید) کپی کنید، یا به رنگ‌های پرکاربرد و مورد علاقه خود اضافه نمایید و یا پیش زمینه کاری خود قرار دهید.


تغییر دهنده مقادیر HEX : با کمک این گزینه می توانید مقادیر رنگی هکس را تغییر دهید و یا یک ترکیب رنگی جدید بسازید.


ساخت اسکرول‌بارهای سفارشی: یکی از امکانات جالب این برنامه این است که یک صفحه برای‌تان باز می‌کند که در سمت چپ آن کد رنگ‌های یک اسرول‌بار است و در سمت راست نمونه اسکرول‌بار را می‌بینید که با تغییر رنگ هر بخش شما همان موقع نتیجه و اسکرول‌بار خروجی را مشاهده می‌کنید و یکی از راحت‌ترین روش‌های ساخت اسکرول‌بار سفارشی با بهترین نتیجه، با کمک همین برنامه می‌باشد. بعد از ساخت اسکرول‌بار موردنظر کدهایی که کالرشید به شما می‌دهد را کافی است وارد صفحه خود کنید. البته با این روش می توان بهترین نتیجه را در اینترنت اسکپلورر مشاهده کرد.


مشاهده تصاویر Vector : وقتی گزینه مشاهده تصاویر وکتور را کلیک کردید می‌توانید رنگ‌ها را از پالت رنگ بگیرید و بکشید روی کار و نتیجه آن را مشاهده کنید.


پیش‌نمایش صفحات وب: این هم یک کاربرد دیگر این برنامه! رنگ‌های Header ، index و تمامی نقاط صفحه وب خود را انتخاب کنید و با زدن بخش "web page preview" نتیجه کار را مشاهده کنید.


بخش دوم؛ تولبار اصلی


کلیدهایی که در تولبار اصلی موجود هستند، شامل ساخت پالت رنگ جدید، باز کردن پالتی که قبلا ساخته شده، ذخیره کردن پالت، باز کردن پیش‌نمایش صفحات وب، مشاهده تصاویربرداری، ساخت اسکرولبار، ابزار ای‌دراپر و قابلیت در دسترس بودن برنامه در بالا، می‌باشند.


بخش سوم؛ انتخاب کننده رنگ


در این بخش شما با استفاده از روش‌های گوناگون می‌توانید رنگ و یا رنگ‌های موردنظر خود را انتخاب و استفاده کنید.

RGB Selector به شما این اجازه را می‌دهد که با کمک کدهای آر‌جی‌بی در میان رنگ‌ها، رنگ منتخب خود را انتخاب کنید.

Color Sprectrum به شما این اجازه را می‌دهد تا رنگ موردنظر خود را در بین طیف‌های رنگی انتخاب کنید.

Websafe Palette ، در این پالت رنگ تمامی رنگ‌های موجود در وب و سازگار با وب را مشاهده می‌کنید.

Color Designer ، این بخش به شما اجازه ساختن رنگ‌های موردنظر را در قالب‌های مختلف می‌دهد.


بخش چهارم؛ اطلاعات رنگ‌ها


در این بخش اطلاعات رنگ‌ها در مقادیر مختلف با بردن موس نمایان می‌شود.


بخش پنجم؛ Color History


این قسمت آخرین رنگ‌هایی که به کار برده‌اید را نمایش می‌دهد.


بخش ششم؛ Harmonies/Favorites/Shades/Common Sidebar


Harmonies را اگر بخواهیم کامل بررسی کنیم و این موضوع را باز کنیم بسیار پیچیده می‌شود که می‌گذاریم برای مقالات بعدی تا مفصل توضیح دهم ولی همین قدر بدانیم که هماهنگی بین رنگ‌ها و سازگاری و همساز بودن را، هارمونی می‌نامند.

Favorites : این بخش به شما اجازه می‌دهد که هشت رنگ دلخواه خود را در آن نگه دارید.

Shades : در این بخش نیز 20 رنگ متنوع را که برنامه به شما ارائه می‌دهد را می‌توانید ببینید.

Common : در این بخش نیز شما رنگ‌های پایه را می‌توانید ببینید.


بخش هفتم؛ پالت رنگ‌ها


در این محیط مربع شکل رنگ‌های شما قرار می‌گیرند که شما پالت‌های رنگ مورد علاقه خود را می‌توانید ذخیره کنید تا همیشه در دسترس داشته باشید. پالت‌های رنگ کارایی زیادی برای شما دارند. شما در پالت رنگ وقتی رنگ موردنظر را انتخاب کردید می‌توانید روشنایی آن را تغییر دهید و کدهای رنگ را برای به کار بردن در برنامه‌های گوناگون در حافظه کپی کنید. شما هنگامی که در پالت رنگ‌ها روی رنگی راست کلیک می‌کنید منویی باز می‌شود که شامل گزینه‌های زیر است:


Copy color value directly to clipboard (ذخیره کردن مقادیر رنگ در حافظه)
Adjust color (تنظیم کردن رنگ)
Add to favorites - 8 favorites available (اضافه کردن به رنگ‌های مورد علاقه - 8 عدد رنگ)
Modify Hex Value (ویرایش مقادیر هکس)
Erase color (پاک کردن رنگ)


بخش هشتم؛ نوار ابزار موجود در پالت رنگ‌ها


بازگشت/انجام دوباره Undo/Redo
بروشنی/تیرگی Lightness/Darkness
اشباع کردن/ کمک نورنمایی Saturate/Desaturate
ساخت پالت مشابه Clone current palette
حذف پالت رنگ Erase palette
ذخیره نمودن پالت رنگ Save palette


بخش نهم؛ مقادیر رنگ‌ها


در این بخش کدها و مقادیر رنگ‌ها را زیر پالت رنگ‌ها به صورت کد و ولیو مشاهده می‌نمایید، برای مقایسه و دسترسی‌های سریع!


مطلب آخر اینکه این برنامه را می‌توانید از سایت رسمی این برنامه دانلود کنید، حجم برنامه نیز 1.3 مگابایت می‌باشد.


در این بخش از مقاله سعی بر این شد که کاربردهای عمومی و کلی این برنامه را بدانیم و آشنایی کلی پیدا کنیم. در مقاله‌ی بعدی هارمونی و ترکیبات رنگی را به صورت پیشرفته و دقیق، همراه تصاویر تفهیمی مورد بررسی کامل قرار می‌دهیم تا در طراحی‌ها و کارهای خود، بهترین ترکیب رنگی را چه از نظر گرافیکی و چه ترکیبات روان‌شناسی، منتشر کنیم.

موفق باشید.


تهیه و تنظیم: حمیدرضا محمدکاظمی (آدرس سایت)

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم فروردین ۱۳۸۸ساعت 13:42  توسط حمید رضا حباب | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
نوشته های پیشین
شهریور ۱۳۸۹
مرداد ۱۳۸۹
تیر ۱۳۸۹
خرداد ۱۳۸۹
اردیبهشت ۱۳۸۹
فروردین ۱۳۸۹
اسفند ۱۳۸۸
آذر ۱۳۸۸
مهر ۱۳۸۸
مرداد ۱۳۸۸
خرداد ۱۳۸۸
اردیبهشت ۱۳۸۸
فروردین ۱۳۸۸
اسفند ۱۳۸۷
تیر ۱۳۸۷
آرشیو موضوعی
DHtml
PHP
SQL
Apache
مرورگر ها
موتور جستجو و SEO
شبکه
RSS
برنامه نویسی
مطالب آموزنده
Ajax
UML
Linux
گرافیک سایت
امنیت اطلاعات
تجارت الکترونیک
XML
windows
jquery
smarty
ترفند های اینترنت
سخت افزار
open source
وب سرویس ها
نویسندگان
حمید رضا حباب
احمد احمدی
موحدیان
پیوندها
سایت راسخون
سایت تبیان
کارپرداز
رشد
اکسپلورر
مقالات آموزشی طراحی وب
تبلیغات رایگان در اینترنت
موسسه فرهنگی هنری خاکریز ایمان و اندیشه
فهرست وب سایتهای ایرانی
وبلاگ با مقالات خوب (عظمت وبلاگ)
تفدا: توسعه فناوری، دانش و اطلاعات
تراشه
jquery
smarty
persia-cms
پایگاه تخصصی نرم افزار ایران
اخبار فناوری اطلاعات
قیمت گذاری یک سایت
خطاطي و خوشنويسي نستعليق آنلاين تحت وب
تدبیل Excel به HTML
یافتن تکنولوژی هایی که در یه ایجاد یک سایت به کار رفته اند
سایتی برای tooltip گذاشتن در سایت
Wikipedia برای گوشی های موبایل
TutSearch: موتور جستجو جهت یافتن آموزش برای طراحان وب
انجمن فرهیختگان ایران
parsigold.com
نمايش Page Rank گوگل در سايت
استاد آنلاین
سایتی برای ساختن loading سیستم های ajax
1000 مقاله
مجموعه مقالات تخصصی نرم افزار - 500 مقاله
دیکشنری online چند زبانه منحصر به فرد
125 مقاله جمع آوری شده از اینترنت در باره امنیت در نرم افزار و شبکه
وین بتا با مقالات جالب
پایگاه اطلاع رسانی ماهنامه شبکه
سایت مقالات فارسی
وب نوشت های یک مهندس
آموزش الکترونیکی،اینترنت وبرنامه نویسی.!
شرکت طراحان البرز میهن
هاست و دامین
سایت بازاریابی زنبیل
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM